Jon Venables ve věku deseti let, dnes je mu přes 35.

Jon Venables ve věku deseti let, dnes je mu přes 35. | foto: AP

Když mu bylo deset let, zabil malé dítě. Co spáchal mladý Brit teď?

  • 72
Když bylo Jonu Venablesovi deset let, potuloval se po britském městě Bootle, občas někde něco ukradl. Pak ho napadlo, že by se svým kamarádem Robertem Thompsonem mohli zabít dítě.

Dvě hodiny kroužili v supermarketu kolem dvouletého Jamese Bulgera. A když se matce na chvilku zaběhl, vzali ho, jako starší bratři, za ruku. Malý James se jich důvěřivě chytil. Odvedli ho pryč. Svět pak obletěly fotografie nejmladších britských vrahů.

Na 270 tisíc lidí v čele s matkou umláceného batolete pro ně žádalo doživotní trest. Evropský soud pro lidská práva však patnáctiletý výrok britského soudu snížil na osm. Soudit děti podle stejných pravidel jako dospělé shledal „nehumánním“.

Nyní je Jonu Venablesovi 27 let. A jak včera napsal Sunday Mirror, čelí dalšímu „velmi vážnému“ obvinění. Co udělal? Britské úřady na případ uvalily embargo, není prý v zájmu veřejnosti tyto informace zveřejnit. Mohly by zmařit vyšetřování.

„Ať to bylo cokoli, nemuselo se to stát, kdyby zůstal za mřížemi,“ řekla britskému tisku Denise Fergusová, matka dvouletého Jamese, která se se smrtí syna a hlavně s propuštěním jeho vrahů v roce 2001 nikdy nevyrovnala.

Když oba desetiletí kluci předstupovali před soud, sedmdesát procent Britů jim přálo, aby za nimi „zamkli mříž a klíče hodili do kanálu“. Jenže soudci argumentovali tím, že děti mají právo na nápravu. Psychologové souhlasili.

Kdyby prý byli jen o pár let starší, jejich soudní líčení by trvalo sotva dvě hodiny a určitě by bulvár veřejné mínění nevyburcoval k tak masové nenávisti. Navíc čím delší dobu stráví za mřížemi, tím pro ně bude těžší začít znovu.

Ublížil Brit i dalším dětem?

Vrazi s dětskýma očima proto nakonec dostali šanci. Podle Sunday Times prodělali osm let terapií, dokonce se během pobytu za mřížemi dostali na výlety, naučili se na počítači a dostávali narozeninové dárky. Těsně před propuštěním roku 2001 jim britské úřady zařídily za 250 000 liber novou identitu.

Co se však stalo, když se vrátili zpět na svobodu? Těsně předtím, než se jim brána věznice otevřela, rozjel bulvár štvavou kampaň. Policie se začala bát toho, že oba mladíky někdo zlynčuje, nebo rovnou zabije. Podmínkou propuštění bylo, že se nikdy nesetkají a že o své minulosti po zbytek života pomlčí.

Thomsona psychiatři považovali za psychopata a nařídili mu léčbu. Ačkoli to byl on, jehož budoucnost na svobodě experti viděli jako nebezpečnou loterii, podařilo se mu začít nový život. Přesto, když jej Denise Fergusová potkala na ulici v Liverpoolu, zkameněla hrůzou. „Byl ode mě asi šest metrů, pak jakoby nic zmizel za rohem,“ řekla.

Venables se stal ve vězení zářným případem „napraveného zločince“. Už u soudu projevoval lítost, ve vězení často plakal a budily ho noční můry, v nichž ho přicházelo navštívit zavražděné batole. Minulost ho pronásledovala, i když svlékl vězeňský mundúr.

Neunesl fakt, že musí žít dvojí život. Začal brát drogy, stal se z něj alkoholik. Když nad sebou ztratil kontrolu, začal na potkání vyprávět, kým skutečně je.

Jenže - kým je? Podle britského tisku jeho zatčení souvisí s dětskou pornografií. Denise Fergusová chce vědět, zda je to pravda a proč před ním policie další děti neuchránila. V příštím týdnu se má sejít s ministrem spravedlnosti Jackem Strawem. Odpovědi se zřejmě nedočká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video