Kdo vymáhá státní dluhy?

Ministr financí Pavel Mertlík pověřil vedením jednání o miliardových pohledávkách státu v zahraničí svého náměstka, který v minulosti sám působil ve firmě na vymáhání dluhů. Náměstek Ladislav Zelinka, o něhož jde, se tak dostal do situace, kdy spolurozhoduje, kdo bude pro stát vymáhat například ruský dluh a získá za to provizi.

Mezi zájemci je přitom i společnost Intercontinental Commodities (IC), kterou Ladislav Zelinka spoluzakládal. IC byla před lety pověřena deblokací dluhu v Indii a projevila zájem i o vymáhání ruského dluhu. Ve vedení IC působí lidé s úzkými vazbami na někdejší komunistické či svazácké funkcionáře, mezi zakladateli je i agent StB a pracovník předlistopadového ministerstva vnitra.

Ladislava Zelinku přivedl na ministerstvo financí po dlouhém přemlouvání před rokem ministr Mertlík. "Prověřil ho Národní bezpečnostní úřad. Právě i v souvislosti s jeho kontakty, z hlediska střetu zájmů. Nic závadného se nenašlo," hájí svého náměstka.

Mertlík a Zelinka se znají nejméně deset let. V roce 1991 společně zakládali Nezávislou levici, jíž Zelinka předsedal. Zelinka své působení v IC a dalších problémových firmách vysvětluje tak, že vždy přišel tam, kde bylo potřeba vyřešit nějaký malér.

"Já se do většiny firem dostal tak, že mě dobří kamarádi požádali: Hele, potřebujeme zaplácnout nějaké místo. Vytáhli mě i na ministerstvo financí, abych si tam šel sednout a stáhnul na sebe všechny maléry," řekl Zelinka.

Vymáháním ruského dluhu měla být původně pověřena firma Falkon Capital. Před ní však v tajné zprávě varuje ministerstvo vnitra. Pokud by Zemanova vláda Falkon vyřadila ze hry, otevírá se cesta dalším zájemcům, tedy mimo jiné i firmě, kterou náměstek Zelinka spoluzakládal.

Firma IC těžila z předlistopadových vztahů
Náměstek ministra financí Ladislav Zelinka figuroval v několika společnostech, z nichž některé vyšetřuje policie. Jako nejproblematičtější se ukazuje Zelinkovo působení ve firmě Intercontinental Commodities (IC), která se mimo jiné zabývá vymáháním státních pohledávek.

Firmu IC založili v roce 1993 spolu se Zelinkou bývalý tajemník ÚV SSM Vojtěch Slówik (dnešní poradce místopředsedy sněmovny Františka Brožíka) a někdejší zaměstnanec komunistického ministerstva vnitra a agent StB Imre Farnbauer. (Farnbauerovu minulost oficiálně potvrdilo v roce 1993 ministerstvo vnitra v prohlášení pro ČTK.)

"Když jsem tam byl v dozorčí radě, firma se zabývala mezinárodním obchodem, plus se chtěla motat do pohledávek. Já jsem pak odešel a oni spolupracovali s Českou spořitelnou, brali od ní problémové úvěry a ty pak vymáhali," popsal činnost IC Ladislav Zelinka.

Právě spolupráci IC s Českou spořitelnou začala vyšetřovat ekonomická kontrarozvědka kvůli podezření, že některé úvěry banka účelově označila za nedobytné a převedla je na IC jen proto, aby podnikatelé nemuseli půjčené peníze vracet. IC se následně s dluhem přes jednu miliardu korun stala jedním z největších dlužníků státní Konsolidační banky. (Banka nakonec pohledávku postoupila společnosti Goldman Sachs.)

Zelinka dnes tvrdí, že s miliardovým dluhem nemá nic společného. "Odešel jsem ze společnosti někdy v roce 1996. Mám na to dokument," řekl. Podle internetového obchodního rejstříku byl z IC vymazán až v listopadu 1998.

Nezpochybnitelná je účast Ladislava Zelinky při deblokaci indického dluhu a přípravě IC na vymáhání státního dluhu v Rusku. Na to se firma chystala v roce 1994 poté, co už měla zkušenost s umořením dluhu v Indii.

