Strana zelených ve volbách v Praze neuspěla, přestože získala 5,9 procenta hlasů

Strana zelených ve volbách v Praze neuspěla, přestože získala 5,9 procenta hlasů | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Ke stížnosti zelených na rozparcelování Prahy se možná přidají i VV a KSČM

  • 93
Strana zelených chce podat k Ústavnímu a Nejvyššímu správnímu soudu stížnost na volební systém v Praze. Nelíbí se jim rozparcelování metropole na sedm volebních okrsků, kvůli kterému ani se ziskem 5,9 % hlasů nedosáhli na křesla. Systém znevýhodňuje malé strany, míní lídr Ondřej Liška. VV a KSČM zvažují, že se k zeleným přidají.

Volební rozdělení Prahy na sedm obvodů prosadila pražská ODS, aby oslabila menší strany.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Liška už včera uvedl, že rozdělení Prahy je volební trik. V neděli se k němu přidali další politici. Souhlasí s ním například šéf Věcí veřejných Radek John. Věci veřejné budou o chystané stížnosti jednat v pondělí, poté se k zeleným, nezávislým a SNK ED možná přidají.

"Strana zelených si stěžuje oprávněně a oprávněně se obrací na soud," uvedl John v Otázkách Václava Moravce na ČT. Podobně jako Liškova strana se ani véčka, původně pražská komunální partaj, do magistrátu hlavního města nedostala.

NÁZOR POLITOLOGA

"Podle mého názoru stížnost u soudu neuspěje. V ústavě totiž není stanoven žádný princip, žádné kritérium pro komunální volby, jako je pro volby do Poslanecké sněmovny nebo do Senátu, kde je výslovně psáno, že volby musejí probíhat podle zásad poměrného zastoupení a většinového systému. Volební systém v Praze není čistě poměrný a malé strany sráží, což není šťastné řešení, nicméně zákon to umožňuje. Zastupitelstvo může rozhodnout, jestli volby budou probíhat v jednom volebním obvodu nebo ve vícero," říká Josef Mlejnek ml.
Dodal, že by do budoucna měla platit nějaká norma nebo zákon, který by ztížil stávajícímu zastupitelstvu podobnou volební politiku.

Přestože jindy předseda komunistů Vojtěch Filip Stranu zelených kritizuje, v pořadu vyjádřil s názorem Ondřeje Lišky souhlas i on.

"Je tak omezeno právo voličů vybrat si. Rozpracovali jsme ústavní stížnost, ale už byla podána jiná, tak jsme ji nepodali. Nyní pravděpodobně vypracujeme vlastní stanovisko jako komunistická strana, které bude souhlasné se Stranou zelených a buď podáme vlastní stížnost, nebo se připojíme tímto stanoviskem ke stávající," uvedl Filip.

I sociální demokraté chtějí stížnost koalice zelených, nezávislých a evropských demokratů prostudovat. Podle statutárního místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky se pak uvidí, zda se ke stížnosti připojí.

Nečas: je to akce pražské ODS

"Vůbec bych se nebránil, aby volby do velkého pražského zastupitelstva probíhaly stejně jako volby do krajů," reagoval na překvapivou jednotu VV i komunistů lídr ODS a premiér Petr Nečas. Dodal, že rozhodnutí zastupitelstva proběhlo na úrovni pražské ODS, ale na druhé straně zákon toto připouští.

"Komunální volby v roce 2006 byly jediné, kdy Praha nebyla rozdělena na jednotlivé volební obvody," připomněl.

Společnou stížnost proti stávajícímu rozparcelování Prahy podali zelení, ČSSD, lidovci, SNK ED a Věci veřejné už v červenci. Nové uspořádání označili za "hrubé porušení demokratických pravidel hry". Nejvyšší správní soud jim však nevyhověl.

Ozývají se i hlasy po celkové změně systému voleb do zastupitelstev. Podle politologa Tomáše Lebedy je na komunální úrovni například zcela zbytečná pětiprocentní klauzule. "Ta má opodstatnění na celostátní, možná krajské úrovni, nikoliv však komunální," uvedl v ČT Lebeda s tím, že jedinec nestraník pak nemá šanci se na radnici dostat.

Výsledky voleb pro pražský magistrát. Strana zelených se k žádnému křeslu nedostala


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video