Donald Trump a Hillary Clintonová v první televizní debatě amerických...

Donald Trump a Hillary Clintonová v první televizní debatě amerických prezidentských kandidátů (26.9.2016) | foto: AP

Demokraté čelí obvinění z intrik proti Trumpovi, přišli o dva poradce

  • 277
Aktivista James O ́Keefe zveřejnil video, které poukazuje na intriky demokratů proti Donaldu Trumpovi. Spolupracovníci demokratů v něm mluví o podněcování nepokojů na Trumpových sjezdech i o manipulaci voleb. Ačkoli existují pochybnosti o věrohodnosti nahrávky, dva poradci zachycení ve videu už opustili své posty.

Aktivista James O ́Keefe se strefuje do lobbistů Scotta Fovala a Roberta Creamera. Mužů, jejichž jména málokdo ještě včera znal, ale kteří měli v demokratickém štábu vysoké postavení. Zatímco Fovel byl po zveřejnění videa propuštěný, Creamer ze společnosti Democracy Partners odstoupil sám.

Ve videu nazvaném „Rigging the election“ (Řízení voleb) mluví Fovel o tom, že mají demokraté buňky po celých Spojených státech, jejichž lidé chodí na veškeré akce Donalda Trumpa či jeho viceprezidenta Mikea Pence. Poblíž akcí pak provokují sympatizanty republikánů k násilí. Zazněly také narážky na březnové nepokoje v Chicagu, kde se Trumpovi příznivci střetli s jeho odpůrci. Při potyčkách byli tehdy zraněni dva policisté (více zde).

Prezidentské volby v USA

Video ale také naráží na to, že Fovel údajně zprostředkovával komunikaci mezi Demokratickým národním výborem (DNC) či týmem Hillary Clintonové a jednotlivými SuperPACy. To je přitom podle zákona zakázané.

SuperPACs, tedy určitý druh společností podporujících jednoho nebo druhého kandidáta, fungují ve skutečnosti jako stínové volební štáby. Podle zákona s oficiální kampaní nesmí mít nic společného, ale ve skutečnosti je často vedou kandidátovi příbuzní, přátelé nebo bývalí spolupracovníci. Jejich úkolem je často odvést „špinavou práci“ a natáčet například spoty útočící na soupeře (více o SuperPACs čtěte zde).

Křišťálová Lupa 2016

Ve druhém videu zase O ́Keefe útržky z rozhovorů s Fovelem a Creamerem naznačuje, že demokraté manipulují s volbami tak, že vozí voliče ze státu do státu a nechají je volit vícekrát. Robert Creamer vydal po zveřejnění videa prohlášení, ve kterém to popírá.

Americké volby

„Ačkoli žádná z intrik nastíněných v konverzaci se nikdy nestala, samotné debaty o tom rozhodně neodpovídají hodnotám Democracy Partners,“ cituje Creamera FOX News.

Na obou videích je vidět, jak jsou značně sestříhaná. Některé věty se opakují v obou záznamech a pokaždé v jiném kontextu. Jak připomíná web listu The Washington Post, střih „vyvolává otázky, co přesně bylo řečeno a co může vyjít najevo později“.

U konzervativního aktivisty O ́Keefa by to nebylo poprvé, kdy by byl obviněný z manipulace významem. Před pěti lety zveřejnil video, ve kterém měl šéf společnosti NPR Ron Schiller říct, že republikáni z hnutí Tea Party jsou xenofobní a rasisté. Video vedlo ke dvěma rezignacím v NPR. Pozdější vyšetřování přitom ukázalo, že v kompletním záznamu Schiller pouze citoval něčí názor, ale výsledné sestříhané video působilo, že to řekl on sám.

Přesto se poslední počin aktivisty šíří virálně na internetu. Do středečního odpoledne vidělo první díl přes čtyři miliony lidí a druhý, který zveřejnil o den později, si pustilo už téměř 1,5 milionu lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video