Kerry měl v televizní debatě navrch

  • 419
Uchazeči o prezidentský úřad v USA George Bush a John Kerry se střetli ve čtvrtek večer. Podle rychlého telefonického průzkumu mezi diváky měl navrch Kerry. Jeho výkon hodnotí lépe i odborníci. Výměna názorů byla sice tvrdá, ale korektní, bez osobních výpadů.

Debata, kterou vedl moderátor Jim Lehrer a která se omezovala na kladení otázek a časově přesně omezené odpovědí, trvala 90 minut.

Bush byl viditelně nervóznější. Při odpovědích občas zadrhával, zatímco Kerry vždy spustil lavinu slov a argumentů. Bush se často ocital vůči Kerrymu v defenzívě.

Navdzory dohodě obou stran, že kamery budou zabírat vždy jen toho kandidáta, který právě hovoří, televizní stanice, například CNN, s oblibou snímaly i reakce soupeře.

Bush se snažil zdržet gest, Kerry několikrát rozhodil rukama a nevěřícně kroutil hlavou. Teprve ke konci debaty se Bush uvolnil, opřel se o řečnický pult a na dotazy o Iráku a terorismu odpovídal tak, jak to Američané znají z předvolebních projevů.

Diváky i odborníky víc přesvědčil Kerry
První přímou konfrontaci Bushe a Kerryho sledovalo podle dohadů amerických médií několik desítek milionů diváků. Gallupův ústav mezi nimi udělal ihned po debatě rychlou anketu o vítězi a podle výsledků, které oznámila CNN, vyhrál Kerry s 53 procenty hlasů proti 37 procentům Bushe.

Televizní stanice CBS se dotázala dvou set nerozhodnutých voličů a ti se ve 44 procentech přiklonili ke Kerrymu. Jen podle 26 procent obstál jeho soupeř. Televizní stanici ABC se vyjádřilo pro massachusettského senátora 45 procent diváků, pro Bushe 36 procent a sedmnáct procent hovořilo o vyrovnaném souboji.

Kerryho lépe hodnotili i odborníci. Poukazovali hlavně na jeho názorovou pevnost a zřetelnost, s jakou se představil publiku. Přitom Bush ho vždy líčil jako oportunistu.

"Kerry mimořádně účinně dokazoval, že Bush nejednal jako zodpovědný vůdce v časech tísně a války," uvedla Linda Fawlerová, profesorka Darmouth College ve státě New Hampshire.

Také podle Darvina Corbina z Univerzity New Hampshire Kerry přesvědčivě odrážel Bushovu snahu prezentovat ho jako korouhvičku, která se názorově točí podle směru větru. "Solidně vyložil svoje názory na válku a zapůsobil dojmem seriózního přemýšlivého člověka," dodal Corbin.

Profesor práva na washingtonské univerzitě Jonathan Siegel řekl, že Kerry dokázal pevně čelit Bushovi, aniž propadl aroganci nebo nervozitě. "Zdálo se, že Bush zejména ve druhé části debaty několikrát zaváhal," soudí Siegel.

O tom, kdo začne, rozhodl hod mincí
O tom, kdo otevře debatu, rozhodlo hození mince. Los padl na Kerryho. První otázky moderátora se týkaly schopnosti obou kandidátů předejít teroristickému útoku na území Spojených států, smyslu války proti Iráku a schopnosti Bushe a Kerryho vést USA při potírání terorismu.

"Já udělám Ameriku bezpečnější," řekl Kerry. Slíbil také, že upevní mezinárodní spojenectví ve válce proti terorismu a lépe vycvičí irácké ozbrojené síly. Uvedl, že Bush šel do války, aniž věděl, jak tam "vyhrát mír".

Zdůraznil, že válka v Iráku odčerpala síly v boji proti terorismu, který se odehrává hlavně na území Afghánistánu.

Bush zdůraznil, že je zapotřebí porazit teroristy a dodal, že tuto válku je možno vyhrát jen v případě, že Spojené státy budou ve "stálé ofenzívě". Opakoval, že svět je bezpečnější bez svrženého diktátora Saddáma Husajna.

