Rakev s ostatky severokorejského vůdce Kim Čong-ila v mauzoleu Kumsusan v

Rakev s ostatky severokorejského vůdce Kim Čong-ila v mauzoleu Kumsusan v Pchjongjangu. Záběry odvysílala státní televize KRT. | foto: Reuters

Kim Čong-il nezemřel ve vlaku, o víkendu vůbec nevyjel, tvrdí špioni

  • 386
Oficiální verze o smrti severokorejského diktátora Kim Čong-ila dostává první trhliny. Podle šéfa jihokorejské tajné služby nemohl vůdce KLDR zemřít v sobotu ve vlaku, protože se souprava celý víkend nehnula z Pchjongjangu. Odhalily to snímky ze špionážních satelitů.

Severokorejská propaganda po smrti "drahého vůdce" Kim Čong-ila zatvrzele tvrdila, že diktátor zemřel na infarkt při inspekční cestě, kterou v sobotu podnikl svým obrněným vlakem. Infarkt prý devětašedesátiletý diktátor utrpěl kvůli namáhavému programu.

Balzamovaný diktátor

Ve skleněné rakvi může být tělo Kim Čong-ila maximálně deset dní. Potom zřejmě bude stejně jako jeho otec Kim Ir-sen balzamován a vystaven jako trvalá připomínka pokrevní linie rodiny. Tělo Kim Ir-sena balzamovali ruští odborníci. Proces stál miliony dolarů a každý rok spolyká dalších 800 tisíc dolarů údržba. Nyní by se do balzamování měli pustit domácí experti.

Zdroj: ČTK

Jenže teď se ukazuje, že mýtus kolem události možná ověnčila propaganda a krutovládce ve skutečnosti nezemřel na cestě ke svému lidu, ale doma v posteli. Severokorejské verzi událostí zasadil ránu šéf jihokorejské tajné služby Won Sei Hoon.

Při slyšení v parlamentu zákonodárcům sdělil, že Kim Čong-ilův osobní vlak celý víkend nevyjel z Pchjongjangu a v depu stál i v sobotu ráno, kdy v něm měl diktátor naposledy vydechnout. "Díky fotografiím z amerického satelitu můžeme potvrdit, že se Kimův osobní vlak nehnul," řekl Won Sei Hoon.

Čína o smrti Kima věděla již v sobotu

Poslancům zároveň přiblížil, jak tajná služba Kima sledovala. "O Kimově pohybu jsme věděli až do čtvrtka. Od pátku jsme ho nemohli vypátrat. Jsou tu náznaky, že se někam v sobotu ráno chtěl vydat, ale zemřel," vysvětlil šéf špionů.

Jihokorejská tajná služba doma podle listu The Times čelí tvrdé kritice, protože se o smrti tajnůstkářského vůdce dověděla stejně jako všichni ostatní - dva dny po jeho smrti ze speciálního vysílání pchjongjangské televize.

Podle listu JoongAng Il přitom zprávu rychleji než jihokorejští špioni věděl i čínský velvyslanec v KLDR, který ještě v sobotu informoval Peking. Tuto zprávu ale jihokorejské ministerstvo zahraničí popřelo.

Smrt Kim Čong-ila

Deník The Times tvrdí, že o smrti věděli hodiny před oficiálním sdělením i severokorejští obchodníci, kteří jezdí za byznysem do čínského města Tan-tung. Bez vysvětlení prý narychlo odvolávali schůzky se svými čínskými obchodními partnery.

KLDR bude mít kolektivní vládu

V pchjongjangských kuloárech se také začíná šeptat o budoucí vládě. Podle důvěryhodného zdroje agentury Reuters se schyluje namísto vlády jednoho neúprosného diktátora ke kolektivnímu vedení. Kim Čong-un se prý o moc podělí s armádou a se svým strýcem Čang Song-tchekem, který je manželem Kim Čong-ilovy sestry Kim Kjong-hi.

Po smrti Kim Čong-ila vycítili svoji šanci i aktivisté z Jižní Koreje. Do sousední KLDR vypustili obří balony s desetitisíci letáků. "Lidé, povstaňte! Následujte příklad Afričanů a odvážně bojujte, abyste zabránili převzetí moci třetí generací," píše se na motácích. KLDR již dříve varovala, že na podobné propagandistické akce z opačné strany hranice bude reagovat palbou na Jižní Koreu.

KLDR tvrdí, že zesnulému vůdci vzdalo hold už více než pět milionů Severokorejců. Zpravodajský server BBC k tomu uvedl, že údaj o pěti milionech truchlících není možné nijak ověřit. Pokud by ale byl pravdivý, znamenalo by to, že se veřejného smutku zúčastnil každý pátý občan této izolované komunistické země.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video