Kerry vyhrál ve čtyřech státech na jihu USA

  • 30
John Kerry posílil svou pozici demokratického kandidáta na prezidentské křeslo USA. Senátor v úterý opět vyhrál primárky Demokratické strany ve čtyřech státech na jihu země. Přiblížil se tak k oficiálnímu potvrzení své nominace pro listopadové prezidentské volby.

PŘÍLOHA iDNES
Primárky 2004
fotografie * profily
interaktivní mapa

Podle odhadů místních médií Kerry zatím získal 77 procent hlasů na Floridě, která bude mít klíčový význam při listopadovém souboji s republikánským prezidentem Georgem Bushem, a 74 procent v Mississippi.

V Louisianě a Texasu pro Kerryho hlasovalo přes 60 procent voličů.

Kerry si de facto zajistil nominaci již minulý týden. Tehdy po jeho vítězství během superúterý z kampaně odstoupil jeho poslední vážný soupeř, severokarolínský senátor John Ewdards. - více zde

Kampaň sice stále vedou černošský reverend Al Sharpton a poslanec Sněmovny reprezentantů Dennis Kucinich, ale ani jeden z nich nemá šanci na získání demokratické nominace.

V úterních primárkách bylo v sázce 465 delegátů pro sjezd Demokratické strany, kde bude vybrán soupeř George Bushe. Před úterním hlasováním již měl Kerry zajištěnou podporu 1362 delegátů z 2162 potřebných k nominaci.

Očekává se, že se přes tuto hranici přehoupne za týden ve státě v Illinois, kde v primárkách půjde o hlasy 156 delegátů.

Bush a Kerry se očerňovali na jihu
"Tato země potřebuje více než kdy jindy nové vedení, které nás povede novým směrem," řekl Kerry, který v úterý večer již vedl kampaň v Chicagu v Illinois. George Bush se podle něj nemůže při kampani opřít o svou bilanci ze svého působení v Bílém domě, protože "má bilanci, od níž je lépe utéci".

Bush zase Kerryho v úterý kritizoval z "ekonomického izolacionismu", který by mohl
ohrozit americké hospodářství. - více zde

Kerry má na jihu těžkou pozici
Přestože měl Kerry vítězství v dnešních primárkách prakticky předem zajištěné, dobrý výsledek v této oblasti pro něj byl důležitý. Jih USA totiž býval při minulých prezidentských volbách spolehlivou baštou republikánů s výjimkou Floridy, kde Bush v roce 2000 vyhrál nejtěsnějším rozdílem a za kontroverzních okolností.

Tehdy demokratický viceprezident Albert Gore na jihu s Bushem všude prohrál, přestože sám pochází z jižního státu Tennessee.

Kerry má ještě těžší výchozí pozici, protože je z Massachusetts na východním pobřeží. Poslední tři demokratičtí prezidenti - Lyndon Johnson, James Carter a Bill Clinton - byli z jihu.

Kerry nemá v listopadu prakticky šanci vyhrát v Bushově domovském Texasu a v konzervativním Mississippi, kde Bush zvítězil v roce 2000 s přehledem a z demokratů tu naposledy vyhrál v roce 1976 Carter.

Podle některých analytiků má Kerry jistou naději v Louisianě, ale hlavní pozornost Kerryho a Bushe se soustřeďuje na Floridu, která před čtyřmi roky vstoupila do dějin moderní Ameriky bezprecedentními spory kolem přepočítávání hlasů při těsném výsledku voleb.

Souběžně s demokratickými probíhají stranou zájmu médií i republikánské primárky, v nichž Bush neměl vážného vyzyvatele. Podle televize CNN by měly právě úterní výsledky přinést Bushovi potřebný počet delegátů k oficiálnímu potvrzení jeho nominace za republikány.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video