Úvahy o vypuštění slova "křesťanská" prý s kampaní proti církevním restitucím nesouvisí.

Úvahy o vypuštění slova "křesťanská" prý s kampaní proti církevním restitucím nesouvisí. | foto: Petr Topič, MAFRA

Křesťanství už netáhne, vypustíme ho z názvu, soudí část lidovců

  • 603
Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová je název krkolomný, zastaralý a nemoderní. Takový názor se stále častěji objevuje v KDU-ČSL, která by podle svého předsedy Pavla Bělobrádka nejraději vypustila z názvu jak slovo československá, tak i křesťanská.

Předseda lidovců v rozhovoru pro deník Právo připustil, že změna názvu by mohla přijít na přetřes na celostátním sjezdu letos v prosinci."Ohledně změny názvu jsme vedli velice intenzivní debatu. Zůstává možnost, že bychom se změnili pouze na Lidovou stranu," uvedl Bělobrádek.

KDU-ČSL už podle něj dávno není pouze křesťansky orientovanou stranou. Pouze jedna třetina voličů strany jsou praktikující katolíci a strana se snaží otevírat i lidem, kteří křesťanské hodnoty nevyznávají.

Dědictví jedné koalice

Název KDU byl původně používán pro společnou koalici ČSL, KDS a dalších stran pro volby v roce 1990.

V červnu roku 1991 ČSL iniciovala vznik politického hnutí se stejným názvem jako původní koalice - Křesťanská a demokratická unie. V dubnu roku 1992 se pak ČSL a KDU unie sloučily, čímž vznikla KDU-ČSL v dnešní podobě. Křesťanskodemokratická strana (KDS) později lidovce obviňovala z uzurpování značky KDU.

Podle současného předsedy strany Pavla Bělobrádka měla zkratka KDU odkazovat na německou stranu CDU.

Podle europoslankyně za KDU-ČSL Zuzany Roithové se toto téma objevuje na každém sjezdu a skoro na každé konferenci.

"Současný název neodpovídá rozdělení Československa. Pokud jde však o výraz křesťanská, tak podle mě není reálné, aby se to slovo skutečně vypustilo. Je to tradiční název a myslím si, že u něho zůstane," řekla Roithová iDNES.cz s tím, že ona by pro změnu nehlasovala.

Nemůže být snaha opustit v názvu odkaz na křesťanství vedena kampaní ČSSD proti církevním restitucím, které ve společnosti silně rezonuje? "S církevními restitucemi to žádnou souvislost nemá, ta debata se mezi členy vede už dlouho, ale k žádnému závěru se nikdy nedojde. Mezi členy strany jsou členové, kteří nejsou praktikující – jsou to lidé dobré vůle, kteří fandí našemu programu," říká Roithová.

Kampaň ČSSD připomíná Gottwalda i třetí říši

S tím souhlasí i místopředsedkyně strany Michaela Šojdrová. "Nejsme mluvčím žádné z církví, změna názvu je věc symbolická, ale není to nic, co by stranu v současnosti nejvíce trápilo." Šojdrová by sice byla pro zjednodušení názvu strany, odkaz na křesťanské hodnoty by v něm však zachovala. "Moc si přeji, aby strana zůstala v křesťansko-demokratickém proudu, to slovo by mělo v názvu zůstat."

Škrtání v názvu stranu nezmodernizuje

Název KDU-ČSL neodpovídá podle Šojdrové realitě z historických důvodů, ale to pouze slovem československá. "V tomto smyslu iniciativu za změnu názvu chápu. Strana si však musí rozvážit, co je ta priorita, podle mě je to křesťansko-demokratický program.

"Vyškrtnutí slov z názvu stranu nezmodernizuje," říká politolog Kamil Švec z Institutu politologických studií fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Otázkou podle něj je, jak by to prošlo u voličů, důležitá by byla především návaznost na programové zásady. Voliči jsou podle něj nyní k církevní problematice vnímavější. Hlasitější, i když ne nutně většinové, jsou proticírkevní názory, což straně příliš nepomáhá.

Přejmenování strany na Česká strana lidová či na Lidová strana může také narazit na kuriózní problém. Doména csl.cz totiž patří bývalé České správě letišť, současnému Letišti Praha. Web ls.cz pak zase provozuje jedna z jazykových škol.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video