Když nepomůže inzulín, pomůže smích

  • 2
Výzkum japonských vědců dokázal, že smích a humor jsou opravdu kořením života. Nebo jinak řečeno jsou přirozenou a důležitou součástí psychického i fyzického zdraví, píše slovenský deník SME. Zjistili to vědci z univerzity v Cukubě při studiu pacientů s cukrovkou 2. typu, nejrozšířenější formou této choroby.

Tato nemoc vzniká, když tělo přestává produkovat dostatek inzulínu na to, aby mohlo kontrolovat hladinu krevního cukru.

To, co nedokáže inzulín, ale dokáže, aspoň dočasně, smích. Diabetikům se totiž po té, co viděli japonskou komediální šou, snížila hladina krevního cukru mnohem víc, než, když po stejném jídle poslouchali nezáživnou čtyřicetiminutovou odbornou přednášku. Popisuje slovenský deník.

Keiko Hajaši, který výzkum řídil, pro časopis Psychology Today řekl, že vědci zatím nedokáží vysvětlit vztah mezi smíchem a snížením hladiny krevního cukru.

První teorie říká, že by smích mohl ovlivnit neuroendokrinní systém, který "hlídá" hladinu glukózy v těle. Druhá, že obsah cukru v krvi se sníží díky výdeji energie, kterou potřebují na svou činnost žaludeční svaly. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video