Moderátor Larry King

Moderátor Larry King | foto: Wikimedia Commons

Kingova sbírka pro záliv vynesla méně než benefice pro Haiti

  • 2
Speciální dvouhodinová talkshow věhlasného moderátora CNN Larryho Kinga s celou řadou celebrit, která byla věnována ropné katastrofě v Mexickém zálivu, vynesla asi 1,3 milionu dolarů. Tedy o dost méně, než na jaře při benefici na pomoc zemětřesením stiženému Haiti. Tehdy se vybralo pět milionů.

Sbírka na pomoc ropou poničenému Mexickému zálivu pokračovala ještě několik hodin po vysílaní a diváci částku stále zvyšovali. Konečná suma tak nakonec může být vyšší.

To, že se vybralo pouhých 1,3 milionů dolarů (asi 27 milionů korun) může být dáno pocitem Američanů, proč by měli přispívat na nápravu něčeho, co na rozdíl od ničivého zemětřesení na Haiti zavinila soukromá firma BP. Právě z jejího poškozeného vrtu ropa uniká. (viz článek o úniku ropy)

Ropná skvrna v Mexickém zálivu (14. června 2010)Jedna z návštěvnic Kongresu na šéfa BP křičela, že by měl skončit ve vězení (17. června 2010)

"Proč by už tak finančně stresovaní Američané měli přispívat na obnovu, když BP nese celkovou odpovědnost za úhradu všech škod a vyplacené každého, koho únik ropy postihl?", napsal kupříkladu jeden z diskutujících na stránkách televizní stanice CNN.

Musíme si pomáhat a nespoléhat na BP ani na vládu

S podobnými dotazy se po celý pondělní večer setkávaly i hollywoodské hvězdy, které ve studiu po telefonu přijímaly dary. Byl mezi nimi například hudebník Pete Wentz, herečka Jenny McCarthyová či hvězda večírků Nicole Richieová. K divákům promluvil i herec Robert Redford nebo o několik generací mladší populární zpěvák Justin Bieber a také rocker Lenny Kravitz.

Většinou zdůrazňovali, že je důležité, aby si lidé v tak těžké chvíli pomáhali navzájem a nespoléhali jen na BP nebo na vládu.

Show se odehrávala v televizi i na internetu. Stanice CNN vybízela diváky, aby o akci informovali co nejvíce svých známých prostřednictvím sociálních sítí, jako je Facebook či Twitter. A právě na něm komunikoval i aktivní King. "Hned teď daruji 500 dolarů - má někdo zájem to dorovnat?" napsal třeba.

Málo lidských dramat - málo peněz, míní slavný herec

Už před vyhlášením sbírky se však objevila kritika, že Hollywood, který jinak k okázalé charitě nemá nikdy daleko, v reakci na ropnou krizi v Mexickém zálivu zaspal.

Pracovníci záchraného centra v Burasu očišťují pelikána pokrytého ropou.Podle herce Edwarda Nortona je důvodem pro tak "malou reakci slavných nedostatek lidských dramat spojených s ekologickou katastrofou". Řekl to v rozhovoru pro americkou stanici ABC, která ale podotkla, že obě pohromy nelze srovnávat, když na Haiti zemřelo nejméně 100 tisíc lidí. (viz článek o ničivém zemětřesení na Haiti)

"Je velmi snadné říci: "Moje peníze mohou pomoci dostat léky k těm lidem, kteří trpí.' Myslím si ale, že lidé se dívají na únik ropy a říkají si, že vláda ani ty obrovské korporace nevědí, co dělat, a říkají si: 'Co zmůžu já?'," míní také Norton.

Barack Obama promluvil o ropné katastrofě z Oválné pracovny Bílého domu (16. června 2010)Ropa do zálivu uniká již více než šedesát dní. Petrochemické firmě BP z Velké Británie se problém pořád nedaří vyřešit. Odhaduje se, že proudění ropy do zálivu by se mohlo zastavit až na konci léta. Oblast prožívá ekologickou katastrofu nevídaných rozměrů, která kromě přírody ohrožuje tradiční život v okolí zálivu či turistiku. Američané jsou také stále více nespokojení s tím, jak pohromu řeší prezident Barack Obama. (Prezidentova řeč z Oválné pracovny)

BP minulý týden souhlasila s tím, že do speciálního fondu na obnovu Mexického zálivu vloží 20 miliard dolarů (více než 415 milionu korun). V pondělí její zástupci uvedli, že na čištění oblasti dosud podnik vydal dvě miliardy dolarů. (BP zaplatí 20 miliard)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video