Kerry poté kritizoval rozhodnutí zahájit válku proti Iráku bez mezinárodní podpory a zdůraznil, že situace v Iráku se "den ode dne zhoršuje". Uvedl, že pokud se stane prezidentem, svolá summit spojenců o jejich větším zapojení do obnovy Iráku.

Summitu by se podle něho měly zúčastnit evropské i arabské státy. "Jsme silnější, když jsme v čele aliancí," zdůraznil massachusettský senátor.

Bush: Kerry se prezidentem nestane
Bush uznal, že situace v Iráku je "obtížná", také se prý "dívá na televizi", ale vyjádřil přesvědčení, že Kerry se do Bílého domu nedostane. "Lid ví, že já umím vést," dodal.

Oba se shodli, že nejdůležitější je nyní uspořádání voleb v Iráku plánovaných na leden 2005 a posílení iráckých ozbrojených sil, aby se chopily svého úkolu a americké jednotky mohly odejít domů.

Kerry však zdůraznil, že útok proti Iráku bez vyčerpání diplomatických možností, vybudování mezinárodní koalice a strategie poválečného uspořádání byl "kolosálním omylem".

Obvinil také Bushe, že nechal uniknout teroristického vůdce Usámu bin Ládina, protože jeho polapení ponechal na místních afghánských regionálních vůdcích.
"Tento prezident se dopustil, a je mi líto, že to musím říci, kolosálního omylu v úsudku. A správný úsudek je to, co se očekává od prezidenta Spojených států," řekl Kerry.

Bush zdůrazňoval, že Irák je nyní ústředním místem boje proti terorismu. Svobodný Irák posílí bezpečnost Izraele a podpoří reformátory v sousedním Íránu, dodal prezident.

Připomněl také, že Kerry hlasoval v Kongresu pro prezidentskou pravomoc k použití síly proti Iráku, které nyní kritizuje, a na tomto kroku demonstroval názorovou vratkost svého protivníka z řad demokratů.

Řeč byla i o Putinovi
Kerry zase upozornil, že Bush si všímal Iráku a opomíjel jaderné nebezpečí rostoucí v Severní Koreji a Íránu a genocidu v súdánském Dárfúru.

Oba kandidáti vyslovili ochotu k preventivním útoků proti hrozbám namířeným proti Spojeným státům, lišili se nicméně v podmínkách, za kterých by se k nim uchýlili.

Bush vyjádřil naději, že takového opatření nebude muset použít, ale podle jeho slov "prezident musí být vždy připraven nasadit jednotky". Podle Kerryho prezident má toto právo vždy, ale musí ho použít způsobem, který "projde světovou zkouškou" věrohodnosti, a když "může dokázat, že k tomu měl legitimní důvody".

Ke snaze ruského prezidenta Vladimíra Putina posílit protiteroristická opatření po masakru v Beslanu Bush uvedl, že "Vladimír bude muset učinit obtížná rozhodnutí". "Myslím si, že je velmi důležité, aby americký prezident a další západní vůdci připomínali výhody demokracie," řekl Bush.

"Je zřejmé, že pro Spojené státy je vždy důležité mít dobré pracovní vztahy" s Ruskem, uvedl Kerry. "Lituji toho, co se v Rusku stalo v uplynulých měsících ... zachází to dále, než je odpověď, které se má teroristům dostat," dodal massachusettský senátor.

Přátelštější tón mezi kandidáty zazněl ke konci debaty, když se moderátor zeptal, jak by hodnotili charakterové rysy svého vyzyvatele. Bush a Kerry si poté vyměnili komplimenty na adresu svých rodin a manželek.

ČTĚTE TAKÉ:
Články o volbách v USA

Uchazeči o prezidentský úřad v USA George Bush (vpravo) a John Kerry se poprvé střetli v televizní debatě. Výměna názorů byla tvrdá, ale korektní bez osobních výpadů. (1. října 2004)

Uchazeči o prezidentský úřad v USA George Bush (vpravo) a John Kerry se poprvé střetli v televizní debatě. Výměna názorů byla tvrdá, ale korektní bez osobních výpadů. (1. října 2004)

Uchazeči o prezidentský úřad v USA se zdraví s manželkou svého souoeře. John Kerry (vlevo) třese rukou Lauře Bushové a George Bush se zdraví s Theresou Heinz-Kerryovou. (1. října 2004)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video