IC však potřebovala Rusům dokázat, že má finanční jištění. V tu chvíli se firma prostřednictvím bývalého velvyslance ve Švýcarsku Miloslava Kočárka napojila na česko-švýcarské podnikatele kolem Jana Vízka známého z aféry Bamberg. "Pak se Vízek nabídl, že nám vystaví bankovní garance. Dokonce jsme kvůli tomu za ním jeli do Švýcarska, kde nám za účasti notáře dali garance. Nakonec nám byly k ničemu, protože Československá obchodní banka je označila za neakceptovatelné," řekl Slówik.

I když jednání s Vízkem proběhlo v době, kdy Zelinka seděl ve vedení IC, dnes tvrdí, že si na nic takového nevzpomíná: "Ježíš, to mně nic neříká." Když pak v roce 1995 s Vízkem jednal v Bambergu o finanční podpoře pro ČSSD Miloš Zeman, garance pro IC se opět dostaly do hry. Vízek jimi chtěl dokázat, že je solventní a myslí to se svou injekcí Zemanově straně vážně. Jedním z organizátorů Zemanovy cesty byl opět exambasador Kočárek.

Poté, co IC nevyšla pomoc od Vízka, zkusila po několika letech lobbovat za dosažení zakázky na ruský dluh u šéfa premiérových poradců Miroslava Šloufa. Ředitel firmy Slówik se s ním zná z ústředního výboru SSM, kde oba působili. "Ano, byl jsem za ním na Úřadu vlády," potvrdil Slówik.

"Navrhoval jsem mu, že naše firma by se mohla na deblokaci státního dluhu v Rusku podílet. Předložil jsem mu to písemně a doufali jsme, že se to dostane k premiérovi a že se o to bude zajímat. Nakonec na to ale reakce nebyla." IC zkusila štěstí ještě jednou.

Loni v dubnu se jejich bývalý spoluzakladatel Ladislav Zelinka stal náměstkem ministra financí pro státní pohledávky. Slówik na otázku, jestli si od nástupu Zelinky na ministerstvo financí IC slibovala naději na vymáhání ruského dluhu, odpověděl: "My jsme náš návrh oprášili, ale ruská strana s ním nesouhlasila. Nedávali jsme to písemně. Jenom jsme se zeptali, jestli by ta možnost byla, a bylo nám řečeno, že kvůli Rusům ne."

Rusové si totiž pro deblokaci sami vybrali společnost Falkon Capital, její účast na vymáhání dluhu však dosud neposvětila česká vláda. Pokud by ji kabinet neschválil, bude ministerstvo financí vybírat mezi dalšími uchazeči.

Náměstek Zelinka v minulosti figuroval i ve vedení auditorské firmy HZ, která posvětila účetnictví několika firem s neprůhledným hospodařením (zkrachovalá Kreditní banka Plzeň, Harvardský průmyslový holding).

Kromě toho působil ve zkrachovalé Pojišťovně Morava, která měla pomoci lidem postiženým katastrofálními záplavami v roce 1997. Pojišťovna však skončila v konkursu a zanechala po sobě přes šest tisíc pojistných případů za 165 milionů korun.

Zelinka byl v tomto peněžním ústavu členem představenstva, to až do ledna 1998. Správce konkursní podstaty pojišťovny Karel Schelle k tomu uvedl: "Určitě musel vědět o činnosti pojišťovny na podzim 1997, kdy peníze nešly pojištěncům, ale zcela záměrně úplně jinam."

Jak vysvětluje svoji roli v pojišťovně Zelinka? "Požádali mě, abych nastoupil, protože jsem odborník na krizové řízení a pomohl jim. Jenže než mě instalovali, než mě rejstřík zapsal, tak začalo pršet v Troubkách. Tak jsme se dohodli, že jsem tam úplně zbytečný, a skončil jsem," řekl náměstek Zelinka.

Zelinka se ve vedení Pojišťovny Morava sešel s bývalým premiérovým poradcem a někdejším šéfem brněnského SSM Liborem Trubelíkem. Správce konkursní podstaty Schelle zjistil, že peníze místo u postižených lidí končily například v Trubelíkově agentuře. Na popud správce Schelleho vyšetřuje finanční operace Pojišťovny Morava i policie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video