Václav Klaus a Miloš Zeman zatápějí šéfům svých bývalých stran ODS a ČSSD.

Václav Klaus a Miloš Zeman zatápějí šéfům svých bývalých stran ODS a ČSSD. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Klaus a Zeman přebírají taktovku. Zatápějí šéfům svých bývalých stran

  • 396
Václav Klaus potápí vládu předsedy ODS Petra Nečase. A Miloš Zeman, jenž se ve zlém rozešel s ČSSD, děsí svoji bývalou stranu tím, že je jedním z horkých favoritů na příštího prezidenta. Jako by se česká politika vracela o řadu let zpět, do doby, kdy právě Klaus a Zeman byli klíčoví hráči a domlouvali opoziční smlouvu.

"Sledujeme tu pokus o organizované předání moci," řekl iDNES.cz předseda neparlamentní Strany zelených Ondřej Liška. Je přesvědčen, že Klaus usiluje o to, aby se prezidentem stal bývalý premiér Zeman.

Co by z toho Klaus mohl mít, naznačil nedávno podnikatel Andrej Babiš, jeden z nejbohatších lidí v zemi, který si založil svou vlastní stranu ANO 2011. "Co se stane, až se ODS podaří zlikvidovat premiéra Nečase? Nové volby? Kdepak. Příští prezident jmenuje předsedou úřednické vlády Václava Klause a bude opozičněsmluvně vymalováno," napsal Babiš v jednom ze svých článků.

Zeman v případě pádu Nečase doporučuje vládu odborníků

Jako dílek do puzzle této konspirační teorie zapadá Zemanovo nedávné prohlášení, že když padne vláda, nové volby by nic nevyřešily. "Doporučil bych, aby u nás byla alespoň na rok dosazena uklidňující vláda odborníků," citovaly začátkem září Zemana parlamentnilisty.cz.

A když Klaus vetoval zákon důležitý pro start penzijní reformy, kterou dříve premiér Nečas označil za nejdůležitější úkol jeho vlády, Zeman reagoval. "Naprosto rozumím tomu, proč prezident druhý pilíř vetoval."

Setkání politiků v v Muzeu východních Čech v Hradci Králové. (17. září 2012)

Klaus v poslední době zatápí vládě čím dál víc a Zeman se zase vysmívá předsedovi sociální demokracie Bohuslavu Sobotkovi. "Když mi bylo tolik let jako panu Bohuslavu Sobotkovi, byl jsem také drzý a hloupý fracek. Z toho se dá vyrůst," obul se například do Sobotky při debatě prezidentských kandidátů v Hradci Králové, kde se utkal s jiným Sobotkou - kandidátem ODS, prvním místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (více zde).

Zemanovo sebevědomí posiluje, že v oblibě prezidentských kandidátů mezi voliči už v podstatě dohnal jiného expremiéra Jana Fischera a oba jsou teď podle průzkumů hlavními favority volby. Až daleko za nimi je kandidát ČSSD Jiří Dienstbier.

Klaus mezitím ostře kritizuje vládní záměry se zvyšováním daní, u církevních restitucí mu vadí možné ohrožení restituční hranice 25. února 1948 a vše zatím vyvrcholilo vetem k zákonu, který má umožnit, aby penzijní reforma mohla začít už od ledna příštího roku.

Klausovy kroky povzbuzují rebely v ODS

Klausova kritika na adresu vlády zjevně povzbudila i rebely v ODS, kteří krátce před podzimními krajskými a senátními volbami spolu s levicí potopili vládní balíček s vyššími daněmi.

Petr Tluchoř na 22. nevolebním kongresu ODS

"Souhlasím s panem prezidentem, že není možné dělat reformu současného důchodového systému, aniž by na ni měl stát připravené peníze. Podobně jako on já a mí kolegové nechceme financovat důchodovou reformu ze zvyšování daní," řekl jeden z rebelů v ODS Petr Tluchoř (více zde).

Paradoxně právě Tluchoř, který byl blízkým spojencem expremiéra Mirka Topolánka, jehož vztahy s Klausem nebyly také ideální. Nakonec to vyvrcholilo svržením Topolánkovy vlády v roce 2009, když se o to zasloužili i poslanci ODS považování za Klausovy spojence - Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel.

"Je zřejmé, že jím uváděné argumenty jsou zástupné," sdělil iDNES.cz ministr financí a první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ke Klausovu vetu zákona, který má umožnit, aby penzijní reforma začala už od ledna 2013 a ne až o dva roky později.

O tom, že mezi Nečasem, který bojuje o přežití ve funkci, a prezidentem Václavem Klausem, vypukla otevřená válka, svědčí i Nečasova slova, jimiž komentoval Klausovo veto. "Jeho argumenty k vetu znám velmi dobře. Už rok je slýchám od představitelů komunistů, socialistů a odborů," řekl Nečas (více o tom, jak se Nečas ohradil proti kroku prezidenta Klause, najdete zde).

Nedávno Nečas poslal Klausovi omluvný dopis za slova, že odklad přijetí vládního balíčku by byl krokem na hranici politické a ekonomické debility. Tentokrát to nevypadá, že by nějaký další podobný omluvný dopis pomohl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video