KFOR bude trestat útoky na menšiny

Ke zlepšení bezpečnosti v provincii Kosovo, zejména v oblastech obývaných menšinovými Srby, mají přispět tvrdá opatření mezinárodních jednotek KFOR. Podle nových pravidel budou moci mimo jiné začít střílet na ty, kdo by zaútočili na menšinové obyvatelstvo.

"Jsme přesvědčeni, že už k žádným násilným akcím v Kosovu nedojde," řekl na vysvětlenou k plánu mluvčí mírových jednotek Horst Pieper. Připomněl, že při březnových nepokojích, kdy Albánci zaútočili na Srby, zahynulo 19 lidí a více než 900 jich bylo zraněno. Nový systém se začne uplatňovat nejdříve v jihozápadní části provincie, kterou kontrolují němečtí vojáci.

Z plánu vyplývá, že budou jasně vyznačeny oblasti, kde žijí menšiny, a kde se objevují varování pro potenciální útočníky, že vstupují na "chráněné území".

V případě, že se v dané oblasti zvýší napětí, bude nápis chráněná zóna nahrazen nápisem "vymezený prostor". "Kdokoli na něj vstoupí s nepřátelským úmyslem, může se stát terčem střelby vojáků mezinárodních sil," řekl mluvčí.

Organizace hájící lidská práva několikrát kritizovaly NATO a misi OSN, že zklamaly při ochraně menšin během březnových nepokojů. Kromě mrtvých a zraněných byly tehdy nuceny opustit své domovy na čtyři tisíce lidí, hlavně Srbů, bylo vypáleno šest stovek domů a pravoslavných kostelů.

Březnové nepokoje byly nejhorší od konce kosovské války 1998-1999, po níž převzala správu nad provincií OSN a do země vstoupily mezinárodní jednotky pod velením NATO. V Kosovu nyní působí na 18.000 vojáků NATO a deset tisíc příslušníků mezinárodní a místní policie. Březnové nepokoje ale vedly k pochybnostem, nakolik jsou bezpečnostní síly schopny předejít násilnostem nebo je řešit.

Kosovský premiér Bajram Rexhepi v pondělí vyzval Srby, aby odložili nedůvěru a obavy a dostavili v říjnu k parlamentním volbám. Nedlouho před ním ale srbský premiér Vojislav Koštunica vyzval kosovské Srby, aby volby bojkotovali, protože nemají v provincii s albánskou většinou zaručenu bezpečnost.


Video