Když je horko, více pijte. Ale s rozumem

  • 6
Tu jednoznačnou radu znají zřejmě všichni: když panují taková vedra jako teď, vypijte denně aspoň dva litry tekutin. Ale ono to neplatí vždycky. Záleží na tom, kdo a hlavně co pije. U konkrétního člověka se může potřeba tekutin kvůli nemoci, požití alkoholu nebo kofeinu snadno zdvojnásobit. A naopak, pro někoho mohou být dva litry mnoho: příliš pít nesmějí lidé, kteří například právě prodělávají srdeční selhání.

Lékaři se shodují, že mnozí lidé pitný režim podceňují. V horkých dnech se vracejí večer domů unavenější, přes den se nemohou soustředit, bolí je hlava a klouby. Když pak pátrají po příčině těchto problémů, zjistí, že zapomněli "správně" pít. Do potřebných dvou litrů, které se nejčastěji uvádějí jako minimální množství, se však nesmí zahrnovat alkohol nebo káva. Ani příliš mnoho minerálek tělu nesvědčí.   

Pitný režim je třeba hlídat zejména u dětí
V horku, jaké v těchto dnech panuje, by podle lékařů měly děti vypít alespoň dva litry vody denně. U dospělých je tento limit dokonce dvojnásobný, tedy čtyři litry. Některé lidské návyky přitom potřebu vody v organismu ještě prohlubují. Je to hlavně pití alkoholu a kávy.

Tyto nápoje sice obsahují vodu, ale do organismu ji nedokážou doplnit. "Pokud si denně dáte více než jeden šálek kávy nebo více než dvě piva, začínají tyto nápoje fungovat močopudně. Laicky řečeno po nich vymočíme více, než vypijeme," vysvětluje odborník na výživu a pitný režim Václav Šmejkal z berounského Medicentra.

Co je index žízně

 Vyjadřuje, jak bude počasí působit na lidský organismus.

Jeho určení závisí na teplotě vzduchu, vlhkosti a často i na intenzitě větru.

Hodnoty se pohybují v rozmezí jedna až deset.

Kolik tekutin však skutečně máme vypít, tento index už neudává.

Nejvhodnější nápoje jsou podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu neslazené čaje, ředěné ovocné džusy, pitná voda z vodovodu, balené stolní vody a přírodní minerální vody. "Stolní vody je možno vypít, co hrdlo ráčí, množství není zásadně limitováno. Uminerálních vod se však doporučuje vzhledem k obsahu solí nepřekročit 0,7 l," upozorňuje Šmejkal.

"Vody sycené vyšším množstvím oxidu uhličitého jsou kyselejší a volný oxid uhličitý může mechanicky narušit proces zažívání a vyvolávat subjektivní tlakové potíže," píší dále odborníci ze Státního zdravotního ústavu na svých internetových stránkách.

Zjistit, zda přijímáme dost tekutin, není složité. Časté příznaky jsou unavenost a malátnost. "Naprosto průkazné je sucho v ústech a intenzivně žlutá barva moči. Moč má totiž správně být bílá nebo jen lehce nažloutlá," říká Šmejkal.

Problémy s pitným režimem mají zejména děti. "Rodiče často dítě v pití omezují, protože se jim zdá, že pije až příliš. Ale většinou to není pravda," soudí Šmejkal.

"Můžeme udělat jednoduchý test. Když zmáčkneme dítěti kůži a zase ji pustíme, měla by být dokonale elastická a ihned se vrátit zpět. Pokud se tak nestane, má dítě tekutin evidentně málo," radí Šmejkal. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video