Premiér a jeho věrní mají pocit, že Klaus zosnoval pád vlády.

Premiér a jeho věrní mají pocit, že Klaus zosnoval pád vlády. | foto: Dan Materna, MAFRA

Klaus a Topolánek: léta neshod vyvrcholila demisí

  • 419
Dlouhá léta trvající válka mezi Mirkem Topolánkem a Václavem Klausem nekončí dohodou o odzbrojení a mírem. Naopak, jako by vstoupila do horké fáze. Topolánek se staví do role mučedníka, na něhož Klaus zaútočil a jehož vládu zničil. Obviňuje ho ze spiknutí s Jiřím Paroubkem a svými vnitrostranickými rivaly – Bémem a Tlustým. Co si ti dva udělali?

"Šest a půl roku, a muselo to být pro mnohé až směšné, jsem po každém útoku nebo po každém jeho diskutabilním kroku říkal, že naše vztahy jsou v pořádku. Teď přiznávám a připouštím, že nejsou. Netvrdím, že postupoval proti mně sám, vždy si na to někoho našel. Bylo to tak i v případě současného pádu vlády," říká Mirek Topolánek v rozhovoru pro MF DNES.

Příběh ješitnosti a nenávisti začal v prosinci 2002. Václav Klaus se loučil se svou ODS a proti jeho vůli byl nástupcem nečekaně zvolen neznámý ostravský senátor Mirek Topolánek.

Co si o něm myslel, zaznamenal bulvární fotograf, když na Klausově mobilu vyfotil slavnou SMS o "prázdném a falešném Topolovi". Tím Topolánkovi vtiskl stigma, jehož se dodnes nezbavil.

Měl odejít dřív

Ostravský dlouhán musel výpad ve straně uctívané modly nějak přejít. Brzy se však osmělil k první kritice Václava Klause, když ho označil za viníka porážky ODS ve sněmovních volbách v létě 2002. A dodal, že měl už před nimi odejít z čela občanských demokratů.

"On prostě nenašel ve správnou chvíli odvahu odejít. Málokdy se stane, že osvícený vůdce ukáže na svého nástupce a odejde," řekl Topolánek.

Když se pak konzervativcům naprosto nečekaně povedlo zařídit zvolení outsidera Klause prezidentem, nastalo klidné období jejich vztahu. Občanští demokraté byli v parlamentní opozici, avšak "druhořadé volby" vyhrávaly jedny za druhými.

A když se daří, v politice v podstatě neexistují velké spory.

Sem tam nějaké Klausovo popíchnutí, opět k inteligenci. "Jste člověk, který přece vůbec nemůže pochopit von Hayeka," vpálil Klaus jednou Topolánkovi na letišti, že nerozumí guru ekonomů.

"Striktně odděluji dvě polohy diskuse o Václavu Klausovi. Jedna je prezident republiky, což je instituce, ke které cítím úctu a míním ji respektovat. Druhá je osoba Václava Klause," uvažuje Topolánek.

Vše se změnilo v červnu 2002. Občanští demokraté sice na procenta vyhráli parlamentní volby, avšak jejich patový výsledek ve Sněmovně 100:100 neumožňoval jednoduché sestavení kabinetu.

Prezident si přál, aby vznikla společná vláda složená z ODS, ČSSD a lidovců. A myslel si, že konzervativci, jeho "děti", se budou řídit otcovou radou.

Zezelenali jste...

Spletl se, což mohlo urazit jeho ješitnost. Mirek Topolánek si tvrdohlavě prosazoval svou – koaliční kabinet s lidovci a zelenými.

Topolánek uvedl, že ODS potřebuje svůj "green package", balíček zelených ekologických témat. A Václav Klaus přestal takové ODS rozumět. Měl stále silnější pocit, že to je jiná strana, než kterou zakládal. Prostě že mu ji Topolánek ukradl a změnil podle svých představ. Slovy poradce Petra Hájka stranu "vytuneloval".

Jak? "Dochází tady k zezelenání konzervativní strany, přátelství pana Topolánka a pana Bursíka, považuji to za neuvěřitelně nešťastné," reagoval prezident.

Zároveň občanští demokraté přestali ve všech okolo, kteří měli jiný názor, vidět nepřátele – v Bruselu, v Havlově "bratrstvu pravdy a lásky".

Časem tak Topolánek dokonce získal na svou stranu Klausovy stoupence, například europoslance Jana Zahradila nebo ministra Petra Nečase.

Všechny články o Topolánkově pádu a hledání nové vlády

To musel brát prezident jako zradu. Na jeho straně zůstali už jen lidé kolem Vlastimila Tlustého či Pavla Béma, z nichž se postupně stali partajní outsideři.

Naopak Topolánek do ODS přivedl bývalé spojence Klausova hlavního polistopadového rivala Václava Havla a dal jim vysoké funkce. Chartista Vondra do strany přímo vstoupil, z Havlova exkancléře Schwarzenberga zase udělal Topolánek ministra zahraničí.

... a reformy neděláte

Klaus se posmíval i Topolánkovým reformám. "Vláda dělá různé dílčí krůčky, ale neměli bychom plýtvat slovem reforma. Já žádné velké reformy prostě nevidím," prohlásil Klaus po listopadových krajských a senátních volbách, ve kterých ODS utrpěla krutou porážku. Spory se Václav Klaus pokusil ukončit loni v prosinci na kongresu ODS, když se vzdal funkce čestného předsedy neboli ze strany vystoupil.

Neukončil je. Premiér a jeho věrní teď mají pocit, že Klaus zosnoval pád vlády. Že se tím snaží Topolánka dorazit.

Není stoprocentně jasné, jestli to tak je, či nikoliv. Každopádně teorie spiknutí na české pravici dobře fungují: vždy spolehlivě pomohou mučedníkovi dostat se zpět nahoru.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video