Ke sčítání lidu...

V podstatě s argumenty, které podporují sčítání lidu souhlasím a myslím si, že je občas potřebné lidi (byty, domy a jiné věci) spočítat. Vážím si sice svého soukromí, ale informace o jednom každém z nás jsou natolik provázané (od sousedčiných drbů, jež například může pracovat na policii, okresním nebo katastrálním úřadě nebo zdravotní pojišťovně, přes pivní "zaručené zprávy" až po registr řidičů motorových vozidel, pojištěnců zdravotních pojišťoven či registr obyvatelstva, kde všude pracují taky jen lidé, kteří občas chodí na pivo nebo do trafiky), že si nedělám iluze, kdybych do sčítacího archu napsal jen rodné číslo, že šikovný a dobře orientovaný člověk o mně zjistí téměř cokoliv včetně jména babičky z matčiny strany za svobodna.

Časté zásilky typu "vyhráli jste milion" nebo návštěvy pojišťováků, kteří vás dva dny po narození dítěte otravují doma, když potomek ještě není doma z porodnice, chtějí ho pojistit, znají přesnou adresu a jiné podrobnosti, to dosvědčují.

Pracuji ve zdravotnictví, takže spousta rodných čísel, navíc spojených se znalostí často velmi intimních údajů mi musí projít hlavou. A občas slyším dotazy typu: "Proč mi to nechceš říct, stejně se to dozvím!", na které odpovídám:  "Až se to dozvíš v hospodě, bude to tvůj problém, ale ode mě to nikdy vědět nebudeš."

Takže sčítání lidu celkem fandím, zneužití osobních údajů se nebojím; kdo údaje zneužít chtěl, cestu, jak je získat a způsob, jak je použít, už si urcitě dávno našel. Spíše se mi zdá hloupé, že je v dotazníku například čtyřnásobný dotaz na tutéž věc, kterou lze jednoznačně zjistit z rodného čísla - jméno a příjmení, datum narození, pohlaví a bydliště. Pokud bude někdo dávat dohromady ruzné databáze, výsledky nemohou "sedět".

Občas jsou přece chyby v různých databazích, někdo se při vyplńování archu splete a někdo to bude sabotovat úmyslně. Kdo pracuje u počítače ví, kolik trápení při  zpracování dat dokáže způsobit totéž jméno, které je jednou napsané s "u", podruhé s "ú" a potřetí s "ů". Taky by mě zajímalo nakolik si ČSÚ myslí, že údaje budou odpovídat skutečnosti při zvážení chyb úmyslných (%?), neúmyslných a chyb způsobených a priori nevhodnou technikou sběru a zpracování dat.

Jsou i takovéto odhady důvěrnosti dat zpracované? Je možné je získat? Budou zveřejněny? Při současné tiskové kampani proti SBLD si myslím, že asi ne. Jako zdravotník se statistikou jsem nucen pracovat a dle mých zkušeností jakmile jsem některá data poctivě a v tom nejlepším úmyslu sbíral a sčítal a poté, co jsem výsledky zpracoval, vyhodnotil a odevzdal, dostal jsem "na banjo", že "to určitě mám blbě, že to nesedí!"

Když jsem si v následujícím období údaje "vycucal z prstu" a upravil je tak, aby "seděly", byl jsem pochválen, že to mám první hotové a mně všecko perfektně "sedí". Nedávno jsem taky byl nucen pracovat s počítačovým programem, který ve "sjetině" za minulý rok uváděl součet ICO partnerských organizací a vyhodnocoval jejich aritmetický průměr!!! Já a většina orientovaných lidí víme, že je to nesmysl, ale jsem schopen tvrdit, že existují lidé, kteří z takovýchto "údajů" dokážou vyvozovat dalekosáhlé závěry.

Rostislav Beneš, Uherský Brod


 

 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video