Turistický hotel v korejském letovisku Kumgang (19. srpna 2011)

Turistický hotel v korejském letovisku Kumgang (19. srpna 2011) | foto: Reuters

Kim Čong-il znárodnil jihokorejské letovisko v Diamantových horách

  • 20
Komunistická KLDR v pondělí oznámila, že zabaví veškerý majetek v letovisku Kumgang ležícím u hranic s Jižní Koreou. Do resortu, který symbolizuje sbližování rozděleného poloostrova, už tři roky nezavítali turisté a Pchjongjangu peníze z lukrativního projektu zoufale chybí.

Podle Soulu v úterý z malebného horského letoviska odešlo čtrnáct Jihokorejců a dva dělníci z Číny. Kdy a pokud se vůbec vrátí, nemá ministerstvo pro sjednocení v Soulu potuchy.

Neklidný poloostrov

Vztahy obou Korejí jsou nyní na bodu mrazu. Loni v březnu severokorejské torpédo potopilo jihokorejskou korvetu, v jejíchž útrobách nalezlo smrt 46 námořníků. Minulý listopad pak KLDR ostřelovala jihokorejský ostrůvek Jonpchjong. V posledních týdnech nicméně svitla naděje na zlepšení situace na Korejském poloostrově. KLDR vyjádřila připravenost vrátit se k šestistranným rozhovorům o svém jaderném zbrojním programu. I proto se vůdce Kim Čong-il vydal ve svém obrněném vlaku na cestu do Ruska.

zdroj: ČTK

V pondělí totiž Pchjongjang oznámil, že v letovisku Kumgang zabaví veškerý majetek a dal jihokorejským pracovníkům 72 hodin na odchod. Tak se stalinistická země chce pomstít za to, že Soul už před třemi roky turistické výlety do letoviska v Diamantových horách přerušil.

Jižní Korea sice své lidi stáhla, výhrůžky přicházející z Pchjongjangu ale odmítá. "Protestujeme proti oznámení KLDR o zabavení majetku v Kumgangu. Požadujeme, aby byla okamžitě obnovena normální situace," oznámilo podle CNN ministerstvo pro sjednocení.  Věc chce dále řešit právní a diplomatickou cestou.

Soudruzi se poohlíží po novém provozním

Projekt společného turistického resortu odstartoval v roce 1998. Měl přispět k usmíření obou zemí, setkávali se zde rodiny rozdělené korejskou válkou a v neposlední řadě to byl i štědrý zdroj peněz pro totalitní KLDR.

Turisté z jihu sem ale přestali proudit v roce 2008, kdy komunističtí pohraničníci jednu turistku zastřelili. Žena podle Pchjongjangu vstoupila na vojenské území. Soul obnovení provozu letoviska podmiňuje oficiálním vyšetřením incidentu a omluvou.

Nemovitosti v letovisku mají podle listu Čosun Ilbo hodnotu 484 miliard jihokorejských wonů (asi 7,6 miliard korun). Většinu z nich vlastní holding Hyundai, jehož pobočka Hyundai Asan se zaměřuje na investice v KLDR. Do roku 2008 poslala do zbídačelé země 487 milionů dolarů (asi 8,2 miliard korun).

V KLDR se setkali lidé, které na desítky let oddělila válka (26. září 2009)
Turistický resort Kumgang leží na území KLDR, ale vše v něm vystavěli
Severokorejský vůdce Kim Čong-il na návštěvě Ruska (21. srpna 2011)

Znárodnění letoviska může firma jen bezmocně sledovat. "Dali jsme najevo svoji lítost nad postupem severokorejských představitelů, pravdou však je, že nemáme na výběr," řekl Čosun Ilbo jeden z jejích zaměstnanců. "Musíme prostě být obezřetní, pokud podnikáme v Severní Koreji," dodal.

Podle jihokorejského listu se komunistický režim nyní pokusí v zahraničí poohlédnout po novém provozovateli opuštěného letoviska.

Turistická oblast Kumgang na území  KLDR

Turistická oblast Kumgang na území KLDR


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video