Bratři Ivan Wait (vpravo) a Pavel Dezider Mezei ze známé rodiny Olahů u kladenského soudu | foto: Josef Vostárek, MF DNES

„Kladenský postrach“ dostal dvouletou podmínku

Kladenský soud vyměřil dvouletý podmíněný trest s čtyřletým odkladem Pavlu Dezideru Mezeiovi. Člen početné rodiny Olahových, která je často spojována s vymáháním výpalného, vydíral svědka, dopustil se podvodu a nedovoleně se ozbrojoval.

Při domovní prohlídce u obviněného zásahová jednotka našla opakovací kulovnici se zásobníkem s náboji, revolver a zakázanou pistoli Walter. Jeho bratr Ivan Wait odešel ze soudní síně jako nevinný.

"Rozhodně jsem nečekal, že se to znovu zamete pod stůl," postěžoval si Pavel Řeháček, který měl při provozování baru Marvin v Kladně platit Olahovým měsíčně sedmi a půltisícové výpalné. Když platit přestal, vyhrožovali mu bratři, že ho zničí a Mezei na něj údajně vystřelil z brokovnice.

V místě, které Řeháček označil, sice kriminalisté později našli stopy s železnými částicemi, které jsou ve zbraních, senát ale důkaz nepovažoval za průkazný. Neuvěřil ani výpovědi dalších pronajímatelů barů Devil či Harlekýn, kteří si na vymáhání výpalného stěžovali.

Diskotéka Harlekýn krátce poté, co její majitel Pavel Macháček přestal Olahovým platit, lehla popelem. Dodnes se nepodařilo vyšetřit, kdo dům podpálil. "Nemáme v ruce důkazy, které by jednoznačně svědčily o tom, že by po poškozených podnikatelích bylo požadováno výpalné. Podezření tu sice může být i nadále, ale důkazy o tom nesvědčí," řekla předsedkyně senátu Jitka Hauptmannová.

Chyba je podle ní i na straně poškozených podnikatelů, kteří se často vůbec nedostavovali k soudu a kvůli kterým trval celý proces dva a půl roku.

Navíc je přesvědčena, že podnikatelé se měli na policii obrátit už dříve. "Je divné, pokud podnikatel vypovídá, že se šest let strašně bál a nic neudělal. Důkazy, které by o tom svědčily, tak nebyly využity, ale zmařeny," doplnila soudkyně.

Kontakty na policii
Důvodem, proč se podnikatelé neobrátili na policii bylo prý povědomí, že rodina Olahových má s policií velmi dobré vztahy. "Oni věděli dřív než já, kdy půjdu k výslechu," pousmál se trpce další z poškozených podnikatelů.

Také státní zástupkyně Nina Brozová potvrdila, že důkazů, které kladenští policisté shromáždili v kauze Ivana Waita bylo méně, než kolik jich sehnali jejich středočeští kolegové.

Případ také prošetřoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože i během soudního líčení si svědci stěžovali na zastrašující sms zprávy a jeden z nich byl dokonce napaden. Policie dodnes nezjistila, kdo za útokem stál.

"Vím, že propojení kladenské policie na rodinu Olahových prošetřovala i Inspekce ministra vnitra, ale nic se nezjistilo," dodala zástupkyně, která pro Pavla Dezidera Mezeie požadovala čtyřleté vězení a pro jeho bratra Ivana stejný podmíněný trest.

Proti verdiktu soudu se státní zástupce odvolá. Odvolání zvažuje i Mezei. Bratry Olahy zatkla policejní zásahová jednotka v roce 2004 při akci Lignit. Při domovní prohlídce u nich policisté našli luxusní auta, stovky tisíc korun a různé střelné zbraně i basebalové pálky. - více zde

Na jedné z nich byla dokonce krev, nepodařilo se však zjistit, zda lidská či zvířecí. Z vazby, do které je soud poslal, byli po devíti měsících propuštěni. Oba bratři po celou dobu tvrdí, že jsou nevinní.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Video