Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kdy má naše osobní novoroční předsevzetí smysl a naději na úspěch

  15:36aktualizováno  15:36
Rok - latinsky annus - symbolizoval pro staré Římany bůh Janus. Jako patron začátků a konců byl zobrazován s dvojitou tváří: Patřil do minulosti, i do budoucnosti. V angličtině, němčině, ve slovenštině a v mnoha jiných jazycích je první měsíc roku nakonec odvozen z jeho jména – Januarius.

Bůh Janus, existence dvou tváří... | foto: Wikipedia.org

V narození Ježíše křesťané samozřejmě viděli nové začátky historie lidstva. Náš rok 2010 proto začíná krátce po narození našeho Spasitele. Tak jako Římané, tak i my se dosud mnoha způsoby obracíme zpět v přípravě na cokoliv, co pro nás Nový rok přichystá. Snažíme se učit z našich chyb a úspěchů. Avšak jedno nás dozajista nenechává na pokoji: nikdy nemůžeme říct, že jsme splnili své dokonale míněné plány.

naslouchej světci

Miluj a dělej, co chceš, jak říkal sv. Augustin; a dělej pouze to, na co stačíš. Ostatní se časem vyřeší i bez tebe, ono to nějak dozraje samo. Ať je tvým postojem jen aktivní důvěra v Boží dobrotu, a zachováš klid.

Cesta života pokračuje, nicméně vyvstává potřeba zhodnotit, rekapitulovat rok odcházející, zamýšlet se nad sebou i nad našimi blízkými, zda jsme více či méně spokojení. Často si dáváme různá předsevzetí. Pro někoho je splnění určitého předsevzetí naprostou hračkou - to když si uložil to pro sebe nejsnáze proveditelné. Ale pro druhého může být dodržení téhož předsevzetí zdrojem vnitřního napětí, nervozity a neklidu. A třeba ani po největší snaze a úsilí to předsevzetí nedodrží. Už zase pomlouvá, pije, lže, je sobecký, zase kouří, atd. Je tam, kde byl. A novoroční předsevzetí je pryč. Pro někoho to může znamenat pocit hlubokého zklamání ze sebe sama, vedoucí až k frustraci.

Co se týče předsevzetí, navrhuji následující. Po zhodnocení roku 2009 zkusme pracovat na jedné z těch věcí, které se nám nevydařily. Nemusí to být ta nejdůležitější věc, možná je to naopak ta nejméně důležitá, kterou je však potřeba změnit. Potom na tom budeme pár týdnů pracovat, a když uvidíme, že se nám to dařilo, pak můžeme obdobně zkusit změnit i jinou věc. Možná se po nějaké době budeme cítit lépe a posuneme se kupředu. Předsevzetí si je však nutné opakovat každý den! Máme na to 365 dnů. Ale nenechávejte začátek na zítra. Dnes je ten pravý čas!

Vykoupej se, vyspi se

Myslím si, že dvě věci nám mohou přispět, abychom se během nového roku cítili lépe: důvěra v Boha a důvěra v sebe.

Naše důvěra v Boha vychází z vědomí, že se kdykoliv můžeme do ochrany Boží utíkat. Můžeme prosit o sílu, abychom všechno, co přijde, zvládli, vydrželi, unesli. A Bůh svou pomoc prosícím nikdy neodmítá.
Vedle důvěry v Boha máme právo důvěřovat také sobě. Máme právo důvěřovat, že máme v sobě více síly a schopností, než si uvědomujeme. Jde pouze o to, abychom své síly dokázali používat pravým způsobem a v pravou chvíli.

Sv. Augustin na malbě Sandra Botticelliho - 15. století

Miluj a dělej, co chceš, jak říkal sv. Augustin; a dělej pouze to, na co stačíš. Ostatní se časem vyřeší i bez tebe, ono to nějak dozraje samo. Ať je tvým postojem jen aktivní důvěra v Boží dobrotu, a zachováš klid.
Jak kázal jeden dobrý kazatel: "Žádnou denní práci nemusíš udělat najednou, ale po kousíčkách, minutu za minutou. Zachovej si klid a zachovej si humor. Budeš-li mít dost důvěry v Boží prozřetelnou ruku nad sebou, pak místo aby ses děsil, budeš vidět směšnost zmatků, které zmatení lidé kupí kolem tebe. Zachovej si klid. Zachovej si humor. A zachovej si také trochu básnivé fantazie. Vymýšlej si dopředu hezké věci, které chceš prožít, které si chceš dopřát. Bez takových světýlek občasného vybočení z chomoutu všednosti by život byl monotónní a šedivý".


Svatý Tomáš Akvinský radil také něco, co nám může být užitečné: "Když na tebe jde smutek - běž se vykoupat a pak se pořádně vyspi. Když se bude dobře cítit tělo, i duch se osvěží."

Tak praví irská tradice

A na konci novoroční přání, dle staré Irské tradice:

Abys zůstal ušetřen každého trápení - to ti nepřeji,
ani to, aby tvá cesta byla samá růže
a aby po tvé tváři neskanula žádná slza;
abys nezakusil nikdy žádnou bolest -
ne, nic z toho ti do nového roku nepřeji.
Vždyť slzy očisťují srdce, utrpení zušlechťuje,
bolest a úzkost tě uvedou do společenství
s Marií a Dítětem
a jejich úsměv tě naplní důvěrou.

Mé přání tobě zní spíš takto:
Kéž bys byl vděčný a provždy uchovával
ve svém srdci drahocennou vzpomínku na dobré věci života;
abys statečně obstál ve své zkoušce,
když tvrdě spočine kříž na tvých ramenou,
když vrchol, k němuž nutno vystoupit,
se zdá nedosažitelný a světlo naděje mizí;
aby Boží dary v tobě rostly
a celý rok ti pomáhaly vnášet radost, sílu
v duše těch, k nimž tě pojí láska,
abys měl vždy přítele, který je opravdový
a je hoden tvého přátelství, jenž ti dodá důvěry,
když síly slábnou a nedostává se ti světla;
abys vytrval vždy v bouřích a dosáhl tak výšin
a aby tě s Pánem vždy pojila vroucí láska,
jak On si to s touhou přeje - kvůli tobě.

S radostí a nadějí do nového roku!!

Autor: Kavárna


Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)
ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o povodních, píše komentátor MF DNES...  celý článek

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...
ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor Svatého otce. To jsou témata zápisníku...  celý článek

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.
Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se společností a myšlením vychází nově na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.