Kdo zničí vládu? Leda sama vláda

  • 73
Sotva si sociální demokraté začali po vyhlášení odhadů voleb zvykat na to, že se v oblibě u voličů propadli až za ODS a KSČM, přišla zdrcující zpráva. V konečných výsledcích voleb jsou nikoliv třetí, ale až pátí, a to dokonce i za vládními partnery z KDU-ČSL.

V tu chvíli musel i šéf sociálních demokratů Vladimír Špidla odhodit svůj klidný výraz ("Je to neúspěch, ale vláda jde dál.") a přidat trochu razantnější výrok: "Nechám hlasovat o tom, jestli mám ještě mandát být předsedou strany."

Od té chvíle nabraly události rychlé obrátky a dá se říci, že v tuto chvíli se těžko odhaduje, kdy se politické turbulence opět uklidní a jaká vláda na konci vlastně bude.
Co zatím víme?

1. ODS jako vítěz voleb nechce nechat své vítězství jen tak ležet "ladem" a chce ponížené vládě ukázat svou sílu. Proto se v pondělí výkonná rada ODS rozhodla k tomu, že na úterý začínající schůzi Poslanecké sněmovny navrhne hlasování o vyslovení nedůvěry vládě.

Zní to sice dramaticky, nicméně sama ODS na takový krok, který by vedl k pádu vlády, nemá dost hlasů. Pro "odstřelení" vlády by bylo třeba 101 poslanců, ODS jich ale má jen 57.

2. Komunisté, kteří by mohli ODS teoreticky pomoci s nedůvěrou vládě, jsou zdrženliví. Mimo jiné proto, že nechtějí, aby to vedlo k předčasným volbám. "Opravdu bych považoval za šílený kankán, aby se KSČM v této věci sbližovala s ODS," prohlásil předseda komunistů Grebeníček.

Místo toho se KSČM rozhodla využít situaci a začít "diktovat" podmínky: jsou ochotni podpořit novou, menšinovou vládu ČSSD, ale jen v případě, že Špidla nebude premiérem.

3. Vedení ČSSD si chce nechat otestovat, jakou má podporu uvnitř vlastní strany. Tohle je krok s velmi otevřeným koncem. Padne Špidla, zvítězí Gross? Padnou oba? Nebo naopak - vzhledem k tomu, že se bude hlasovat až za měsíc - zachrání celému vedení krk delší prodleva a zároveň blížící se podzimní krajské a senátní volby?

Každá z těchto variant má navíc ještě několik dalších "podvariant": například když padne Špidla jako šéf ČSSD, ještě to nutně neznamená, že odchází i z funkce premiéra. Pokud by měl odejít i z funkce premiéra, podle ústavy to zároveň znamená pád celé vlády.

4. Unie svobody, momentálně vedená zdecimovaným Petrem Marešem (rezignoval na šéfa strany, nicméně stranu dočasně řídí), si za dva týdny na sjezdu chce ujasnit otázku dalšího setrvání ve vládě.

První místopředseda strany Jan Hadrava přitom už v pondělí prohlásil, že pro US-DEU by bylo v tuto chvíli nejužitečnější ze Špidlova týmu odejít a hledat záchranu v opozici. Nejistota, který názor ve straně převáží, drží vládu na příští dva týdny v šachu.

Takže sečteno a podtrženo: V tuto chvíli to vypadá, že spíš než zásahem zvenčí, tedy od ODS a komunistů, se vláda rozdrolí (nebo jen obmění) vlastním přičiněním. Teprve ve chvíli, kdy sociální demokraté, lidovci a Unie svobody zjistí, že už spolu nejsou schopni nebo ochotni setrvávat v žádném smysluplném vládním kabinetu, může přijít na program další návrh, o kterém mluví ODS: předčasné volby.

A v nich by - alespoň podle nedělních výsledků eurovoleb - současné vládní strany úplně dobře nejspíš nedopadly.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video