David Evans

David Evans | foto: Adéla Dražanová, iDNES.cz

Kdyby byl Obama outsider, černoši by ho nevolili, míní bývalý diplomat

  • 33
Washington (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) Už zítra Američané rozhodnou, zda pošlou do Bílého domu prvního Afroameričana v dějinách. Průzkumy naznačují, že ano. Bývalý diplomat David Evans přitom tvrdí, že černošské voliče si Obama nezískal jen díky barvě pleti. "Volí ho, protože vidí, že má podporu bílých. To znamená, že opravdu může vyhrát a něco změnit."

"Kdyby byl Obama bez šance na vítězství, raději by hlasovali pro někoho jiného," dodal David Evans.

Argumentuje přitom údaji ze stranických primárek. Obama v nich bojoval s bývalou první dámou Hillary Clintonovou, jež byla původně jasnou favoritkou klání. Mnozí soudili, že ji nic nezastaví.

"Černoši v primárkách hlasovali pro ni. Mysleli si, že Obama nemá šanci zvítězit a že jestli někdo může porazit republikány, je to Hillary. Když ale viděli, kolik bělochů Obamu podporuje, přiklonili se na jeho stranu. A teď, v hlavních volbách, mu pochopitelně dají hlas," doplnil Evans.

Barva pleti přestala být důležitá po 11. září
"Jestli Obama vyhraje, bude to mít veliký symbolický význam. Ale nic víc. Rasová otázka je sice pořád citlivá, ale důležitost klesá s tím, jak se objevují jiné, vážnější problémy," tvrdí bývalý diplomat.

Americké prezidentské volby

"Přístup k otázce rasy se změnil hlavně po útocích z 11. září 2001. Američané se najednou přestali cítit bezpečně na svém území, objevil se mezinárodní terorismus. A rasová otázka, jež předtím dominovala veřejné diskusi, byla najednou zastíněna něčím jiným, větším, důležitějším," vysvětlil Evans.

Američané podle něj pocítili potřebu se sjednotit. "Trochu jako mají vojáci, kteří se ocitnou v nebezpečné situaci, tendenci se sešikovat."

Celkově se tak změnila atmosféra ve společnosti, což zároveň přispělo k tomu, že se Barack Obama dostal na dosah Bílého domu.

"Je ve správný čas na správném místě. To však neznamená, že by tvrdě nepracoval. Naopak, jeho pozice není vůbec jednoduchá. Jako syn bílé matky z Kansasu a černého otce z Keni sám dlouho pátral po tom, kam patří. Pro bělochy byl černý, pro černochy zase ne dost černý," konstatoval Evans.

David Evans

Pochází z venkova ve státě Nebraska, kde vyrůstal v padesátých letech v jediné černošské rodině ve městě. Studoval v Denveru, později sloužil u námořnictva a pak pokračoval ve studiích na Univerzitě George Washingtona. V 70. letech nastoupil do Americké informační agentury na ministerstvu zahraničí. Pracoval v Sovětském svazu, na Kubě, v Nigérii či Kostarice. Žije ve Washingtonu.

"Obama ale vedl soustředěnou, dobře zorganizovanou a hlavně konzistentní kampaň. Hodně pracoval na tom, aby Američanům sdělil, kdo opravdu je. Teď mu to přináší ovoce," doplnil.

"Oproti bílým kandidátům měl paradoxně tu výhodu, že se mohl poučit z chyb svých afroamerických předchůdců, kteří usilovali o nějakou funkci. Věděl, jak veřejnost ve specifických situacích reaguje, a tak mohl lépe plánovat."

Bradleyho efekt už nehraje roli
Takzvaný Bradleyho efekt, podle něhož voliči v průzkumu vyjádří podporu černému kandidátovi, ale při samotném hlasování dají přednost bělochovi, podle něj letos nezafunguje.

"Od počátku osmdesátých let, kdy byl tento jev pojmenován, se toho hodně změnilo. Jak napsal před časem týdeník Economist, lháři už buď zemřeli, nebo přestali lhát."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video