Letošní chystaný projev na Humboldtově univerzitě v Berlíně považuje Klaus za stejně zásadní, jako loňskou řeč v europarlamentu.

Letošní chystaný projev na Humboldtově univerzitě v Berlíně považuje Klaus za stejně zásadní, jako loňskou řeč v europarlamentu. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Klaus chystá zásadní projev o EU. Sedmý rok na Hradě mu dal argumenty

  • 425
Václav Klaus představil další knihu mapující jeho léta v čele republiky. Rok sedmý mu mimo jiné umožnil víc nahlédnout do nitra Evropské unie. "Že by to vylepšilo obraz té instituce, to určitě ne. Spíš jsem dostal další spoustu argumentů v záporném smyslu," pravil Klaus. Už chystá zásadní projev k fungování Unie.

Kniha Rok sedmý je opět sborníkem Klausových projevů, esejů, komentářů a rozhodnutí, tentokrát poprvé řazených tematicky, nikoli podle žánru. Prezidentovým cílem je mít na konci druhého mandátu na Hradě takových knih deset.

Hned první kapitola patří českému dění aktuálnímu i historickému a vývoji české státnosti. Do ní podle Klause výrazně zasáhla náplň kapitoly druhé - Lisabonská smlouva. Dokument o reformě stále mohutnějšího společenství nakonec Klaus loni podepsal s velkou nechutí.

"V otázce české státnosti došlo přijetím Lisabonské smlouvy k radikální změně," konstatoval Klaus i dnes před novináři v prezidentské knihovně. A o Evropské unii nakonec padlo asi nejvíc vět.

Nevyhnul se totiž ani otázce, zda a jak se změnil jeho názor na sedmaadvacítku poté, co byl v rámci českého předsednictví víc zatažen do jejího chodu.

"Byla to další část učebního procesu v Evropské unii, poznávání toho, jak se chová nebo nechová," popsal svůj dojem Klaus.

Připomněl, že už od roku 1999 probíhá na Humboldtově univerzitě v Berlíně cyklus přednášek o současné Evropě, kde už "promluvili snad všichni významní evropští státníci". Letos 29. dubna promluví Klaus.

"Vězte, že jestli jsem loni považoval za klíčový svůj projev v Evropském parlamentu, tak letos považuji za zásadní tuto řeč. Už jsem si ji začal připravovat," upozornil Klaus vyzbrojený argumenty z "roku sedmého".

V europarlamentu právě před rokem Klaus tvrdě kritizoval EU a označil ji za revoluční experiment. Evropští poslanci na Klause bučeli, několik jich dokonce opustilo sál. (více o projevu si přečtěte zde)

"Další volby do Sněmovny za mě snad už nebudou"

Na brífinku se dostalo také na aktuální politické otázky. Prezident zopakoval svoje přání, aby on už další volby do Sněmovny z pozice hlavy státu vypisovat nemusel.

"Když jsem nastupoval do úřadu, nikdo neuměl předvídat, kolik vlád se vystřídá," podotkl Klaus. Funkci premiéra svěřil už pěti mužům, naposledy Janu Fischerovi v čele úřednického kabinetu.

"Naše země normální funkční a fungující vládu nesmírně potřebuje, o tom nemůže být sebemenších pochyb. Já bych si velmi přál, aby volby tohoto roku, které budou 28. a 29. května, takový výsledek daly, aby to vůbec bylo možné, abychom nežili už v této dlouhodobě patové politické situaci," řekl Klaus.

Odkazem na proceduru se vyhnul přímé odpovědi na otázku, jak naloží se zákonem o vrácení mateřské na loňskou úroveň, který minulý týden levice protlačila Sněmovnou.

Prezident zdůraznil, že není na řadě. Zákon bude nejdřív posuzovat Senát, kde ho pravicová většina zřejmě vrátí poslancům. "Když (Senát) udělá to, či ono, z toho něco plyne, eventuálně pak je můj podpis. Já to nevidím jako relevantní otázku pro měsíc a půl nebo dva následující," řekl Klaus.

Zopakoval ale, že platí jeho tři měsíce staré prohlášení, že nepodepíše žádný zákon, který by zvyšoval schodek státního rozpočtu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video