Klatba nad Vídní nemizí

Před rokem zděšená Evropa sledovala, jak ultrapravicový nacionalista Jörg Haider podepisuje dohodu o vstupu svých Svobodných do vlády s lidovci Wolfganga Schüssela. Nepomohla varování, hrozby, a tak z hrůzy před hnědou nákazou sáhla Evropa k izolaci a zavedla sankce. Dnes Evropa mlčí a rakouská vláda slaví triumf. "Před rokem jsme se stali obětí masivních útoků. Přežili jsme kritický rok a dokázali jsme za dvanáct měsíců změnit Rakousko, tak jak bylo třeba," mohl prohlásit kancléř Wolfgang Schüssel.

ROK NOVÉHO KABINETU

• Proti Rakousku zavedlo kvůli vstupu Haiderových Svobodných 14 států EU diplomatické sankce.

• Po několika měsících však byly odvolány, aniž Vídeň ustoupila Haider odešel z čela Svobodných a stáhl se do Korutan, odkud však své straně dál fakticky vládne

• Schüsselova vláda zavedla razantní úsporná opatření a hospodářské reformy

• Popularita lidovců kancléře Schüssela stoupá, Svobodným výrazně poklesla

"Nepotvrdily se žádné z mnoha katastrofických politických i hospodářských scénářů. Nejenže se nesplnily, ale stal se pravý opak," uvedla stejně nadšeným tónem vicekancléřka a po Haiderově odchodu do Korutan papírová vůdkyně Svobodných Suzanne Riess-Passerová.

Vítězství Schüsselovy vlády a porážka Evropy i stovek tisíc těch Rakušanů, kteří před rokem vyšli proti nové vládě do ulic, však nejsou ani po roce jednoznačné.

Evropské sankce proti Rakousku sice byly zrušeny a rakouským ministrům už jejich evropští kolegové ruce podávají, ale plné důvěře se Vídeň netěší a ještě dlouho těšit nebude.

Nejde přitom jen o přetrvávající nedůvěru unie vůči Schüsselově vládě, ale i o to, že samo Rakousko se vyděluje svými postoji z unie. Ať už jde o anonymní vklady, hysterickou protiatomovou politiku nebo neutralitu. "My Rakušané jedeme sice v evropském vlaku, ale mentálně stojíme stále na nástupišti," prohlásil komisař EU pro zemědělství Franz Fischler.

Výlučnost a v mnoha případech i izolace Rakouska v rámci Evropské unie, která byla pozorovatelná již dříve, se po nástupu nové vlády znatelně prohloubila. Sankce samozřejmě výrazně snížily popularitu Evropské unie mezi Rakušany, kteří je ve své většině přijali jako útok na národní suverenitu.

"Skupina lidí, která skepticky pohlížela na Evropskou unii, tu samozřejmě existovala i před sankcemi, ale sankce ji výrazně zvětšily," uvádí šéf opozice Alfred Gusenbauer.

Současné, ještě stále velmi křehké vztahy mezi Rakouskem a zbytkem Evropy se mohou navíc velmi rychle zhoršit. Haider, stále faktický šéf Svobodných, čeká ve svém korutanském exilu.

A jak konstatují mnozí rakouští pozorovatelé, pokud Svobodní podle předpokladů prohrají v březnu klíčové vídeňské zemské volby, už třetí za rok, může se vrátit do Vídně a usilovat o post ve vládě. A to by znamenalo podle analytiků pro Rakousko jediné novou izolaci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video