Teď je hlavně na premiérovi Janu Fischerovi, zda přidá do hry vlastního kandidáta na komisaře.

Teď je hlavně na premiérovi Janu Fischerovi, zda přidá do hry vlastního kandidáta na komisaře. | foto: iDNES.cz

Když se strany do týdne nedohodnou, vybere eurokomisaře sama vláda

  • 88
Pokud se politické strany tento týden nedohodnou na společném kandidátovi do Evropské komise, vybere komisaře sama vláda. Můžeme přijít s vlastním, novým jménem, uvedl premiér Jan Fischer.

Podle předsedy vlády je pravděpodobné, že jméno eurokomisaře, který by ve funkci nahradil Vladimíra Špidlu, bude známo přesně za týden.

ODS nabízí bývalého vicepremiéra Alexandra Vondru, sociální demokraté opět Špidlu, zelení ekonoma Jana Švejnara, lidovci svého místopředsedu Pavla Svobodu a KSČM kosmonauta Vladimíra Remka.

Formát diskuse s lídry stran zatím Fischer hledá. Pokud na jménu nebude shoda ani po tomto čase, vybere vláda sama. "Jestli to bude někdo z těch, kdo jsou na seznamu, nebo to bude ještě někdo jiný, to zatím nechám na vašich spekulacích," řekl premiér.

"Tlačit ho nebudu"

Zároveň nechtěl potvrdit, že se snaží na křeslo komisaře prosadit exministra průmyslu Vladimíra Dlouhého, který byl v 90. letech ve vládě Václava Klause a nyní pracuje pro společnost Goldman Sachs. "Já to nechám samozřejmě bez komentáře," poznamenal Fischer. "Není to tak, že by Jan Fischer protlačil Vladimíra Dlouhého," dodal předseda vlády.

Ve svých výrocích nebyl ale zdaleka tak razantní jako před několika dny, kdy vyvracel podobně vytažené jméno náměstka ministra pro evropské záležitosti Marka Mory.

V rozhovoru pro MF DNES před pár dny na otázku, zda by se mu Dlouhý líbil, Fischer odpověděl: "Budu v prvé řadě hledat mezi jmény, která máme od politických stran. Věřím, že shodu na jménu najdeme. Ale vláda si může osvojit i nějaký jiný návrh, pokud by nedošlo ke shodě."

Nečas: Dlouhý není náš kandidát

Lidové noviny v sobotu rovněž přišly s tím, že Dlouhý je ve hře. Vicepremiér a ministr obrany Martin Barták, kterého do vlády doporučila ODS, to ale označil za pouhou spekulaci médií. - čtěte také Eurokomisař Dlouhý je jen spekulací médií, prohlásil vicepremiér Barták

Místopředseda ODS Petr Nečas také odmítl tvrzení, že by Dlouhý byl záložním kandidátem ODS pro případ, že by neuspěl Alexandr Vondra. Toho označil za jediného kandidáta své strany, který je přijatelný i pro ostatní.

Málokdo má podle Nečase takové zkušenosti, jako právě Vondra, bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti. "Kdyby přišel s vlastním kandidátem, považoval bych to za špatné řešení," řekl pak Nečas na adresu premiéra.

Dlouhého za záložního kandidáta občanských demokratů, pokud by ODS nedokázala prosadit Alexandra Vondru, označil šéf zelených Ondřej Liška. Možnou nominaci Dlouhého označil za dobrý nápad jeden z lídrů nové strany TOP 09 Karel Schwarzenberg i předseda komunistů Vojtěch Filip. - čtěte také Švejnar má podle bookmakerů největší šanci být eurokomisařem

Jak bude vláda vybírat?

Rozhodovat o komisaři bude ale Fischerova vláda. Je otázka, nakolik bude premiér respektovat přání stran. Pohrůžkou demise si na nich třeba vynutil takovou podobu "úsporného balíčku", jakou chtěla vláda.

Fischer nechtěl dnes říci, jakou formou bude kabinet jméno vybírat - zda většinovým hlasováním nebo konsensem.

Ve Fischerově týmu je osm členů včetně samotného premiéra, které doporučila ODS, sedm ministrů-nestraníků, které navrhla ČSSD a dva zelení. Pokud by se hlasovalo "stranicky", mohou tedy Paroubkem vybraní lidé spolu se zelenými prosadit svou. To by výrazně zvyšovalo šance Špidly, že uhájí post, a ve hře by byl možná i Švejnar.

Jméno komisaře musí ale ještě akceptovat staronový šéf komise José Barroso a pak také unijní parlament.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video