Keňský prezident ohlásil konec zásahu v Nairobi, v centru se střílelo

  • 103
Zásah v nákupním středisku Westgate skončil. Teroristé jsou poraženi, oznámil v úterý večer v keňské televizi prezident Uhuru Kenyatta. Během čtyřdenních bojů s útočníky ze somálských islamistických milicí Šabáb podle něj přišlo o život šest vojáků a zahynulo 61 civilistů. Kromě toho zemřelo pět teroristů, 11 jich zatkli.

"Útočníky jsme pokořili a porazili. Experti nyní pracují na odhalení jejich národnosti," prohlásil prezident Uhuru Kenyatta. Při popisu událostí sdělil, že několik pater nákupního centra se zřítilo. Vyhlásil také třídenní státní smutek, který začne ve středu.

Podle médií se několik desítek lidí pohřešuje. Milice Šabáb do poslední chvíle prostřednictvím internetu tvrdily, že jejich bojovníci stále drží pozice. Pohrozily dalšími útoky, pokud Keňa nestáhne své vojáky ze sousedního Somálska. "Je tu nespočet mrtvých těl roztroušených uvnitř obchodního střediska a mudžáhidové (svatí bojovníci) stále drží své pozice," uvedly milice Šabáb na internetovém mikroblogu.

Mluvčí milicí v audiozáznamu na internetu pohrozil keňské vládě a "všem, kdo ji podporují", dalšími útoky. "Chtějí-li klid, ať odejdou z našeho území. Pokud to neučiní, pak toto byla jenom první kapka ve srovnání s tím, co bude následovat," tvrdil mluvčí.

Teroristické komando zahájilo operaci v sobotu v poledne v centru, kam chodí nakupovat Keňané i cizinci. Zásah proti němu trval do úterního večera, i když úřady avizovaly konec akce už několikrát. Naposledy ráno.

V Nairobi se zřejmě mstila Bílá vdova

Mezi útočníky podle šéfky keňské diplomacie Aminy Mohamedové byli i dva či tři Američané a Britka. Americké televizi PBS ministryně řekla, že dotyční Američané byli mladíci ve věku 18 až 19 let, somálského či arabského původu a že v USA "žili v Minnesotě a ještě jednom dalším místě". Americké úřady tyto informace dosud nepotvrdily. Britka se prý na podobných útocích podílela již mnohokrát v minulosti.

Podle některých informací se mohlo jednat o Samanthu Lewthwaitovou, vdovu po sebevražedném atentátníkovi odpovědném za jeden z bombových útoků v centru Londýna v červenci 2005. Britské úřady uvedly, že o účasti Lewthwaitové na akci v Nairobi nemají zatím žádné důkazy. V rozhovoru pro stanici BBC  pak muž, jenž se pod pseudonymem Abú Omar tituloval jako vojenský velitel Šabábu, však toto tvrzení vyvrátil. Prezident Kenyatta však řekl, že to potvrdit nemůže.

Devětadvacetiletá Lewthwaiteová, přezdívaná Bílá vdova, se údajně měla masakrem v Nairobi mstít za dopadení londýnského rodáka Jermainea Granta. S ním údajně plánovala provést pumové útoky v keňských přímořských letoviscích. Policie ale dopadla dvojici v jejich bytě v Mombase v prosinci 2011. Lewthwaiteové se však podařilo uprchnout a úřady po ní od té doby marně pátraly. Jednatřicetiletý Grant měl být od pondělka souzen v Mombase, ale proces byl odložen kvůli incidentu v Nairobi, který svým načasováním zjevně s chystaným procesem souvisí. 

Ke krveprolití se již přihlásily somálské islamistické milice Šabáb, napojené na teroristickou síť al-Káida. Útok označily za odvetu za keňské vojenské angažmá v Somálsku. Krvavé řádění maskovaných mužů si vyžádalo životy 61 civilistů a šesti vojáků a asi dvě stovky dalších utrpěly zranění. V boji podle úřadů zahynuli tři teroristé, jedenáct podezřelých se podařilo zajmout.

Šabáb a Twitter

"To, co Keňané zažívají ve Westgate, je spravedlivou odplatou za zločiny spáchané jejich armádou," psala na Twitter islámská skupina Šabáb napojená na teroristickou síť al-Káida ještě během probíhajícího zásahu keňské armády. Popis útoku na nákupní středisko Westgate je nejnovějším příkladem toho, jak extremistické skupiny používají Twitter k šíření svých poselství a chvástání se svými zločineckými úspěchy. Twitter sice účet, z nějž tyto komentáře šly, zablokoval, ale okamžitě se vynořila celá řada dalších. 

Z nákupního střediska o pondělním večeru stoupal hustý kouř a plameny. Podle ministerstva obrany požár založili teroristé, aby narušili útok speciálních jednotek. Jednalo se tak o poslední vzdor teroristů před definitivním obsazením nákupního centra keňskou armádou a policií.

Obama přislíbil pomoc Keni

Útok na Westgate podle stanice BBC podniklo v sobotu 12 až 15 útočníků, kteří začali házet granáty a střílet po zákaznících a prodavačích. Mezi mrtvými jsou děti a nejméně 18 cizinců, například šest Britů, jakož i občané Francie, Kanady, Nizozemska, Austrálie, Peru, Indie či Číny. Češi podle dosavadních informací české diplomacie mezi mrtvými ani zraněnými nejsou.

Útok odsoudil americký prezident Barack Obama jako "strašlivou ohavnost" a současně přislíbil Keni spolupráci a pomoc.

Šabáb v Somálsku od roku 2007 bojuje o ovládnutí země, během posledních dvou let je ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, včetně metropole.

Právě kvůli tomu, že v roce 2011 se do boje se somálskými milicemi zapojily keňské jednotky, začali příslušníci milicí útočit na keňském území. Za poslední dva roky se jim připisuje několik útoků. Nynější akce byla nejkrvavější od roku 1998, kdy Al-Káida zaútočila na americké velvyslanectví v Nairobi s dvěma stovkami obětí na životech.

Panika při střelbě v Nairobi, lidé se kryli za regály:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue