Kinský v Děčíně potřetí neuspěl

  • 31
Děčínský okresní soud zamítl třetí z žalob Františka Kinského. Šlechtic se dožadoval vydání výletního areálu v Rynarticích na Děčínsku. Nemovitosti tak nadále zůstávají majetkem pražské firmy MTT Company. Kinského obhájce se odvolal, ve sporu rozhodne krajský soud v Liberci.

KINSKÉHO SPORY - PŘEHLED

Děčínská soudkyně Jana Havlová již dříve zamítla dvě žaloby Františka Oldřicha Kinského.

Požadoval navrácení loveckého zámečku v Tokáni, který zůstává v držení ministerstva vnitra, a restauraci na Jedlové hoře. Ta nadále patří obci Jiřetín pod Jedlovkou.

Soudkyně Jana Havlová opět poukázala na spornost majetku a s odkazem na Pařížskou dohodu o reparacích z roku 1945 a dekrety prezidenta Edvarda Beneše žalobu zamítla.

Odvolám se, zopakoval Čapek
Zazněl i názor, že dalším důvodem pro zamítnutí žaloby je i skutečnost, že současní majitelé i stát majetek nabyli vydržením. Tedy tak, že jej po dobu více než deseti let v dobré víře užívali.

"Odvolal jsem se dvakrát, odvolám se znovu," komentoval poslední rozhodnutí děčínského soudu Kinského právník Jaroslav Čapek. Argumenty soudkyně považuje za  chabé a věří, že pro svého klienta bývalý rodinný majetek získá zpět. 

Podle Čapka se zmiňovaná dohoda o reparacích na rodinu nevztahuje. "Otec mého klienta nabyl říšského občanství desátého října 1938. Pro případ Československa se ale reparace týkají majetku osob, které občany Německé říše k 29. září stejného roku," říká Čapek.

V pátek se čeká další spor
V pátek má děčínský soud vynést rozsudek ve sporu Kinského s Velvetou Varnsdorf. Šlechtic žádá rybník v Rybništi na Děčínsku.

Ten textilka používá jako zásobárnu vody pro své provozy. Celkem podal Kinský u děčínského soudu čtyřicet žalob. Zatím jen u dvanácti z nich ale jeho právník zaplatil soudní poplatky.

Kvůli údajné špatné finanční situaci svého klienta trvale žijícího v Argentině požádal Čapek soud o prominutí poplatků. "Na takovou žádost má nárok každý, není to nic divného," řekl Jaroslav Čapek k žádosti.

V děčínské oblasti měla Kinského rodina nejvíce majetku. Bývalý českokamenický velkostatek byl totiž největší z celkem šesti držav knížete Ferdinanda Bonaventury Kinského.

Archivářka: Na majetku byly velké dluhy
Ke statku patřily mimo jiné tři pily, dvě cihelny a dva pivovary. Podle informací, které ve vlastivědném časopise uveřejnila archivářka Hana Slavíčková byl ale veškerý majetek rodiny na konci třicátých let zatížen vysokými dluhy. Podle Slavíčkové navíc tehdy nezletilý František Oldřich Kinský majetek nikdy nezískal.

"Pozůstalostní řízení bylo sice zahájeno, ale do konce války nebylo pro vysokou zadluženost ukončeno... Soud podmínil předání majetku inventárním ověřením a zaplacením dlužných daní a odvodů, což se nestalo," napsala Hana Slavíčková v děčínských vlastivědných zprávách.

Kinský vyhrál jen několik sporů
Soudy dosud pravomocně rozhodly jen v pěti sporech. Kinský definitivně získal pozemek v Újezdu u Chocně, polnosti s rybníkem ve Skořenicích, hájenku, rybník, bývalou oboru a park v Bošíně a několik polností a kus lesa v Běstovicích.

Kromě Orlickoústecka uspěl Kinský rovněž na Mělnicku, kde mu soud přiřknul zpět náhrobní kapli ve Veltrusech. Neuspěl naopak v Kladně. Soud mu nepřiznal nárok na desetihektarový pozemek zámku ve Šlapanicích na Kladensku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video