Soud trestal jen část trestných činů. Ostatní vrátil k novému projednání. Ilustrační foto

Soud trestal jen část trestných činů. Ostatní vrátil k novému projednání. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kdysi vlivný Miroslav Langer dostal osm let

  • 6
Po letech, ale přece. Na kdysi vlivného podnikatele a politika z ODS na Olomoucku Miroslava Langera dopadla spravedlnost. Vrchní soud v Olomouci ho za hospodářské delikty ze druhé poloviny devadesátých let definitivně poslal na osm let do nejpřísnějšího typu věznice.

Miroslav Langer má podle soudců na svědomí škodu přes padesát milionů korun. Senát ale pět z celkem dvaceti bodů obžaloby vrátil krajskému soudu k novému projednání.

Langer, který dříve figuroval ve více než desítce společností, nesmí zároveň podle rozsudku sedm let podnikat.

Olomoucký krajský soud původně Miroslava Langera poslal do vězení na deset let.

"Protože jsme nyní část bodů obžaloby vrátili k novému projednání, je rozsah prokázané trestné činnosti menší, a proto jsme také uložili nižší osmiletý trest," vysvětlil mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy.

Státní zastupitelství obžalovalo Langera ze zpronevěr, podvodu, krácení daní a zneužívání informací v obchodním styku, když působil například v Pozemních stavbách Olomouc, společnosti Hitchem, PrimTech, Hanáckém masokombinátu nebo ve své době v jednom z největších zásilkových obchodních domů v zemi v Doně Prostějov.

Langr byl poprvé obviněn v roce 1999
Hrozilo mu až dvanáct let vězení. Poprvé byl obviněn v květnu roku 1999 a na šestnáct měsíců skončil ve vazbě. Těsně po svém zatčení se Miroslav Langer pokoušel telefonovat různým vlivným osobám, mimo jiné i svému jmenovci a dnešnímu ministrovi vnitra Ivanu Langerovi z Olomouce. Ten vzápětí odmítl, že by s ním měl cokoliv společného.

Miroslav Langer od počátku tvrdil, že je nevinný a obvinění jsou vykonstruovaná. "Stal jsem se obětí akce čisté ruce. ČSSD mé jméno zařadila na svůj seznam a přes moji osobu se chtěla dostat k dalším lidem," prohlásil například. Firmy, v nichž figuroval, darovaly koncem devadesátých let ODS desetitisícové dary.

U soudů vypovídala řada svědků. Bývalý ekonomický ředitel Hanáckého masokombinátu Luboš Boxan třeba řekl, že Langer vybíral z pokladny společnosti miliony korun a doklady předkládal až se zpožděním. Téměř pět milionů vydal Langer na poradenské služby pro firmu, ve které sám figuroval. Před soud se dostal v létě roku 2003.

Mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy upřesnil, že senát vrátil krajskému soudu k novému projednání celkem pět bodů obžaloby, kde je škoda kolem sedmačtyřiceti milionů korun.

"Z části se týkají Pozemních staveb nebo Hanáckého masokombinátu. Obžalovaný totiž u vrchního soudu předložil nové důkazy, které je potřeba prověřit, senát také zjistil, že jiné body je nutné rovněž znovu projednat," vysvětlil Angyalossy.

Krajský soud původně Langera odsoudil celkem za čtrnáct bodů obžaloby, z nichž deset vrchní soudci potvrdili a jeden vrátili zpět, naopak ho osvobodil v šesti bodech, z nichž vrchní soud pět potvrdil a zpět vrátil jen jeden.


Video