Jihokorejský misionář Kim Čong-uk, kterého v KLDR odsoudili za špionáž a

Jihokorejský misionář Kim Čong-uk, kterého v KLDR odsoudili za špionáž a přípravu nelegální církve. | foto: AP

Misionář dostal doživotí v lágru KLDR, podle soudu byl špion Soulu

  • 61
Pchjongjangský nejvyšší soud poslal v pátek na doživotní nucené práce jihokorejského misionáře, který se podle tamních úřadů pokoušel založit v KLDR nelegální církev. Kim Čong-uk je navíc podle státních médií agentem jihokorejské tajné služby. Soul to popírá.

"Pod tíhou důkazů se obviněný přiznal ke všem svým zločinům," píše státní tisková agentura KCNA. "Páchal náboženské zločiny proti KLDR, zhoubně poškozoval důstojnost nejvyššího vedení KLDR v zahraničí a pokoušel se infiltrovat do Pchjongjangu poté, co protiprávně překročil státní hranici," líčí Severokorejci průběh pátečního jednání.

"Plánoval založit nelegální církev a sbírat informace o vnitřních záležitostech KLDR, lákat své oběti do Jižní Koreje a zapojit je do špionáže," dodala KCNA. Jako důkazy u soudu posloužila náboženská literatura, pornografická CD a paměťové karty, které si Kim podle soudu přes hranice dovezl. Našla se u něj i špionážní zařízení, což podle rozsudku dokládá, že Kim Čong-uk je agentem soulské tajné služby.

Žalobci pro Kim Čong-uka navrhovali trest smrti. Misionář však podle státní agentury svých "absurdních a špatných činů" litoval, omluvil se a požádal o mírnější rozsudek. Průběh líčení však není možné ověřit z nezávislých zdrojů, k dispozici je pouze jediná oficiální verze.

Svoboda vyznání je zaručena, ale jen na papíře

Ústava KLDR zaručuje svobodu náboženského vyznání, ve skutečnosti však vláda toleruje jen schválené služby. Podle uprchlíků ze země mohou být lidé za distribuci Bible a tajné bohoslužby odsouzeni k vyhnanství do pracovního tábora nebo popraveni.

Podle KLDR byl misionář zatčen loni v říjnu, když překračoval hranici země z Číny. V únoru se Kim objevil v severokorejské televizi, kde prohlásil, že mu pomáhala jihokorejská tajná služba a omluvil se za spáchání protistátních zločinů. Jižní Korea špionáž v souvislosti s Kimem popřela.

Loni KLDR odsoudila k 15 letům těžkých prací zaměstnance americké cestovní kanceláře Kennetha Baea za spáchání "nepřátelských činů" proti zemi. Pchjongjang v lednu dokonce uspořádal tiskovou konferenci, na níž se Bae ve vězeňské uniformě ke zločinům přiznal a vyzval americkou vládu, aby s režimem jednala o jeho propuštění (více se dočtete zde).

Na počátku letošního roku byl zatčen v Pchjongjangu Australan John Short kvůli tomu, že se údajně snažil distribuovat křesťanské materiály. Později byl propuštěn (jak musel sepsat omluvu a stvrdit ji otiskem prstu, se podívejte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video