Jihlava, říjen 1992. Václav Klaus a Vladimír Mečiar na noční tiskové konferenci poté, co se dohodli na jednom z prvních kroků směřujících k rozpadu Československa. | foto: ČTK

Vyhladovělí Klaus a Mečiar dělili v jihlavském dusnu před 20 lety stát

  • 226
Před dvaceti lety se v Jihlavě odehrálo jedno z klíčových jednání směřujících k rozpadu Československa. V dnes již neexistujícím hotelu Zlatá hvězda se sešli lídři ODS a HZDS Václav Klaus a Vladimír Mečiar. Na historické schůzce byly nejdůležitější dvě věci - jídlo a starý psací stroj.

Jindy suverénní Václav Klaus cítil tehdy v Jihlavě značný neklid. Bylo šestého října před dvaceti lety, šestnáct hodin odpoledne. Šlo o hodně. Na náměstí před hotelem Zlatá hvězda stály stovky Jihlavanů.

Začínalo jedno z klíčových jednání vedoucích k rozpadu Československa. "Byli jsme tenkrát napjatí a nervózní. Jihlavané před okny hotelu nám byli významnou posilou. Potřebovali jsme vědět, jak lidé reagují. Byla to neopakovatelná chvíle," vzpomínal později Klaus už jako prezident republiky.

Na české a slovenské politiky čekal u hotelu davy lidí.

Ve Zlaté hvězdě dnes sídlí místo hotelu základní umělecká škola a herna. Před dvaceti lety tam v salonku jednal Klaus s premiérem slovenské vlády Vladimírem Mečiarem. Mluvili spolu až do půlnoci na stranické úrovni jako šéfové ODS a HZDS.

Na dlažbě náměstí čekali celou dobu místní obyvatelé. Byli napjatí, co bude s Československem. Nakonec Mečiar v Jihlavě svolil, že už nebude dál prosazovat transformaci státu v Česko-Slovenskou unii. Tím vyhověl Klausovi a odstranil jednu z posledních překážek k rozdělení státu.

S Mečiarem tehdy byla v Jihlavě jeho pravá ruka Anna Nagyová. Ta o několik let později vzpomínala, že ve Zlaté hvězdě vládla 6. října dusná atmosféra. Součástí tvrdého českého plánu byla podle Nagyové dokonce i taktika "vyhladovění" slovenské delegace.

Slováci chtěli Čechům pohostinnost oplatit

"Bylo to velice nepříjemné. Za celou dobu jsme nedostali pořádně najíst ani napít. Podávala se pouze nepříliš dobrá káva, sušenky a minerálka," sdělila Nagyová. Podle ní pak slovenská vláda řešila problém, zda jihlavskou nepohostinnost oplatit.

"Padaly návrhy, abychom jim to vrátili. Já jediná jsem všechny muže přesvědčovala, že právě to by byla největší hloupost. Mečiar mi nakonec dal volnou ruku a já se postarala o důstojné přivítání. Když pak Češi později přijeli do Bratislavy, na Úřadě vlády je čekaly plné stoly jídla a pití," řekla Nagyová.

Václav Klaus v zákulisí hotelu Zlatá hvězda v Jihlavě.

A poté ještě pravá ruka premiéra Mečiara dodala: "Nemám důvod se chlubit, ale v nestřežené chvilce za mnou přišel Klaus, políbil mi ruku a omluvil se za Jihlavu. A ještě něco. Zieleniecovi tak zachutnal štrúdl, že jsem mu pár kousků zabalila na cestu. Pamatuji se, jak se mu nadouvaly tváře, jak ten štrúdl jedl s chutí."

Zlatou hvězdu jako místo jednání vybral tehdy Erich Janderka, který je dnes jihlavským radním za ODS. Tenkrát ve straně pracoval jako manažer.

"Tam bylo jídla dost. Všude byly studené mísy a na nich sýry a salámy. Paní Nagyová byla tenkrát nepřehlédnutelná osobnost, ale tohle určitě není pravda," odmítl Janderka slova bývalé ředitelky sekretariátu Mečiarovy vlády.

Text se donekonečna přepisoval. Musel být bez chyb

Podle Janderky byli tehdy před hotelem lidé, kteří fandili Václavu Klausovi. Další skupina pak nepřála Vladimíru Mečiarovi. Téměř všichni na podzimním náměstí ale měli už v říjnu 1992 jasný názor, že nemá cenu pokračovat se Slovenskem ve společném státě. "Nevzpomínám si, že by tam byl nějaký odpůrce rozdělení. Tam už bylo jasné, že se Slovenskem dál nebudeme," popsal Janderka.

A Klaus během jednání opravdu vycházel před hotel a bavil se s lidmi. Chtěl se ujistit, jestli s Mečiarem jedná správně. Horečnaté debaty se tehdy vedly i na chodbách hotelu.

Václav Klaus se před dvaceti lety po půlnoci pozdravil těsně před odjezdem z Jihlavy s jedním z občanů. Měl za sebou dlouhé a náročné jednání.

A když se oba šéfové vlád dohodli, muselo se jejich komuniké sepsat. Václav Klaus osobně dohlížel, aby byl text vyveden precizně. Počítače ještě nebyly k dispozici, tak mluvčí ODS použil starý hotelový psací stroj značky Remington z roku 1920.

"Psal na něm neuvěřitelně rychle. Text se však donekonečna přepisoval. Muselo to být přesné, bez překlepů a spisovně včetně čárek," prozradil Erich Janderka.

Stejně jako Klaus byl v Jihlavě nervózní i Mečiar. Bylo toho na něj po volbách moc. Podle Nagyové v té době nemluvil se svými spolupracovníky, měl krvavé oči a cíleně se vyhýbal kontaktu s novináři. Vyprávěla, že její šéf žil tenkrát v neustálém strachu z atentátu, který na něj podle jeho mínění připravovala Federální bezpečnostní a informační služba.

Na Jihlavu tehdy padla volba, protože byla na půl cesty mezi Prahou a Bratislavou. Mečiar totiž předem avizoval, že nechce jednat v Praze.

Po letech vzpomínal na jednání o rozdělení státu i člen slovenské delegace Augustín Marián Húska. Václav Klaus si podle něj vybíral, s kým bude mluvit.

"Zástupci české delegace šli za Mečiarem a řekli, že žádají, aby byl z rozhovorů vyloučen Húska, protože Klausovi se z něj udělalo nevolno," napsal později ve své knize Húska, jenž se jednání účastnil jako místopředseda slovenského parlamentu.

Podle něj vadil Klausovi jeho způsob řeči, v němž se opíral o vědecké poznatky. "Využíval jsem kybernetiku a on to nesnášel," doplnil Húska. Jednání o dělení federace před 20 lety však pokračovala i s Húskou.

Hotel Zlatá hvězda se nacházel v dolní části Masarykova náměstí.

Hotel Zlatá hvězda se nacházel v dolní části Masarykova náměstí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video