Ministr Jakub Šebesta.

Ministr Jakub Šebesta. | foto: Radek Miča, MAFRA

Klaus dal Šebestovi druhé ministerstvo. Kozel zahradníkem, křičí zelení

  • 13
Prezident Václav Klaus pověřil ministra zemědělství Jakuba Šebestu řízením ministerstva životního prostředí. Strana zelených tak definitivně přišla o jedno místo ve vládě Jana Fischera poté, co minulý týden rezignoval zelenými navržený Jan Dusík.

Na pověření Šebesty řízením dvou resortů současně se v neděli premiér Jan Fischer s Klausem dohodl. Zeleným se to nelíbí, nového správce "jejich" resortu považují za člověka s neekologickým smýšlením.

Šebestu do úřednické vlády Jana Fischera nominovala ČSSD. Než se ujmul resortu, stál Šebesta v čele Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Veřejně na sebe upozornil tvrdým bojem s maloobchodními řetězci prodávajícími nekvalitní potraviny.

ODS doufá, že Šebestovo pověření je jen krátkodobé a Fischer svolá k obsazení postu schůzku s předsedy stran. Pravicová strana upozorňuje, že jiný postup by byl porušením dohody o úřednické vládě.

"Jiří Paroubek by dostal další hlas ve vládě a vliv na chod dalšího resortu. Pozastavujeme se nad tím, že rozhodnutí o pověření Jakuba Šebesty se odehrálo za zády Strany zelených i za zády ODS," uvedla strana v tiskové zprávě.

Silná slova volil šéf Strany zelených Ondřej Liška, podle nějž je Šebesta v čele životního prostředí jako kozel zahradníkem. Zelení se obávají kroků proti ochraně přírody, Liška zmínil kauzu devastace obory Radějov nedaleko Strážnice a vypisování tendrů státních Lesů ČR.

"Jsem taky zvědav, jak bude pokračovat vyhlašování Národního parku Křivoklátsko, který ministerstvo zemědělství nechce," řekl také ČTK vysoký ministerský úředník.

Nový ministr slyšel kritiku i z komína prunéřovské elektrárny

Šebestův předchůdce na ministerstvu životního prostředí Dusík svůj odchod z vlády oznámil minulý čtvrtek při prezentaci studie norské firmy DNV k chystané rekonstrukci uhelné elektrárny Prunéřov II.

Norové energetickému gigantu ČEZ vytkli, že nezvolil nejlepší možné řešení a že neoprávněně straší tvrzením, že by použití nejčistší technologie ohrozilo zásobování teplem pro desítky tisíc lidí (více o studii k Prunéřovu čtěte zde).

Podle Dusíka studie norské firmy jednoznačně nevyznívá tak, že by mělo ministerstvo projekt zamítnout. "Zpráva říká, že je třeba další otázky posoudit, nikoliv vydat negativní stanovisko. Premiér odmítl další časový odklad na získání dalších informací a jednání o kompenzacích, proto jsem rezignoval. Já osobně o negativním stanovisku přesvědčen nejsem," upřesnil exministr v on-line rozhovoru na iDNES.cz.

Proti navržené rekonstrukci i proti novému ministrovi od pondělního rána protestují aktivisté Greenpeace, kteří obsadili komín hnědouhelné elektrárny v Prunéřově.

"Usilujeme o to, aby ČEZ Prunéřov, největší český zdroj znečištění, uzavřel v roce 2015. Nejlepší dostupnou technologii s vyšší účinností zde totiž zjevně za žádnou cenu použít nehodlá," řekl aktivita Jan Rovenský, který chatoval se čtenáři iDNES.cz přímo z komína elektrárny. (on-line rozhovor čtěte zde)

Šebestu označil za poslušného ministra, který rozhodne podle přání energetiků: "Potvrzuje to naše obavy. Počítáme s tím, že v řádu týdnů nový ministr rozhodne tak, jak to chce ČEZ," uvedl Rovenský.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video