Klaus: Cesta po Asii byla velmi úspěšná

  • 68
Václav Klaus se ve středu vrátil z první oficiální cesty do Střední Asie. Prohlédl si krásy Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Uzbekistánu, podepsal několik politických i ekonomických dohod a převzal tři čestné doktoráty. Prezident považuje cestu za úspěšnou.

"Cestu hodnotí jako mimořádně úspěšnou," řekl iDNES jeho mluvčí Petr Hájek.

Jako první navštívil prezident v doprovodu asi třicítky českých podnikatelů nejbohatší zemi regionu - Kazachstán. Poté zavítal do velmi chudého Kyrgyzstánu, který je považován za ostrov demokracie v oblasti.

Naopak v Uzbekistánu vládne poměrně tvrdý režim prezidenta Islama Karimova, který ve svých rukou soustřeďuje téměř veškerou moc.

Přestože jsou vlády postsovětských republik značně autoritářské, podle Klause je zapotřebí udržovat s nimi kontakt.

"Nepochybuji o tom, že cesta byla správná. Že jsme si my sami nesmírně rozšířili obzory, vidění světa z jiného úhlu, ze zemí s jinými zkušenostmi," řekl Klaus ČTK.

"Česká republika byla jedinou z nově přistoupivších zemí Evropské unie, která ještě nenavštívila Střední Asii na prezidentské úrovni," zdůvodnil prezidentův zájem o tuto oblast Hájek.

Podepsal dohody, posbíral doktoráty
Prezident podepsal ve středoasijských republikách bilaterální dohody, na místních univerzitách převzal čestné doktoráty za ekonomické zásluhy.

Podle jeho mluvčího jsou pro prezidenta všechny tři čestné doktoráty ohromným oceněním, neboť je přesvědčen, že to není jen formalita.

"Oni nás vnímají jako zemi historicky velmi blízkou a jsou přesvědčeni, že to, jak ministr financí a později premiér Václav Klaus nastartoval ekonomické reformy v České republice, je tou nejlepší cestou k fungující tržní ekonomice," řekl.

Před Klausem se vyklízely ulice
Klausovu cestu provázela přísná bezpečnostní opatření. V Uzbekistánu, který se potýká s útoky islámských radikálů, nabyla nezvyklých rozměrů. Lidé v ulicích se nesměli při průjezdu prezidentské kolony téměř ani hnout.

Podle popisu ČTK bylo v Samarkandu vyklizeno centrum a mobily cizinců, včetně členů oficiální delegace, zde měly zablokovanou síť. Vidět prý bylo také zatýkání "výtržníků".

"My jsme ta bezpečnostní nařízení brali s pochopením. Uzbekistán má vážný problém s teroristickými útoky a myslím si, že všechna opatření byla naprosto na místě," řekl Petr Hájek.

Uzbekové si také dali ze všech nejvíc záležet na tom, aby českému prezidentovi ukázali jen to nejlepší ze své země.

"Proto nás třeba v Taškentu vzali do leteckého závodu. To, že se v zemi, která není nikterak průmyslově vyspělá, vyrábějí těžká dopravní letadla, je svým způsobem pozoruhodné," dodal mluvčí.

Návštěva má nastartovat hospodářské vztahy
Během návštěvy podepsala česká delegace několik politických i ekonomických dohod. Ve všech třech zemích se také jednalo o některých možnostech uplatnění českých firem v této oblasti.

Například do Kyrgyzstánu prodá možná Česko asi stovku autobusů v hodnotě zhruba 10 milionů korun. V Uzbekistánu se pro Čechy nadějně rýsuje tendr na rekonstrukci závodu na výrobu čpavku v hodnotě asi 50 až 60 milionů USD.

Za velmi významný výsledek návštěvy považuje prezidentská kancelář také to, že se poprvé na prezidentské úrovni otevřelo téma kazašského dluhu, který činí zhruba 9 miliard korun.

"Výsledkem prezidentského jednání je dohoda o ustavení komise, která se tím bude zabývat. Problém je, že oni vycházejí z předpokladu, že tento dluh vznikl mezi Československem a Sovětským svazem a že už ho Kazachstán Rusku splatil ve formě plynu," řekl Hájek.

Český prezident Václav Klaus s manželkou Livií při vyjížďce po jezeře Ussik-kul u města Colpon-Ata v Kyrgyzstánu. (17. září 2004)

Český prezident Václav Klaus s manželkou Livií při prohlídce města Colpon-Ata v Kyrgyzstánu. (17. září 2004)

Prezident Václav Klaus převzal 13. září čestný doktorát Národní univerzity v uzbeckém Taškentu. (17. září 2004)

Prezidenti Václav Klaus a Islam Karimov podepsali 13. září v uzbeckém Taškentu společné prohlášení. (17. září 2004)

Prezident Václav Klaus s manželkou Livií zavítal 14. září v rámci návštěvy Uzbekistánu na trh v historické části Samarkandu. (17. září 2004)

Prezident Václav Klaus zavítal 14. září v rámci návštěvy Uzbekistánu na trh v historické části Samarkandu. (17. září 2004)

Prezident Václav Klaus zavítal 14. září v rámci návštěvy Uzbekistánu na trh v historické části Samarkandu, kde si vyzkoušel tradiční pokrývku hlavy. (17. září 2004)

Po příletu do Taškentu přivítal 13. září prezidenta Václava Klause prezident Uzbekistánu Islam Karimov. (17. září 2004)

Za účasti prezidentů Václava Klause a Islama Karimova podepsali 13. září v Taškentu vrchní ředitel ČSOB Petr Hutla (vlevo) a místopředseda Národní uzbecké banky Atirion Nurulajev rámcovou úvěrovou smlouvu, která má pomoci zvýšit český export do Uzbekistánu. (17. září 2004)

Prezident Václav Klaus s manželkou Livií zavítal 14. září v rámci návštěvy Uzbekistánu na náměstí Registan v historické čtvrti Samarkand. (17. září 2004)

Václav Klaus s čestným doktorátem Národní univerzity v Taškentu. (17. září 2004)

Prezident Václav Klaus zasedl 14. září do kokpitu nákladního letounu Iljušin během návštěvy leteckého závodu v uzbeckém Taškentu. (17. září 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video