Prezident USA Barack Obama na základně Fort Bragg (14. prosince 2011)

Prezident USA Barack Obama na základně Fort Bragg (14. prosince 2011) | foto: Reuters

Kdo vyzve na souboj Obamu? Výběr toho pravého republikána začíná

  • 103
Od zvláštního zpravodaje MF DNES - V zapadlé Iowě začíná s novým rokem i celoroční maraton, který v listopadu vyvrcholí volbou prezidenta USA. Jak si vedou jednotliví republikánští kandidáti před ostrým středečním startem, sleduje přímo na místě reportér MF DNES.

Mitt Romney

(64 let) bývalý guvernér Massachusetts, účastník primárek v roce 2008. Bohatý podnikatel a člen mormonské církve. Vyčítají mu, že často a účelově mění své názory. Je ženatý, má pět synů.

Každé čtyři roky se tento rovinatý kraj uprostřed Spojených států stane na chvíli politickým pupkem světa. Na první pohled by to však člověk do něj neřekl. Iowa, to jsou obdélníky kukuřičných polí ohraničené silnicemi rovnými jako pravítko. K nebi tu čouhají zemědělská sila a věžičky kostelů.

Prostě Zapadákov, i když tu žijí tři miliony obyvatel. To člověk pocítí u zdejších větších měst: aglomerace rodinných domků a obchodních zón se třeba kolem Des Moines a Cedar Rapids táhnou až desítky kilometrů. Jenže zde jako první v USA začínají se stranickými primárkami před volbou prezidenta.

Kukuřice a prezident

Newt Gingrich

(68) bývalý předseda Sněmovny reprezentantů. V 90. letech válčil s Billem Clintonem o rozpočet a kvůli aféře Lewinská a prosazoval jeho odvolání. Sám měl v té době milenku, což mu pak uškodilo u voličů.

"V Iowě vybírají kukuřici, v New Hampshiru prezidenta," prohlásil před pár dny poněkud posměšně Jon Huntsman, jeden ze sedmi republikánů, kteří se ucházejí o nominaci do souboje s Barackem Obamou.

Huntsman si tu posměšnou hlášku mohl dovolit, protože na rozdíl od ostatních Iowu ve své kampani vypustil. Soustředí se na klání v New Hampshiru, státě na severovýchodě USA, kde budou republikáni hlasovat o týden později.

Zřejmě si řekl, že coby dost liberálně založený politik - například zastává názor, že člověk svou aktivitou výrazně přispívá ke globálnímu oteplování - tu stejně nemá šanci, takže nač v Iowě zbytečně trávit čas a utrácet peníze za kampaň.

Přineslo to trochu rozruchu, byť to je hloupost.

Ron Paul

(76) kongresman za Texas a účastník primárek 2008. Je známý jako duchovní otec hnutí Tea Party, neformálního uskupení uvnitř Republikánské strany. Je řazen k extrémně konzervativním straníkům. Odmítá OSN.

Zaprvé: zdejší lidé se na poměry ve Spojených státech vyznačují dost vysokou vzdělaností, byť tu mají samozřejmě daleko ke kulturně nadupaným velkoměstům na obou pobřežích USA. Zadruhé: veledůležité právo na první selekci mezi uchazeči o oficiální stranickou nominaci připadá dle amerických tradic právě jim, Iowanům.

První v celé zemi

To tak je prostě dané. A zdejší lidé si na tu poctu potrpí, což je vidět třeba na jejich poznávacích značkách. Jako každý stát, má na nich i Iowa místo pro slogan. Ten zdejší ovšem zní: First in Nation. První v celé zemi. Myšleno právě při pořádání stranických primárek.

Michele Bachmannová

(55) kongresmanka za Minnesotu. Stoupenkyně Tea Party a křesťanské pravice, odpůrkyně potratů, svazků homosexuálů. V kampani zatím proslula přeřeky a nepřesnostmi.

Mýlil by se však ten, kdo by soudil, že z tohoto důvodu je účast v primárkách masová. K hlasování se nyní podle odhadů dostaví pouze zhruba osmdesát až sto dvacet tisíc voličů.

Sousedské přesvědčování

Což působí jako bizarní nepoměr vzhledem k tomu, že prezident USA vládne tři sta milionům občanů a potažmo trochu i celému světu.

Na zvláštnosti všemu ještě přidávají sama hlasování. Říká se jim "caucuses". Čeština nezná dobrý překlad, asi nejlepší je říkat volební shromáždění. Jejich nejpodstatnější dimenzí je debata mezi účastníky. Místem konání je obvykle sál v nějaké veřejné instituci, třeba škole.

Tomuto místu se pro ten účel říká "precinct", tedy v překladu třeba shromažďovací místnost. Celkem bude v úterý v Iowě otevřeno přes 1 700 takových místností.

Rick Perry

(61) guvernér Texasu, do roku 1989 demokrat. Je proti potratům, podporuje trest smrti. Vetoval zákon zakazující popravy duševně nemocných zločinců. Zrušil automatické zatýkání za držení marihuany.

Lidé zkrátka přijdou a vytvoří hloučky v rozích, respektive na vymezených místech, kde stojí nápis s kandidátovým jménem. Caucuses nemají přesně nalajnovaná pravidla, průběh se může dost lišit.

V zásadě však platí, že každý hlouček vybere svého mluvčího, jenž pak má dvě tři minuty na to, aby před celým sálem promluvil o kvalitách svého kandidáta. Následují výměny názorů.

Jenže obvykle tam je také dost lidí, kteří nevědí, ke komu se přidat. Takže vše se zaměřuje na ně a nezřídka končí sousedským přesvědčováním typu: "Johne, znáš mě, já bych se nikdy nerozhodl pro někoho špatného, přidej se k nám."

Rick Santorum

(53) právník, bývalý senátor za Pensylvánii. Je znám sociálním i fiskálním konzervativismem a tvrdými výroky proti homosexuálům. Hlasitý zastánce invaze do Iráku v roce 2003.

Vítězí největší hlouček s tím, že často se výsledek ještě stvrdí tak, že každý účastník na lístek napíše jméno svého kandidáta a hodí ho do koše. Pak se vše hned na místě vysype a přepočítá.

Ale pozor, nejsou to kandidátky s už vytištěnými jmény, takže ke kuriozitám patří třeba dohady, když je nějaké jméno nečitelné, kdo tam je napsaný. Řeší to vybraní dobrovolníci, zatímco kolem pokračuje živá debata o budoucnosti Spojených států.

Ale k dobrým mravům caucuses, které mají v USA tradici už od poloviny 18. století, patří, že se vše řeší smírně a v poklidu.

Pošlete Obamu zpět do soukromého sektoru

Jon Huntsman

(51) Byl guvernérem Utahu i velvyslancem v Číně. Pracoval v administrativě Reagana i obou Bushů. Patří k umírněným republikánům.

Až se ve středu ráno probudíte, budou výsledky z Iowy už známy. Zajímavé je, že výsledky průzkumů se letos měnily takřka ze dne na den.

V těch posledních vedl bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney, manažersky úspěšný, leč ideologicky přelétavý muž, jenž se vydal do boje o stranickou nominaci podruhé.

"Tihle lidé pošlou Obamu zpátky do soukromého sektoru, kam ostatně vždycky patřil," řekl Romney koncem minulého týdne při jednom vystoupení před Iowany a ukázal prstem na ně.

Ovšem v průzkumech mu na paty šlapal izolacionistický kongresman Ron Paul. Donedávna také bodoval matador s prořízlými ústy Newt Gingrich.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video