Když píšu propisovačkou, mám z toho špatný den, říká Cyril Svoboda

- Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, který dnes přes hodinu a půl odpovídal čtenářům iDNES na otázky, se u počítače svěřil, že stále používá klasické plnící pero. "Od první třídy obecné píši plnícím perem. Když si náhodou zapomenu plnící pero a musím psát propisovačkou mám z toho špatný den," uvedl v jedné z odpovědí.

Cyril Svoboda kandidoval po smrti dlouholetého předsedy lidovců Josefa Luxe na místo šéfa strany. V souboji s Janem Kasalem však ve vnitrostranických volbách neuspěl. Nicméně se stal místopředsedou a zůstal jednou z nejvýraznějších postav KDU-ČSL i celé čtyřkoalice, kterou lidovci tvoří s Unií svobody, ODA a Demokratickou unií.

Cyril Svoboda je například velkým obhájcem přímé volby hlavy státu. "Zavedení přímé volby prezidenta nemusí znamenat automaticky velké změny Ústavy či změny jeho pravomocí, což je vidět například v Rakousku či na Slovensku," říká. Dodává však, že zásadnějším změnám základního zákona země, Ústavy, musí předcházet celospolečenská diskuse se zapojením odborníků a co nejširší veřejnosti. Proto také odmítá změny volebního zákona, které minulý týden prosadily v Poslanecké sněmovně dvě nejsilnější strany ODS a ČSSD, kterým jdou změny volební ho zákona na ruku.

Odpovědi Cyrila Svobody najdete ZDE.

Cyrila Svobody se ale také můžete ptát na vztah jeho strany k rakouské vládě, kterou Evropa ignoruje kvůli účasti ultrapravicových Svobodných. Zástupci lidovců byli totiž jedinými, kdo se setkali s rakouskými lidovci, kteří Svobodné do vlády přijali.

V živé paměti také zůstává zvýšení dotací politických stranám, které minulý týden Poslanecká sněmovna odhlasovala. Dosud politické strany dostávaly 170 milionů korun ze státního rozpočtu za mandáty poslanců a senátorů. Tato částka se tedy v budoucnu zdvojnásobí a přibude k ní ještě 195 milionů korun za příspěvky na mandáty celkem 780 krajských poslanců či zastupitelů. "Těch 250 tisíc za krajský mandát je určitě významný příspěvek stranám a každou stranu to určitě potěší," komentoval to Cyril Svoboda.

Zástupce moderní křesťanské strany by ve své diskusi na internetu mohl také vysvětlit svůj vztah k antikoncepci a interrupcím.

Stručný životopis Cyrila Svobody
Narodil se 24. listopadu 1956. V roce 1980 absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Až do roku 1990 pracoval jak státní notář. V letech 1990 a 1991 byl poradcem místopředsedy federální vlády pro lidská práva, restituce a vztahy mezi státem a církvemi. V roce 1991 byl také na studijní stáži v Pan American Institute for International Studies - Notre Dame University a poté asistentem na pedagogické fakultě Univerzity Karlovy (katedra občanského práva).

V letech 1991-92 byl poradcem předsedy vlády ČSFR, další čtyři roky náměstkem ministra spravedlnosti. V roce 1996 se stal náměstkem ministra zahraničních věcí, v roce 1998 byl půl roku ministrem vnitra.v Tošovského vládě.

Cyril Svoboda je ženatý, manželka je lékařkou Thomayerovy nemocnice v Krči. Mají spolu čtyři děti.

Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda odpovídá na otázky čtenářů iDNES, 2. 6. 2000

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda

Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda si se svým asistentem čte otázky, které poslali čtenáři iDNES, 2. 6. 2000

Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda on-line odpovídá v redakci iDNES, 2. 6. 2000


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video