Kindlova hodinová obhajoba: Jsme čistí, ať to prošetří sněmovní komise

  • 825
Bývalý proděkan plzeňských práv Milan Kindl chce, aby se kauzou plzeňských práv zabývala sněmovní komise. Kindl je přesvědčen, že ani jeden z "rychlostudentů" nevystudoval na plzeňských právech podvodným způsobem. Na sedmdesátiminutové tiskové konferenci, kterou přenášela ČT, zároveň uvedl, že může dát ruku do ohně za všechny své kolegy.

Podle exproděkana panuje na právnické fakultě chaos až teď. "Je třeba připomenout, že provizorní vedení právnické fakulty už tři týdny bez jakékoli kontroly hospodaří s diplomovými a rigorózními pracemi, takže lze jen velmi těžko určit, zda některé práce opravdu chyběly, nebo zda zmizely až v poslední době," uvedl Kindl v tiskové zprávě.

Prozatimní děkan fakulty Jiří Pospíšil se zřízením komise problém nemá, ba naopak. "Pokud bude ustavena, pak v tom nevidím problém. Každý orgán, který se tím bude zabývat, je jen ku prospěchu věci," řekl iDNES.cz Pospíšil.

ČSSD navrhla komisi

Strana požaduje vyšetřovací komisi ke kauze plzeňských práv

Kindl zároveň vyzval nevládní neziskovou organizaci Transparency International, aby dostála svému poslání a začala stav na Západočeské univerzitě mapovat.

Součástí Kindlova protiútoku jsou i jeho webové stránky, kde chce, jak píše v tiskové zprávě s dnešním datem, "uvádět pravdivé a nezkreslené informace o dění kolem právnické fakulty".

Kindl dnes naznačil, že kauza je uměle vyvolaná. "Je zvláštní, že jakmile se něco vysvětlí, vyplave něco jiného. Vyvolává to dojem, že to někdo přiživuje," prohlásil s tím, že ale neví, kdo by za skandálem mohl stát.

Jen 400 rychlostudentů? divil se Kindl

Na více než sedmdesátiminutové tiskové konferenci stihl reagovat na téměř vše, co v posledním době prošlo v souvislosti s kauzou v médiích - vysoký počet rychlostudentů, přijímací řízení na práva, Grossova rigorózní práce, výroky akreditační komise, nové vedení fakulty.

Podivoval se například nad tím, že se stále mluví pouze o 400 rychlostudentech, podle něho jich je mnohem víc. "Já se podivuji, že jich je tak málo, o přestup se ucházelo tak 200 studentů pražských práv ročně. Když jsem byl děkanem v letech 1999 až 2005, vzpomínám si, že jsme umožňovali dostudovat tak 70 až 80 lidem ročně," sdělil Kindl.

Bývalý děkan také tvrdí, že podle šetření rektora univerzity Josefa Průši je situace kolem studentů, kteří dokončili studium v nestandardně krátké době, v pořádku. Problém se prý objevil pouze u Jana Harangozza, který na plzeňských právech získal titul Mgr. I tento případ je ale, jak tvrdí Kindl s odvoláním na policejní prošetření, v pořádku.

Na tiskovce se řešila i ztracená rigorózní práce Stanislava Grosse. Kindl uvedl, že do doby, co byl děkanem právnické fakulty (srpen 2005, pozn.red.), byla expremiérova práce v šupleti sekretářky děkana. Kindl je přesvědčen, že práce někde na fakultě stále je. "Podle mého názoru je v nějakém šupleti, nebo je špatně založená," míní Kindl.

Grossova práce měla „zvláštní režim“

Na plzeňských právech dávají dohromady knihovnu, kde chybí řada prací zaměstnanců státní správy a politiků

Komise se prý mstí za kritiku

Kindl se pustil také do akreditační komise. Podle jeho názoru si na něho komise "zasedla", protože ji dlouhodobě kritizoval. Kindl připomněl, že proti rozhodnutí akreditační komise není odvolání a její členové jsou de facto neodvolatelní. Exproděkan proto zpracoval návrh zákona, kterým by se "z organizace, která může cokoli, stal poradní orgán ministerstva vnitra".

"Ta pohnutka ‘to máš za to’ se tady nabízí," dodal Kindl.

Kindl společně s bývalým děkanem Jaroslavem Zachariášem a exproděkanem Ivanem Tomažičem figurují v kauze plzeňských práv, která odstartovala před měsícem, když média zjistila, že Tomažič opsal desítky stran ve své dizertační práci. Jeho školitelem byl proděkan fakulty Milan Kindl a oponentem práce děkan fakulty Jaroslav Zachariáš.

Měla by se kauzou právnické fakulty v Plzni zabývat sněmovní komise?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 31. října 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 9698
ANO
ANO 1389

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue