Kladenské doly už nepřijímají

  • 2
Kladno - Kladenské doly, které léta bojují s nedostatkem lidí, zastavily nábor a přijímání nových pracovníků. Tento krok naznačuje hrozící likvidaci dolů Schöller a Tuchlovice. O práci může přijít až třináct set lidí. Kladenský úřad práce už připravuje varianty, jak případný příliv propuštěných horníků zvládne.

"Nebylo sice jasně řečeno, že kladenské doly končí, přesto je to asi velmi pravděpodobné. Na jednání se zástupci dolů jsme se domlouvali, co může úřad práce pro propuštěné horníky udělat a dohodli se, že získáme přesné údaje o počtech, věku a kvalifikaci zaměstnanců Kladenských dolů. Teprve potom budeme vědět, jakou mají šanci najít jinou práci," řekl ředitel kladenského úřadu práce Miloslav Tauber.

Lidé z úřadu práce už zpracovávají varianty řešení, co v případě hromadného propouštění kladenských horníků dělat. Část by mohly přijmout nové zahraniční firmy, které rozšiřují své závody v kladenských průmyslových zónách, ve Slaném a mezi Kladnem a Prahou.

"Určitý otřes, pokud se to stane, ale propuštění takového množství lidí bude v regionu mít," připustil Tauber.

ČLÁNKY O TRAGÉDII
V KLADENSKÉM DOLE

Důlní neštěstí možná urychlí konec šachty

Příčinou důlního neštěstí bylo vadné odvětrávání

Oficiální rozhodnutí o osudu dolů v Kladně padne sice podle zástupců společnosti na jednání představenstva Českomoravských dolů 28. ledna, většina horníků, jejich odborářů a dokonce i báňských specialistů je už nyní přesvědčena, že těžbu na Kladně nic nezachrání.

Vše způsobil loňský výbuch metanu, který si vyžádal čtyři lidské životy. Příčinou tragédie bylo podle báňských specialistů několikeré hrubé porušení bezpečnostních předpisů spojené s tím, že se při ražení nové chodby vyskytla nečekaně vysoká koncentrace metanové směsi. Zapálení cigarety, špatné odvětrávání a nedostatečná kontrola způsobily vznícení a rychlé shoření nebezpečného plynu. 

Český báňský úřad následně převedl všechny uhelné doly na Kladensku a Mostecku z kategorie neplynujících do kategorie plynujících. Razatní opatření úřadu si vyžádá velké investice do zabezpečení. Právě mnohamilionové částky, které budou muset firmy do dolů vložit, ve většině případů uspíší jejich likvidaci.

"Musí se změnit používání některých elektrických zařízení, vyměnit hliněné vodiče za měděné a zvýšit kontrola v podzemí. To si samozřejmě vyžádá spoustu peněz navíc, byť budou částky u každého dolu jiné. Doly Tuchlovice a Schöller, které jsou už vlastně teď jedním závodem, tak zřejmě dlouho nepřežijí," domnívá se František Ševčík z Českého báňského úřadu.

Podobný názor má i odborový předák kladenských horníků Zdeněk Charvát. "Majitel není Ježíšek, aby pár let před plánovaným uzavřením dolu do něho dával milionové částky," řekl Charvát.

Schůzku s vedením společnosti mají odboráři naplánovánu na čtvrteční odpoledne. Na ní už pravděpodobně bude řešit, jak si firma budoucnost dolů představuje a časový sled jejich likvidace.

Příští týden se pak mají konat pohovory s jednotlivými zaměstnanci. "Na nich by se měli dozvědět, zda a na jak douho se s nimi ještě počítá," prozradil odborář.

Snímek chodby dolu Schöller na Kladensku z vyšetřovacího spisu. Po loňském výbuchu metanu zemřeli čtyři lidé, 8. ledna 2002

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video