Inzerát v listu The Guardian, v němž Cristina Fernandezová Kirchnerová vyzývá...

Inzerát v listu The Guardian, v němž Cristina Fernandezová Kirchnerová vyzývá Londýn, aby se vzdal Falkland (3. ledna 2013). | foto: AP

Argentinská prezidentka si podala inzerát. Chce zpátky Falklandy

  • 21
Další výročí týkající se Falkland, další roztržka mezi Buenos Aires a Londýnem. Přesně před 180 lety Britové tyto ostrovy v Atlantiku obsadili a prezidentka Argentiny si nyní k výročí podala inzerát do britských novin. Vraťte je, žádá v něm nepřímo. Nic takového, Falklanďané chtějí patřit k nám, reagoval Londýn.

Argentinská prezidentka Cristina Fernandezová Kirchnerová vyzvala britského premiéra Davida Camerona v otevřeném dopise, aby se řídil rezolucí OSN z roku 1965, jež doporučuje "vyjednat řešení" ohledně Falklandských ostrovů. Dopis nechala otisknout coby inzerát v listu The Guardian.

Falklandy

Původně neobydlené ostrovy převzala Argentina v roce 1820 z titulu nástupnictví po Španělsku. Britové je ovládli v roce 1833. V roce 1982 se jich Argentina pokusila vojensky znovu zmocnit, ale v šestitýdenní válce s Brity utrpěla těžkou porážku. Během konfliktu padlo 255 Britů a 649 Argentinců. Prohra uspíšila pád argentinské junty a v Británii naopak pomohla premiérce Thatcherové ve volbách.

"Pane premiére Davide Camerone, 3. ledna přesně před 180 lety byla Argentina během nestydaté ukázky kolonialismu 19. století násilím připravena o Malvínské ostrovy, které se nacházejí 14 tisíc kilometrů (8 700 mil) daleko od Londýna," píše na úvod argentinská hlava státu.

"V roce 1960 OSN vyhlásila, že je nezbytné 'ukončit kolonialismus ve všech jeho podobách a projevech'. V roce 1965 Valné shromáždění jednohlasně přijalo (proti nebyla ani Velká Británie) rezoluci považující Malvínské ostrovy za koloniální případ a vyzvalo obě země, aby dojednaly řešení svého sporu ohledně svrchovanosti," píše mimo jiné Fernandezová Kirchnerová.

Jménem argentinského lidu pak Davida Camerona vyzvala, aby rezoluci Organizace spojených národů respektoval. Na závěr připsala, že dopis je kromě něj určen také generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi (celý dopis si můžete v angličtině přečíst zde).

Obyvatelé ostrovů chtějí zůstat Brity, odpověděl Londýn

Londýn nenechal dopis dlouho bez odpovědi. Mluvčí Downing Street 10 se nechal slyšet, že Britové nic dojednávat nebudou a premiér David Cameron "udělá vše proto, aby ochránil zájmy Falklanďanů". Připomněl, že obyvatelé ostrovů dali jasně najevo, že chtějí zůstat Brity.

Spor o Falklandy

To má stvrdit i březnové referendum o politickém statusu ostrovů, které falklandské úřady vyhlásily, aby několika tisíc obyvatel dalo Argentině najevo, že skutečně chtějí zůstat britským zámořským územím. Cameronův mluvčí zároveň Buenos Aires nyní vyzval, aby výsledky plebiscitu respektovalo.

"Nejsme kolonie - ve vztahu se Spojeným královstvím jsme dobrovolně. Na rozdíl od argentinské vlády Spojené království respektuje právo našeho lidu řídit si vlastní záležitosti, právo, které je zahrnuto v Chartě OSN, kterou Argentina ignoruje," řekl ve středu listu The Daily Telegraph Barry Elsby z Legislativního shromáždění Falkland.

Odlehlé ostrůvky v Atlantiku dodnes vyvolávají jiskření mezi Argentinou a Británií. Patří už od roku 1833 Velké Británii, která je nazývá Falklandami. Nicméně nároky si na ně činí i Argentina, jež je zve pro změnu Malvínami.

Loni si obě země připomněly třicet let od války o území a výroční rok byl plný napětí a provokací. Argentina zavedla několik opatření, kterými chtěla Brity přimět, aby se nehostinných ostrovů, v jejichž blízkosti se ovšem nachází ložiska ropy, vzdali.

Přesvědčila například některé své sousedy, aby do přístavů nevpouštěli lodě plující pod falklandskou vlajkou. Britové zareagovali ukázkou vojenských svalů. Do oblasti vyslali svůj největší torpédoborec a na cvičení prince Williama.

Falklandy (Malvíny)

Falklandy (Malvíny)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Britská královská rodina

Video