Přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk

Přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk | foto: Václav Pancer, MF DNES

Když nejsem tři dny na sále, svrbí mě ruce, říká kardiochirurg Pirk

  • 21
Ročně dělá zhruba 220 operací srdce a v necelých 62 letech o důchodu zatím neuvažuje. Když nemůže kvůli jiné práci několik dní na sál, je nervózní. Kardiochirurg Jan Pirk je přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM a zároveň přednostou Kardiocentra IKEM. V pacientské anketě byl zvolen Lékařem roku.

"Když jsem na sále jen dvakrát za týden, už mě svědí ruce. Jsem nesvůj a těším se na operaci," popisuje s úsměvem profesor Jan Pirk, který ještě před několika lety zvládal ročně 330 operací. "Teď už není třeba, abych byl u tolika operací. Máme spoustu vyškolených kolegů."

Jan Pirk vstává denně 5:37, aby si stihl do prvních ranních zpráv zacvičit. "Kvůli dlouhému stání nad operačním stolem mě před třiceti lety začala bolet záda. Udělal jsem si soustavu cviků, posiluju zádové a břišní svaly a od té doby to nebolí," popisuje Pirk.

Jan PIRK

Narodil se 20. dubna 1948 v Praze, kde vystudoval Fakultu všeobecného lékařství UK.

V roce 1972 nastoupil do nemocnice v Nymburku, kde zůstal dva roky. Poté nastoupil do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), do roku 1990 zde pracoval chirurg na Klinice kardiovaskulární a transplantační chirurgie. V roce 1991 se stal přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, od roku 1995 navíc přednostou Kardiocentra IKEM. Absolvoval několik stáží v zahraničí.
Je ženatý, má dva syny.

Do Institutu klinické a experimentální medicíny přijíždí před sedmou hodinou, projde si pooperační oddělení a poté jej čeká pravidelné ranní hlášení. Na sál odchází mezi osmou a devátou. Nyní už má většinou jen jednu operaci denně, po obědě ho čeká třeba vědecká rada.

"Nejradši mám práci s pacienty a operování. Nejvíc jsem nešťastný, když mám moc povinností, které mě odvádějí od toho, abych byl na sále. Snažím se je omezovat, jak jen to jde, ale část se dělat musí," říká lékař.

Nemocnice nemyslí na pestrý jídelníček

Jan Pirk vede největší kardiocentrum v Česku. "Když jsem se stal přednostou, předsevzal jsem si, že chci vybudovat největší kardiocenturm v ČR s nejširším spektrem léčebných metod. A to se opravdu podařilo. Není to moje zásluha, ale zásluha týmu, který se mi kolem sebe podařilo soustředit," zamýšlí se.

I když je spokojen s tím, jak se u něj na klinice léčí, je podle něj i nadále co zlepšovat. "Kdybych si myslel, že už to není třeba, mohl bych do důchodu," říká s úsměvem. Pacienti na kardiochirurgii přicházejí pořád s většími komplikacemi, operují se i starší lidé, výjimkou nejsou ani osmdesátníci.

"Tito pacienti vyžadují mnohem citlivější přístup, mnohem složitější operační techniku, složitější monitorování," upozorňuje kardiochirurg. "Jde i o to, aby měl pacient v nemocnici pestrý jídelníček. To je velký neduh českého zdravotnictví," míní.

Pirk chtěl také dosáhnout toho, aby se zdravotní sestry střídaly na všech třech odděleních, kterými po operaci pacienti procházejí. "Aby viděly, že je všude chleba o dvou kůrkách."

Případů, které jej osobně zasáhly, je podle něj za roky praxe více. "Jedním z takových zásadních je jeden kolega lékař, kterého si strašně vážím. Před několika lety mi před Vánocemi volal, že má infarkt s těžkou smrtelnou komplikací. Operoval jsem ho celkem třikrát, všechno přežil, ale srdíčko bylo tak poškozené, že selhávalo. Nakonec jsem mu srdce transplantoval. Nyní se mu daří velmi dobře, je zdravý, úspěšný a uznávaný lékař," líčí Pirk.

Ne každý příběh má šťastný konec. "Kterákoliv operace se může během okamžiku změnit ve složitou, kdy budete mít co dělat, abyste člověka zachránil. Pacient může i zemřít. Vy se ale nesmíte zhroutit. Musíte z každého nezdaru, komplikace si vzít ponaučení. Možná jsme měli zvolit jinou taktiku, možná jsme ho neměli vůbec operovat," popisuje chirurg.

Kormidla se vzdal, šel ve stopách otce

Jan Pirk původně medicínu studovat nechtěl, chtěl být důstojníkem dálkové plavby. Když mu to jeden z absolventů tohoto oboru rozmluvil, rozhodl se jít ve stopách svého otce, který se věnoval interní medicíně se zaměřením na kardiologii.

"Dostal jsem ale umístěnku do nemocnice v Nymburku a tady jsem v rámci kolečka absolvoval stáž na chirurgii. Uchvátilo mě to. Efekt je okamžitý, velký, zásadní. A k tomu srdíčku, které jsem chtěl léčit jako internista, jsem se tak nakonec dostal jako chirurg," říká.

Ocenění Lékař roku si váží kvůli tomu, že je od pacientů. "Děláme naši práci pro to, abychom lidem pomohli. To ocenění beru jako důkaz, že se nám to daří, a strašně si ho vážím," konstatoval lékař.

Že by s operováním skončil a odešel do důchodu, zatím neplánuje. Podle svých představ by ještě tři až čtyři roky zůstal v čele kliniky a do práce chodil už jen několikrát do týdne. Nechce ale přestat pracovat úplně.

"Pokud člověku slouží zdraví, není důvod k tomu, aby ze dne na den začal sedět u televize. Na druhou stranu je třeba si konec života užít," konstatuje lékař s tím, že se bude věnovat koníčkům. Sportu a svým oblíbeným veteránům. Záležet bude také na představě vedení nemocnice.

Lékař roku

Anketu pořádala podruhé Unie pacientů. Pacienti rozhodli o třech vítězích:
V kategorii Praktičtí lékaři, lékaři pro děti a dorost zvítězila MUDr. Yvona Kotroušová z Blatné.
Mezi lékaři lůžkového oddělení byla vybrán Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. (IKEM, Praha).
V kategorii Lékař specialista byl oceněn Doc. MUDr. Stanislav Czudek (Mendelovo onkologické centrum, Nový Jičín).

Odborníci vybírali vítěze dalších tří kategorií:
Jesseniovu cenu pro lékaře s největším přínosem pro pokrok v medicíně získal Doc. MUDr. Jan Zuna, Ph.D. (Klinika dětské hematologie a onkologie, 2. LF UK).
Za celoživotní přínos v medicíně byl oceněn MUDr. Josef Nováček (pediatr působící za bosenské války jako dětský lékař v Mostaru a Blagaji, dlouholetý člen Českého a Slovenského výboru pro UNICEF a první předseda Českého výboru pro UNICEF)
Hippokratovu cenu pro lékaře, který prokázal nebo vykonal čin nebo činy lidskosti, získal MUDr. Mojmír Mrva (chirurg ambulance Vojenské nemocnice Brno)
Více o ocenění se dozvíte na stránkách Lékař roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video