(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Michal Klíma, MAFRA

I opilec může podepsat reverz, je-li při smyslech. Záleží na lékaři

  • 30
Zraněný opilec, kterého záchranka dopravila do nemocnice, se v ordinaci domáhá propuštění. Co s ním? Rozhodnutí je na posouzení lékaře. Pokud se zdá, že pacient ví, co činí, lékař mu dle zákona má podepsat reverz, ačkoli to může ohrozit jeho život. Takový případ v pátek v Praze skončil tragicky.

Před otázkou, zda podepsat, či nepodepsat reverz, byli postaveni lékaři v pražské střešovické nemocnici, když se minulý pátek pětačtyřicetiletý opilý muž se zraněnou hlavou domáhal propuštění. Podepsali. Muže později náhodná chodkyně našla v nedalekém parku mrtvého (více čtěte zde).

Reverz

Pacientovi, kterému byla podána informace o zdravotním stavu nebo se podání informace vzdal, a který odmítá vyslovit souhlas s poskytnutím zdravotních služeb, nejde-li o případ, kdy lze zdravotní služby poskytnout bez souhlasu, je opakovaně podána informace o jeho zdravotním stavu v rozsahu a způsobem, ze kterého je zřejmé, že neposkytnutí zdravotních služeb může vážně poškodit jeho zdraví nebo ohrozit život. Jestliže pacient i nadále odmítá vyslovit souhlas, učiní o tom písemné prohlášení (reverz),“ píše se v odstavci 3, § 34 Zákona o zdravotních službách.

„Dle indikace nebyl důvod k akutní hospitalizaci pacienta,“ vysvětlila mluvčí střešovické Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke, proč byl muž propuštěn.

Situace, kdy je možná hospitalizace i proti vůli pacienta, definuje zákon o zdravotních službách. „Je to tehdy, když bezprostředně ohrožuje sebe nebo své okolí. Problematické je zde slovo bezprostředně, což dělá problém zejména u psychiatrických pacientů,“ vysvětluje prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Opilost či vliv drog tedy automaticky neznamená, že člověk přestává být zodpovědný za sebe a své zdraví. Posouzení je vždy přímo na lékaři.

„Nejsou na to žádné tabulky nebo kritéria. Každý člověk je individuální. Někdo vypil deset piv a stále je schopen posoudit, co dělá. A někomu jinému stačí jedno pivo. Doporučujeme lékařům vždy řádně do dokumentace odůvodnit, proč reverz přijal, přestože je pacient opilý. Například, že reaguje, je při vědomí, pohybově je na tom dobře. Sice má promile, ale je naprosto zvyklý na konzumaci alkoholu,“ říká právník ČLK Miloš Máca.

Obecně tedy platí, že pokud pacient ví, co dělá, a vnímá, lékaři nezbude nic jiného, než reverz přijmout. Páteční propuštění pacienta ve Střešovicích je podle právníka modelovým případem. „Bylo to na vyhodnocení lékaře. Kdyby měl mít případ právní dohru, posuzoval by rozhodnutí lékaře znalec,“ dodává Máca.

Dítěti lékař nutnou péči poskytne bez ohledu na názor rodičů

Lékař by měl reverz odmítnout v případě, že je pacient naprosto nezpůsobilý jej podepsat, tedy pokud nedokáže posoudit, chápat, vnímat, co podepisuje. „Netýká se to jen opilosti. Platí to i v situaci, kdy je pacient v nějakém velmi nepříznivém zdravotním stavu, je třeba těžce zraněn, čímž je ovlivněna jeho psychika a dá se předpokládat, že kdyby byl v pořádku, tak by reverz nepodepsal,“ doplňuje Máca.

V těchto případech má lékař reverz odmítnout a nutnou a neodkladnou péči poskytnout. Opět je však nutné do dokumentace přesně popsat, proč lékař reverz odmítl.

Jinak se však postupuje v případě dětí a -náctiletých pacientů. „V těchto situacích obecně platí, že lékař nutnou a neodkladnou péči poskytne, bez ohledu na to, co si myslí dítě nebo rodiče,“ podotýká Máca.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue