Sestava z Daily Specials, Steve Walsh v popředí uprostřed | foto: Animal Music - Adam Holý

Když se český hammondkář vyrovná americkému kytaristovi

  • 4
Vyšlo další z alb, která čeští jazzmani třicátnické generace nahrávají se zahraničními sólisty pobývajícími nebo alespoň často navštěvujícími Prahu. Americký kytarista Steve Walsh se u nás podle svého poděkování na obalu zdržuje už čtyři roky. Na CD Daily Specials jsou jeho partnery hammondkář Jan Kořínek, kontrabasista Tomáš Liška a bubeník David Šoltis - další z členů skupiny Vertigo, který se objevuje všude, kde se něco šustne.

Tuzemští hráči vítají takové nahrávky jednak pro možnost konfrontace se zahraničními kolegy, jednak i proto, že jméno zahraničního hosta na obalu může přilákat větší počet zájemců. V tomto případě se svou kvalitou hostovi, uvedenému v roli vedoucího, zcela vyrovnají. Ba dokonce, podle rozsahu i zajímavosti sól, bychom mohli říct, že spoluvedoucím (ne-li vedoucím) je tu Jan Kořínek.

Steve Walsh

Producentsko-vydavatelské hledání šéfa Animal Music Petra Ostrouchova přináší na desce Daily Specials výsledek trochu jiný, než na dosavadních albech jeho edice. Firma Animal Music se totiž v propagaci našich třicátníků zaměřuje spíše na neortodoxnější, poněkud evropsky znějící zvuk. Tady však jde o dosti zvláštní mixáž tradičnějšího „hammondko-bluesového“ soundu se způsobem hry, který onen sound u obou hlavních sólistů do značné míry proměňuje. O tom, že Kořínkovi se podařilo zbavit se klišé, která s tímto zvukem byla spojována, se už leccos napsalo. Walshova kytara postupuje v podobném stylu. Výsledkem je album, které uspokojí posluchače navyklé na zaběhnutý zvuk chorusového jazzu, ale současně jim nabídne i trochu jiný pohled.

Nahrávka začíná v poněkud tradičnější poloze: Coniunction Mars Melvina Sparkse a zčásti i Walshův, českým prostředím inspirovaný Funky Dumpling (v názvu skutečně vynalézavá a překvapující kombinace) mají zvukovou intenzitu odpovídající hammondkářskému kvartetu. Ale pak se nálada mění! - Walshovo A Little Piece of Tennessee je dokonalou ukázkou jemně cítěného blues, téměř neznámý Ellingtonův Blue Pepper zdůrazňuje riffový základ, který je společným rysem celého alba a dává mu soudržnost.

Styl souboru se profiluje ve Walshových skladbách Hot Chicken a Backyard Camping. První přináší nejdelší a nejvýraznější kytarové sólo a osobitě se v něm prosadí i Liškova basa, Kořínkovy hammondky barevně štěkají a kvarteto drží pěkně pohromadě, stejně jako v druhé, opět s poněkud nezvyklou tónovou barvou hammondek. Výraznou „husovkou“ je Sombrero Charlese Loyda se snad nejpůsobivějším Walshovým sólem. Nad základním riffem drží náladu i smysl pro rozpřádání melodie, Kořínek pokračuje ve stejném duchu, rytmika dodává odpovídající šťávu a nad opakovaným riffem se ve zvukově vynalézavém sóle blýsknou i bicí.

Obal alba Daily Specials

O albu

Steve Walsh: Daily Species

CD, stopáž 46:48 minut. Vydala firma Animal Music.

Skladby:

1.Conjunction Mars (Melvin Sparks) 2.Dirty ´Ole Bossa Nova (Howard Roberts) 3.Funky Dumpling (Steve Walsh) 4.A Little Piece of Tennessee (Steve Walsh) 5.Blue Pepper (Duke Ellington) 6.Hot Chicken (Steve Walsh) 7.Backyard Camping (Steve Walsh) 8.Riding the Blues (Jan Kořínek)9.Sombrero Sam (Charles Lloyd)

Obsazení:

Steve Walsh – elektrická kytara
Jan Kořínek – Hammond B3
Tomáš Liška – kontrabas
Daniel Šoltis – bicí

Zvuk:

Nahrávka Steve Walsh (asistence Pavel Bohatý) ve Studiu Sono Records, CZ
Mix a mastering Casey Wood ve studiu The Insanery, Nashville, USA


Video