Cyklisté v severokorejské vesnici Ončon

Cyklisté v severokorejské vesnici Ončon | foto: Profimedia.cz

Kim Čong-il se bojí žen, zakázal jim jezdit na kole i prodávat na trzích

  • 44
Vláda severokorejského vůdce Kim Čong-ila si našla nového třídního nepřítele - úspěšné mladé ženy. Už několik let nesmí jezdit na kole ani nosit kalhoty, teď se jim stalinističtí předáci snaží zakázat i zdejší dámskou výsadu - prodej na trzích.

Paranoia vede severokorejské vládce, kteří se bojí o osud posledního stalinistického skanzenu světa, k tomu, že stále trvají na některých absurdních ekonomických pravidlech z minulých let.

Jihokorejský ministr pro sjednocení Hjon In-tchek v parlamentu připomněl, že ženy stále nesmějí jezdit na kole ani nosit kalhoty. Za porušení těchto pravidel hrozí citelná pokuta nebo - v případě přistižení ženy na kole - zabavení bicyklu.

Záběry skryté kamery ze severokorejského trhu.

"V roce 2000 se vedení KLDR rozhodlo zakázat ženám jezdit na kole. Toto nařízení je ale bezpodmínečně dodržováno pouze v hlavním městě Pchjongjangu. Čím dál od centra moci, tím více je porušováno," cituje ČTK jihokorejského ministra.

Jezdit v šatech se nehodí, tak zakážeme i kolo

Proč byly ženám zakázány bicykly není příliš jasné. Stalo se tak ale zhruba ve stejné době, kdy nyní již zesnulý vůdce a jediný prezident KLDR Kim Ir-sen začal prosazovat názor, že by ženy neměly nosit kalhoty, ale jen tradiční šaty s dlouhou sukní.

Tisíce Severokorejců oslavily odpálení rakety

Severokorejské ženy mohou buď vzdávat hold "milovanému vůdci"...

Možná tehdy došli straničtí byrokrati k závěru, že jezdit v takových šatech na kole je problematické, a vyřešili to tím, že kolo ženám prostě zakázali, domnívají se jihokorejští odborníci na záležitosti KLDR.

ZPRÁVA O Severní koreji

Dokument složených ze zkušeností uprchlíků z KLDR

Zákaz jízdy na kole má v severokorejské zemi daleko větší dopad, než by se mohlo na první pohled zdát. Proč? V roce 2006 zakázal komunistický režim mužům v práceschopném věku zabývat se prodejem na tržištích. To je podle ideologů nepřístojné plýtvání pracovní silou muže, který by měl být nasazen v náročnějším zaměstnání.

Severokorejské tábory jsou ostře hlídané, utéct z nich je prakticky nemožné

... anebo sloužit vlasti.

Prodej zboží se tak stal výsadou něžného pohlaví. Bez kola, které je v KLDR hlavním a pro většinu rodin jediným dopravním prostředkem, se ale zboží na trh dopravuje jen velmi obtížně. Úrodu tak na tržnici často musí odnést na zádech.

Úspěšné ženy = ohrožení režimu

Už tak špatné podmínky ale režim ještě zpřísnil a nyní rezonují v nové zprávě Marcuse Nolanda, která je složena z výpovědí uprchlíků z pevnosti zvané KLDR. Režim se rozhodl, že zárodky soukromého podnikání, které povolil po hladomorech v devadesátých letech, přidusí a zakázal na trzích obchodovat ženám mladším 49 let.

Fronta na jídlo v metropoli KLDR Pchjongjangu

Fronta na jídlo v metropoli KLDR Pchjongjangu

To vedlo k protestům žen, kterým nešlo ani tak o osobní práva, jako spíše o obživu rodiny. Příjmy mužů v továrnách jsou totiž často také nízké, že se ženy ironicky ptaly regionálních stranických bossů, jestli mají jíst vzduch.

Režim ale byl neúprosný a odbojné ženy, které vidí jako jednu z největších hrozeb své moci, většinou poslal do státního sektoru. Na tržištích už je tak místo jen pro ženy, které jsou starší, než 49 let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video