Když na mateřskou, tak ve Švédsku

  • 11
Nejlépe se mají kojenci a batolata ve Švédsku, přinejmenším na papíře. Ženy tam mají právo na zdaleka nejdelší mateřskou dovolenou na světě. V Norsku se také nemají špatně, matky tam dostávají během mateřské dovolené nejvíce peněz. Naproti tomu nejhůře je v rámci Evropské unie pamatováno na výhody matek v Británii, Řecku a Lucembursku.

Konzultační firma Mercer zveřejnila tento týden výsledky studie, v níž srovnávala situaci a výhody matek v různých zemích Evropy a v dalších částech světa. Dospěla k závěru, že rozdíly mezi jednotlivými zeměmi jsou často obrovské.

"Nemyslím, že to někde může být lepší než ve Švédsku. Mají tam nárok na 96 týdnů mateřské dovolené a přibližně rok dostávájí 80 procent platu," prohlásil Gary Bowker, jeden z autorů výzkumu

Studie srovnávala data ze šedesáti zemí a řadila je především podle délky dovolené a podle výše finančních prostředků, na něž mají ženy nárok.

Česká republika je v hodnotících tabulkách nízko - autoři uvádějí, že v rámci východní Evropy "poskytují Česká republika a Rusko nejméně prostředků", zatímco Polsko a Maďarsko dávají ženám mnohonásobně vyšší částky převyšující dokonce průměr Evropské unie.

Použitá metodika však v případě těchto zemí výsledek do značné míry zkresluje - tabulka je sestavena podle toho, jak se sníží příjmy ženy, která vydělávala před mateřskou dovolenou v přepočtu asi šedesát tisíc korun. Vypovídací hodnota těchto čísel je tedy omezená.

Velké rozdíly jsou také v délce dovolené. "Co se týče délky, nejníž je Singapur s osmi týdny," řekl Bowker. Na konci tabulky jsou také USA, kde mají ženy ve společnostech s více než padesáti zaměstnanci nárok na dvanáct neplacených týdnů.

Různé země, různá dovolená

Švédsko: 96 týdnů
Dánsko: 50 týdnů
Itálie: 47 týdnů
Finsko: 44 týdnů
Británie: 40 týdnů
ČR: 28 týdnů
Belgie: 15 týdnů
Německo: 14 týdnů

"Kdybych byl matka očekávající narození dítěte, šel bych kvůli výhodám raději do Švédska než do USA," dodal.

Z mimoevropských zemí nabízí ženám dobré podmínky například Brazílie. "Některé země poskytují možnost zůstat s dítětem doma dlouho, žena však dostává málo peněz. Proto si ženy delší dovolenou nemohou dovolit," poznamenal Bowker.

Délka mateřské dovolené podle autorů často odráží tradice každé země a na její definování může mít vliv například náboženství či kvalita vztahů mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video