Soud uvěřil Kellovskému a dalším sedmi lidem, že věřili v pravost šeků

Soud uvěřil Kellovskému a dalším sedmi lidem, že věřili v pravost šeků | foto: Alexander Satinský, MF DNES

Kellovský za falešné šeky do vězení nepůjde

  • 35
Vypadala to na největší podvod v dějinách české kriminalistiky. Policie se chlubila, že ho překazila. Soud proti podnikateli Petru Kellovského a dalším sedmi mužům však ukázal, že případ stojí na hliněných nohou a obžalované z přípravy podvodu za 850 milionů korun osvobodil.

Senát krajského soudu v Ostravě všech osm mužů, kteří měli připravovat podvod s falešnými šeky americké banky, zprostil obžaloby. Neudělali prý nic nezákonného a naopak policie nekonala, jak měla.

"Nepodařilo se prokázat, že obžalovaní věděli, že jde o padělané dokumenty," rozhodl soudce Milan Ihnát. Řízení u soudu ukázalo, že ani právníci či bankovní úředníci na první pohled nepoznali, že jde o napodobeniny.

Soudce při zdůvodnění rozsudku rozdělil obžalované do dvou skupin. První, kde byl i Kellovský, šeky nikdy neviděla a připravovala jejich nákup.

Druhá, která šeky měla, je do České republiky chtěla prodat ze Slovenska. Předseda senátu řekl, že obžaloba neprokázala to, že by Kellovský a jeho společníci o nezákonnosti šeků věděli. Druhá skupina se hájila tím, že cenné papíry získala z Jugoslávie s tím, že jsou po splatnosti, a proto je nabízeli za nižší cenu.

"Není nezákonné něco prodat pod cenou. Navíc šeky nechávali ověřovat v bance a nikdo nenaznačoval, že by se jednalo o padělky," řekl soudce.

Šeky přivezl Slovák
Podle rozsudku obžalovaní dostanou zpět peníze, kterými se zaručili při propuštění z vazby, kde strávili měsíce. Kellovský, který před zatčením utekl do Polska a pak se ukrýval na chatě známého, dokonce devět měsíců. Policie ho dopadla až po měsících pátrání. Loni v květnu zadrželi skupinu sedmi jeho údajných kompliců, ale podnikatele zajali až v září. - více zde

Když vyšlo najevo, z jak vážných zločinů policie Kellovského podezřívá, vyloučila ho loni ze svých řad i ODS, jejímž byl do té doby významným členem. - více zde

Obchod s poukázkami, které vytiskla zločinecká organizace v bývalé Jugoslávii a šířila je po Evropě, měl vynést asi půl miliardy. Do Česka je přivezl Slovák Ladislav Feranec, který je získal od známého z bývalé Jugoslávie. Hledal zájemce, který by je odkoupil. Přes několik lidí se kopie šeku dostala ke Kellovskému, který obchoduje hlavně s pohledávkami a nemovitostmi.

Jeho známý z Havířova ho požádal, aby zjistil možnost prodeje. "Žádal jsem na šeky znalecký posudek, nabývací titul a číselnou řadu sérií. Když jsem to nedostal, pustil jsem celou věc z hlavy," hájil se Kellovský a soud mu uvěřil.

Policie byla nepřiměřeně aktivní
Soudce zdůraznil, že policisté byli v tomto případě aktivnější, než měli. Pomocníkem jim byl informátor - podnikatel žijící v Ostravě Muhamedem Gutiqi. Proslavil se tím, že chtěl postavit v Orlové mešitu. Jenže se ukázalo, že muslimské organizace, které ji měly financovat, neexistují. A vyšlo najevo, že kosovský Albánec Gutiqi je obviněn z obchodování se ženami, za což byl i odsouzen.

Gutiqi sjednal policistům schůzku, a ti pak v roli zájemců zaplatili zálohu deset tisíc za deset poukázek. Po rozsáhlém sledování nakonec podezřelé pozatýkali a sami se stali klíčovými svědky obžaloby. Soudce však upozornil, že začali podezřelé sledovat dřív, než dostali povolení.

Kellovského hájil mimo jiné Tomáš Sokol. Obžalobu nazval fantasmagorickou a policejní orgány obvinil ze zbrklosti a z manipulace s odposlechy.

Státní zástupkyně Emilie Hrabovčinová se ihned odvolala a podala i stížnost proti usnesení o vrácení kaucí.

Sám Kellovský k soudu nepřišel, protože je v cizině.

Kellovský najížděl na policistu
Havířovský podnikatel byl už loni odsouzen k šesti letům vězení za krácení daně. Proti rozsudku se ale odvolal a vrchní soud vrátil případ na začátek. Na základě znaleckých posudků nakonec letos v únoru soudce Pavel Suchánek z Krajského soudu v Ostravě překvalifikoval prohřešek na účetní chybu a žalobu zrušil. - více zde

V roce 2003 udělil pražský soud Kellovskému podmínku za útok na veřejného činitele. Usnul totiž za volantem a potom najížděl na policistu, který se ho snažil zastavit.

,

Video