Kerry uznal porážku, Bush slaví triumf

  • 2327
Senátor John Kerry uznal porážku v prezidentských volbách. Soupeři Georgi Bushovi telefonicky blahopřál. Zjistil, že přepočítání hlasů v Ohiu mu s největší pravděpodobností nepomůže. Bush tak má na dosah druhé čtyřleté funkční období v Bílém domě.

ON-LINE REPORTÁŽ
ON-LINE SČÍTÁNÍ HLASŮ

John Kerry vystoupil s hodinovým zpožděním. Kolem 20. hodiny středoevropského času tak pogratuloval svému soupeři.

"Mluvil jsem s prezidentem Bushem a pogratuloval jsem mu k vítězství ve volbách," řekl ve svém oficiálním prohlášení Kerry. "Nevzdal bych to, kdyby byla ještě nějaká naděje, ale nyní už je opravdu jasné, že tyto volby nemůžeme vyhrát," dodal se slzami v očích.

O hodinu později vystoupil i George Bush. Ve svém projevu popřál vše nejlepší svému soupeři. Šťastný kandidát republikánů zdůraznil, že za svého nového mandátu bude dále posilovat USA ve světě a bude posilovat jejich bezpečnost.

George Bush byl o svém vítězství přesvědčen už před rozhodujícím telefonátem. Podle šéfa prezidentské kanceláře Bílého domu Andyho Carda očekává celkový zisk 286 volitelských hlasů. Sčítání mu zatím přiznalo 274. K vítězství stačí 270.

George Bush věřil, že se potvrdí předběžné výsledky z Ohia. Podle šéfa prezidentské kanceláře tu vedl nejméně o 140 tisíc hlasů, což je dostatečný náskok, aby vydržel i po sečtení korespondenčních hlasů a hlasů předem nezaregistrovaných voličů.

Konečné výsledky nebudou známy dříve než za 11 dnů, upozornil ohijský ministr Ken Blackwell. Doporučil "být v klidu a zhluboka dýchat". Nesečtených hlasů podle něj může být asi 175 tisíc, ale nikoli čtvrt milionu, jak uvádějí demokraté.

VÝSLEDKY Z 99 % OKRSKŮ

Bush získal 58 194 009 hlasů (51 %), vítězí ve 28 státech (254 volitelů), ve třech zbývajících vede (32 volitelů)

Kerry získal 54 652 155 hlasů (48 %), vítězí ve 20 státech (252 volitelů)

V roce 2000 získal George Bush v absolutním počtu méně hlasů než jeho demokratický oponent Al Gore. Tentokrát však vede nad soupeřem zhruba o 3,5 milionu hlasů.

Kompletní předběžné výsledky prezidentských voleb budou známy během středy, možná ještě později. Stále se čeká na oficiální výsledky ze tří států. - více zde

V Novém Mexiku, kde se přepočítává těsný výsledek, mohou kandidáti získat 5 volitelských hlasů. V Iowě se 7 hlasy způsobila zdržení rozbitá hlasovací zařízení. Sčítání pokračuje také v Ohiu, které zaručuje rozhodujících 20 hlasů.

Hlasování skončilo, sčítají se hlasy
Posledním státem, ve kterém se volilo, byla severská Aljaška, která potvrdila, že je baštou republikánů.

George Bush získal podle amerických zpravodajských stanic na svou stranu všechny státy, v nichž bodoval i v roce 2000. Rozhodující státy s velkým počtem volitelů, jako Florida nebo Colorado, většinou skončily v rukou republikánů. Naopak Pensylvánie přála demokratům.

S volbou hlavy státu totiž proběhly také volby do obou komor amerického Kongresu. Zatímco ve sněmovně si republikáni většinu udrželi, v Senátu ji získali.

VOLBY V USA NA iDNES

On-line sčítání hlasů

Republikáni vs. demokraté

Přehled prezidentů USA

ON-LINE REPORTÁŽ

Fotogalerie

Články

Anketa

"Ještě nejsou všechny hlasy sečteny. Zbývá asi 250 tisíc hlasů. Věříme, že Kerry ještě může v Ohiu vyhrát," prohlašovala do poslední chvíle optimisticky Kerryho volební manažerka.

V Ohiu se zdrželo sčítání takzvaných provizorních hlasů, tedy hlasů voličů, kteří se registrovali až ve volební místnosti. Ve státě přišlo odevzdat hlas údajně až o milion voličů více oproti volbám z roku 2000.

Na řadě míst Ohia se před volebními místnostmi utvořily dlouhé fronty. Hlasování pokračovalo i po termínu pro uzavření místností. Podle zákona totiž musejí dostat možnost odevzdat hlas všichni, kdo přišli volit.

"Já a John Kerry jsme Američanům slíbili, že se každý hlas bude počítat a každý hlas bude spočítán. A to se stane," prohlásil kandidát na viceprezidenta John Edwards.

Stanovisko prezidenta a ministra zahraničí ČR ke znovuzvolení G. W. Bushe

"Opětovné zvolení George W. Bushe americkým prezidentem znamená především kontinuitu dosavadní americké politiky. V těžkých okamžicích prokázal, že je skutečným vůdcem svého lidu a američtí voliči to ocenili. Konzistentnost svých názorů a postojů si George W. Bush dokázal udržet i ve chvílích, kdy s nimi mnozí nesouhlasili a kritizovali jej za ně. To je vlastnost, které si velmi cením," uvedl v tiskové zprávě český prezident Václav Klaus.
Dodal, že Bush je nepochybným přítelem ČR, obě země navíc spojuje NATO a další vazby. "Znovuzvolený prezident Spojených států symbolizuje nejlepší tradice Ameriky, jejichž vztah ke svobodě, optimismu, individualismu, liberálnímu ekonomickému prostředí a konzervativním hodnotám jsou také mě velmi blízké," konstatoval Klaus, který zároveň Bushovi gratuloval.

Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda soudí, že pravděpodobné pokračování Bushovy éry v Bílém domě je pro Českou republiku dobrá zpráva. "Většina amerických voličů svou volbou podpořila George Bushe v klíčových otázkách, jako je boj proti terorismu nebo angažovanost v Iráku. Tuto linii sledovala i česká diplomacie," řekl Svoboda.
Zároveň odmítl antiamerické nálady části evropské veřejnosti i některých politiků, vyvolané zejména intervencí v Iráku. "Pro mě je antiamerikanismus velkým zklamáním. Byla to právě anglosaská civilizace, která nikdy nepoznala totalitu. Spojené státy v minulém století svou angažovaností výrazně pomohly celé Evropě i České republice," uzavřel svoboda pro ČTK.

 

Uchazeči o prezidentský úřad v USA George Bush (vpravo) a John Kerry se poprvé střetli v televizní debatě. Výměna názorů byla tvrdá, ale korektní bez osobních výpadů. (1. října 2004)

George Bush se vrátil s rodinou do Bílého domu z Texasu, kde odvolil. (2. listopadu 2004)

Cyklista si prohlíží nafukovací figurínu, na které Strýček Sam, jeden z tradičních amerických symbolů, bije prezidenta George Bushe. (2. listopadu 2004)

Pracovníci newyorské burzy sledují sčítání hlasů v prezidentských volbách. (3. listopadu 2004)

Zaměstnanec burzy ve Frankfurtu nad Mohanem sleduje průběh sčítání hlasů v amerických prezidentských volbách. (3. listopadu 2004)

Bílý dům čeká na staronového prezidenta. (3. listopadu 2004)

Příznivce Geroge Bushe přemohla při čekání na výsledky voleb únava. (3. listopadu 2004)

Příznivci demokratů v Bostonu čekají na výsledky prezidentských voleb. (3. listopadu 2004)

George Bush byl zvolen pro druhé čtyřleté funkční období v Bílém domě. (3. listopadu 2004)

Americký prezident George Bush sleduje s rodinou a přáteli v Bílém domě průběžné výsledky voleb. (3. listopadu 2004)

Členka volební komise kontroluje papírový pás z hlasovacího zařízení ve floridském Fort Lauderdale. (2. listopadu 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue