Paul Dadge pomáhá jedné z obětí bombových útoků v Londýně. (7. července 2005)

Paul Dadge pomáhá jedné z obětí bombových útoků v Londýně. (7. července 2005) | foto: Jane Mingayová

Když šli, bylo ticho. Pět let po teroru je z advokátky s maskou symbol

  • 147
Přesně před pěti lety na Londýn udeřili čtyři teroristé a zabili 52 lidí. Symbolem tragédie se stala fotografie ženy s maskou na tváři, kterou podpírá mladý muž. Advokátku Daviniu Turrellovou tehdy exploze popálila v obličeji. Přejít přes ulici jí pomáhal Paul Dadge, který mířil do práce

Londýn. 7 července 2005. 8:50 ráno místního času. V přeplněných vagonech metra u stanic King's Cross, Aldgate a Edgware Road se ozývají v rozmezí několika desítek sekund tři exploze. Podzemní doprava se zastavuje. O hodinu později roztrhá bomba vrchní patro dvouposchoďového autobusu na Tavistock Square.

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.


Britská metropole se zrovna stala terčem čtyř sebevražedných atentátníků. Zabili 52 lidí, stovky zranili. Mnohé velmi těžce. Symbolem teroru toho dne se mimo jiné stala fotka ženy s maskou na popáleniny na tváři, kterou odvádí od stanice metra Edgware Road mladý Brit (více o útocích v Londýně zde).

Tehdy osmadvacetiletý Paul Dadge nepatřil k záchranářům, metrem jel do práce. Dojel ale pouze do Baker Street, kde všechny cestující kvůli explozím raději evakuovali. Projektový manažer se rozhodl dojít do kanceláře pěšky. A cesta vedla právě kolem stanice Edgware Road. Ve chvíli, kdy tam procházel, bylo tam už plno raněných.

Dadge neváhal a začal jim pomáhat, coby bývalý hasič měl s první pomocí zkušenosti. Těžce raněným ovšem podle něj pomáhalo mnoho lidí - mezi nimi i samotní cestující, kteří byli poranění, ale mohli alespoň chodit.

Paul Dadge před stanicí Edgware Road během prvního výročí teroristických útoků na Londýn (červenec 2006)

Paul Dadge před stanicí Edgware Road během prvního výročí teroristických útoků na Londýn (červenec 2006)

Aby oběti teroristických útoků nemusely čekat na zdravotníky jen tak na ulici, vzniklo v nedaleké prodejně firmy Marks & Spencer provizorní zdravotnické centrum. Kvůli poplachu z něj ale později museli všichni pryč, záchranáři je poslali do protějšího hotelu.

A právě tehdy vznikla slavná fotka. "V tom okamžiku jsem byl vedle Davinie Turrellové," líčil později Dadge televizi BBC. "Byla extrémně klidná a možná v hlubokém šoku. Bylo jasné, že má popáleniny, protože měla na obličeji červené skvrny a vlasy kolem tváře ohořelé," popsal.

Fotografka: Když šli, zdálo se, že je naprosté ticho

Dadge raněnou Britku s maskou proti popáleninám na obličeji chytil kolem ramen a vedl ji přes cestu do hotelu. Zachytila je krom jiných fotografka Jane Mingayová, která později popsala, jak moc ji výjev zasáhl. Zavládlo v tu chvíli podle ní naprosté ticho.

Jakmile se tehdy čtyřiadvacetiletá začínající advokátka Davinia Turellová dostala do hotelu, chopili se jí zdravotníci a odvezli ji do nemocnice. Paul Dadge se odebral do své kanceláře.

Davinia Douglassová (dříve Turrellová) na snímku z roku 2010.

"Pamatuje si výbuch a oheň, ale to je vše, na co si vzpomíná," popsala několik dní po útocích sestra Turrellové Louise Wellsová. Samotná Davinia se na veřejnosti objevila a promluvila až o několik měsíců později.

V říjnu 2005 se zúčastnila ceremoniálu, při němž byli oceněni londýnští záchranáři, policisté a hasiči. "Ráda bych využila této příležitosti, abych vyjádřila nekonečnou vděčnost všem těm, kteří jednali tak rychle a odvážně na místech londýnských bombových útoků," řekla tehdy. To už byla uzdravená a na tváři neměla jedinou jizvu.

Turrellová se vdala, Dadgeovi se ozvala dětská láska

Pak už se v médiích takřka neobjevovala. Tedy až do roku 2009, kdy britský list The Mail on Sunday informoval čtenáře o svatbě "ženy v masce". Na den svatého Valentýna si vzala o osm let staršího konzultanta z Londýna Erika Douglasse. Oba ještě loni pracovali v centru britské metropole a do práce jezdili metrem. Média pak ženu připomněla až u pátého výročí teroristických útoků.

Davinia s manželem Erikem Douglassem nedaleko společného bytu v Londýně.

Davinia s manželem Erikem Douglassem nedaleko společného bytu v Londýně.

Stejný přístup jako novomanželský pár projevil i Paul Dadge, který už dva dny po útocích prohlásil: "Věděli jsme, že se to stane a dostaneme se z toho. Lidi jsou frustrovaní, jak si teroristé myslí, že nás ovlivní, co se stalo. Ale všichni budou v pondělí zpátky v normálu."

Přesto zhruba rok po útocích přiznal, že mu teroristé přece jen život změnili. Poté, co jeho fotka obletěla celý svět, ozvala se mu jeho dětská láska. "Dostal jsem od ní po útocích vzkaz. Vrátili jsme se k sobě a od té doby jsme spolu," prohlásil v roce 2006.

Jane Mingayová, autorka fotografie

Paula Dadge a Davinii Tyrellovou vyfotilo krátce po teroristických útocích několik fotografů, mezi nimi i Jane Mingayová. V ten den fotila pro agenturu AP oslavy londýnského vítězství nad Paříží v tom, kdo uspořádá olympijské hry v roce 2012. "Zavolal mi obrazový editor z AP a poslal mě na Edgware Road," uvedla na webu digitaljournalist.org.

Fotografka Jane Mingayová

V tu chvíli ještě nikdo nevěděl, že na Londýn zaútočili teroristé. Spousta lidí věřila, že lidé byli z metra evakuováni kvůli elektrickému zkratu, což se občas v britské metropoli stávalo. "Když jsem přišla na Edgware Road, viděla jsem jen policisty a záchranáře, jak uzavírají oblast. Byl tam chaos. Fotila jsem vše, co jsem viděla," vzpomíná mladá fotografka.

Policisté po chvíli začali odsouvat všechny novináře na stranu, aby uvolnili cestu mezi obchodem Marks & Spencer a protějším hotelem. Chvíli nato začali zranění cestující přecházet cestu. "Spousta měla začerněný obličej a roztrhané oblečení. Všichni vypadali v šoku, někteří traumatizovaně a plakali." V tom vyšla žena s ochrannou maskou na tváři, vedl ji mladý muž. "Když jsem uviděla ženu v masce, hodně mě to šokovalo a uvědomila jsem si plně tíhu situace. Procházela ulicí a zdálo se, že kolem je naprosté ticho způsobené vcítěním a emocemi."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Slavné fotografie

Video