Čtvrteční stávku železničářů využil Plzeňan Luděk Němec k prohlídce špičáckého tunelu

Čtvrteční stávku železničářů využil Plzeňan Luděk Němec k prohlídce špičáckého tunelu | foto: MF DNES

Kdy jindy, když ne dnes, řekl si během stávky a vyrazil pěšky do tunelu

  • 75
Neobvykle strávil čtvrteční stávku 54letý Plzeňan Luděk. Využil toho, že celý den nejezdily vlaky, a prošel si druhý nejdelší železniční tunel v zemi pod šumavským Špičákem.

"Napadlo mě to až ráno v den stávky. Byl to takový momentální impuls. Trochu natruc odborářům," vysvětluje. Špičácký tunel byl první, který v životě prošel.

Druhý nejdelší

Špičácký tunel byl vyražen v letech 1874-76 a jeho délka je 1747,8 metru. Prvenství držel do roku 2007, kdy ho předběhl zhruba o 11 metrů delší tunel u Března na Chomutovsku.

Cesta téměř osmnáct set metrů dlouhým tunelem trvala asi dvacet minut. "Docela mě překvapilo, že vevnitř nebyla taková zima. Čekal jsem to horší, myslel jsem si, že tam bude foukat vítr," popisuje zážitky muž a dodává, že ho zarazilo, jak brzy viděl proslulé světlo na konci tunelu.

"Za první zatáčkou už bylo vidět na konec. Vypadalo to, že mi zbývají tak tři stovky metrů, ale ve skutečnosti to byl ještě kilometr a půl," přibližuje zážitky. Zvolil směr z Brčálníku na Špičák a ve výsledku za to byl hodně rád. "Na druhou stranu by člověk mířil pořád do tmy. Takhle to bylo lepší," míní.

Portál špičáckého tunelu, druhé nejdelší stavby svého druhu v Česku
Portál špičáckého tunelu, druhé nejdelší stavby svého druhu v Česku
Stěna špičáckého tunelu

Líbilo se mu, že v prostředku tunelu byly skalní stěny, nikoliv beton jako ve většině zbylých částí. "Vypadaly, jako když je na nich nějaká větší vrstva vody. Ale na omak byly hladké," líčí Luděk. Že by si tunel prošel už dřív ho nenapadlo. "Občas jsem si říkal, že by to bylo fajn se tam někdy podívat. Ale víc jsem o tom nepřemýšlel, nebyla k tomu zkrátka příležitost," uzavírá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video