V testu MF DNES bodovala ministryně Džamila Stehlíková

V testu MF DNES bodovala ministryně Džamila Stehlíková | foto: Michal Doležal, ČTK

Kdo z politiků ví nejvíc? Džamila Stehlíková

  • 45
Nakolik se politici vyznají v zákonech, které sami připravují? MF DNES je podrobila krátkému testu, v němž se ptala na nelogické zákony, základní ekonomické údaje, kulturu i sport. Vítěz? Je to žena a narodila se v Kazachstánu - ministryně bez portfeje Džamila Stehlíková.

Redakce vybrala vždy muže a ženu z každé strany, která má své poslance v Parlamentu.

Nejlepší "skóre“ podle výsledků zaznamenal nováček Poslanecké sněmovny: zástupci Strany zelených. Džamila Stehlíková a Ondřej Liška nasbírali nejvíc správných odpovědí. Na dalších pomyslných příčkách se umístili lidovci a komunisté.

Nejhůře dopadla vládní ODS. Přestože ministr zemědělství Petr Gandalovič odpověděl správně na polovinu otázek, nestačilo to. Jeho stranická kolegyně Zdeňka Horníková se totiž do správné odpovědi úplně netrefila ani jednou.

Když přitom MF DNES dělala podobný test před dvěma lety, absolutním vítězem se stal předseda občanských demokratů Mirek Topolánek.

Na dálniční známku si nevzpomněli
Největší problémy dělalo politikům vzpomenout si na jeden z přehmatů svých předchůdců ve Sněmovně. Na otázku, jak vysokou pokutu zaplatí řidič, který si z předního skla auta zapomněl odstranit starou dálniční známku, znala odpověď jen Džamila Stehlíková.

"Četla jsem, že je to příliš mnoho. Nechce se tomu věřit, ale snad až sto tisíc,“ odpověděla ministryně. To Soňu Markovou z KSČM výše pokuty evidentně překvapila a soudě podle její reakce, by řidiči mohli doufat, že poslanci mohou omyl brzy napravit.

"Opravdu to je tolik? Tak to vidíte, to je celkem dobrý podnět,“ zhrozila se politička. Nejdále od pravdy ovšem byla sociální demokratka Hana Orgoníková, která si myslela, že za neodlepení prošlé známky hrozí až milion korun.

Ministryně Stehlíková byla také jediná, kdo si vybavil jméno architekta Jana Kaplického, autora nyní tolik diskutovaného návrhu nové Národní knihovny v Praze.

David Rath svou neznalost v této věci dokázal dokonce zdůvodnit: "Nelíbí se mi to, proto si to nepamatuju!“ Jiní politici projevili nečekanou míru sebekritiky.

"Kvíz? To si děláte legraci, to bude ostuda,“ zděsila se například komunistická poslankyně Soňa Marková. Na argument, že její stranický kolega Jiří Dolejš test absolvoval, odpověděla: "No jo, ale ten je mnohem chytřejší než já, ten si to může dovolit.“

Nakonec ho však trumfla - zatímco Dolejš se zcela správně trefil třikrát, Marková si připsala čtyři dobré odpovědi.

Sám Dolejš se označil za mimoně, když ze sebe nemohl dostat ani jedno jméno sportovce či sportovkyně, kteří v tomto roce získali zlatou medaili na mistrovství světa nebo Evropy.

Nejmenší problém? Mise vojáků
Ačkoli naši zemi takto vzorně reprezentovalo pět sportovců, jedině Džamila Stehlíková a Petr Gandalovič dokázali vyjmenovat alespoň tři z nich. Nadějná rychlobruslařka Martina Sáblíková přitom utkvěla v hlavě pouze Gandalovičovi.

Naopak otázka, ve které politici "zaváleli“, byla, ve kterých zemích má česká armáda vojáky na riskantních misích. Správně odpovědělo šest dotázaných.

Redakce byla při posuzování odpovědí na tuto otázku přísná a uznávala pouze, když politik vyjmenoval všechny tři mise, tedy Kosovo, Irák a Afghánistán.

Čeští vojáci působí jako pozorovatelé i v jiných státech, ale tam už nejde o akce české armády, které jsou hrazené ze státního rozpočtu.

Kolik odvádíme peněz z výplaty na daních, odpověděli správně čtyři politici, stejný počet odhadl, na kolik dní dovolené má nárok svobodný zaměstnanec. Nejdále od pravdy byla v tomto případě Soňa Marková, která tipovala 35 dní.

Přestřelila také Zdeňka Horníková ve svém odhadu počtu narozených dětí v loňském roce. Co se týče porodnosti, byl rok 2006 opravdu rekordní. Ale odhad Horníkové, že by na svět přišlo 300 tisíc dětí, je přece jen science-fiction. Ve skutečnosti to bylo třikrát méně.

Petr Gandalovič se sice neodvážil hádat, kolik dětí se loni narodilo, ale to mu tolik nevadilo. Po celou dobu testu mu v hlavě ležela jeho nesprávná odpověď na výdaje ve zdravotnictví.

"To mě mrzí, že jsem řekl špatně. Počítal jsem jenom rozpočet a zapomněl tam přičíst další věci,“ řekl po skončení prověrky znalostí zklamaně.

"Mám chuť si nechat poradit“
Komunistka Soňa Marková si nejprve minimální mzdu spletla s životním minimem a uvedla částku čtyři tisíce. Hned si však chybu uvědomila a opravila se - jenže ani její druhá volba - 6 tisíc nebyla ta správná suma.

"Já jsem vlastně chtěla říct osm,“ prohlásila, když se dozvěděla, jak to opravdu je, ale uznala, že už není možné vzít odpověď zpátky.

Ondřej Liška ze Strany zelených váhal, zda si nemá nechat napovědět. "Mám chuť se tady někoho zeptat na jméno toho architekta, ale neudělám to, protože je to podvod,“ řekl nakonec čestně. A chvíli se snažil tipnout si, ale pořád to nebylo ono: "Kopecký... nebo Pavlovský? Něco mezi tím.“

Když MF DNES dělala podobný test před dvěma lety, nebyli všichni takto poctiví. Tehdejší ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach byl již dříve nachytán při neznalosti data založení pražské Karlovy univerzity, a když se ho na tento údaj ptala redakce znovu, nechtěl opět pokoušet děravou paměť.

Při odpovědi dlouho váhal a v telefonu bylo zřetelně slyšet, jak klape do klávesnice počítače. Až si člověk mohl myslet, že si odpověď hledá na internetu.

"To máte špatný nápad. Já jen přemýšlím,“ hájil se tehdy se smíchem Škromach, když redaktor vyjádřil své podezření.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video