Kdo ví, jak si to asi představují egyptští generálové

  8:45
„Ať už vznikne v Lidovém shromáždění jakákoliv většina, je velmi vítaná, protože nebude mít schopnost zavést cokoliv, co lidé nechtějí.“ To prohlásil generál Muchtar Mulla, člen vládnoucí egyptské Nejvyšší rady ozbrojených sil (SCAF). Chtěl tím ve skutečnosti sdělit, že vítězství v nedávných egyptských volbách nedává islamistům výkonnou moc ani kontrolu nad tvorbou nové ústavy. Generál Sami Anan, velitel štábu a místopředseda SCAF, si však pospíšil s výrokem, že Mullovo prohlášení nemusí nutně vyjadřovat oficiální stanovisko rady. Kdo tedy bude jeden rok po revoluci, která svrhla Husního Mubaraka, skutečně určovat politické směřování Egypta?

Nově zvolený poslanec egyptského parlamentu si čte v Koránu během prvního zasedání dolní komory (23. ledna 2012) | foto: AP

Volební vítězství politického křídla Muslimského bratrstva a salafistických stran, které dohromady získaly více než 70 procent parlamentních křesel, propůjčí těmto uskupením silný vliv na celé přechodné období a na sepisování ústavy. Tyto síly však nejsou samy. Kromě islamistů budou mít co říci také dva další silní aktéři: „tahríristé“ a generálové.

Aktivismus vycházející z náměstí Tahrír (Osvobození) nepřinesl jen společenskou a politickou změnu, ale sloužil také jako základní nástroj prodemokratického tlaku na egyptské vojenské vládce. Armáda jakožto nejmocnější ze všech tří zmíněných aktérů sice stále oficiálně ovládá zemi, ale jen málokdo věří v oddanost generálů demokracii. „SCAF je buďto antidemokratická…, anebo jí někteří poradci řekli, že demokracie není v jejím nejlepším zájmu,“ tvrdí Hazím Abdal Azím, kandidát na účast v první postmubarakovské vládě.

Volební místnosti v Marsa Matruh (7. ledna 2012)

Impérium se nechce vzdát

Generálové tedy nechtějí demokracii, ale nepřejí si ani přímou vojenskou vládu na způsob Augusta Pinocheta. Co tedy chtějí? V ideálním případě by rádi zkombinovali současnou moc alžírské armády s legitimitou armády turecké. To předpokládá parlament s omezenými pravomocemi, slabou prezidentskou funkci podřízenou armádě a ústavní práva legitimizující zásahy armády do politiky.
Minimum, na čem trvají, vyplývá z prohlášení generálů Mully, Mamdúha Šáhima, Ismaila Etmana a dalších. Jeho splnění by znamenalo právo veta ve vysoké politice, nezávislost armádního rozpočtu a vznik obrovského hospodářského impéria, právní imunitu před trestním stíháním za činy související s korupcí a útiskem a ústavní práva zaručující tyto výsady.

Nový parlament a zákonodárné shromáždění budou muset vést s Nejvyšší radou ozbrojených sil jednání. Vzhledem k tomu, že jakýkoliv úspěšný přechod k demokracii musí zahrnovat smysluplnou civilní kontrolu nad ozbrojenými složkami a bezpečnostním aparátem, mohou tyto minimální požadavky SCAF učinit celý proces bezvýchodným.

Právo veta ve vysoké politice by zahrnovalo veškeré otázky týkající se národní bezpečnosti či citlivé zahraniční politiky, zejména pak vztahu s Izraelem. V době, kdy islamistická většina v parlamentu slibuje „revizi“ mírové dohody s Izraelem, bude napětí kolem zahraniční politiky pravděpodobně růst.

Obyvatelé Gízy si připomínají první výročí egyptské revoluce (25. ledna 2011)

Obyvatelé Gízy si připomínají první výročí egyptské revoluce (25. ledna 2011)

Nezávislé vojensko-obchodní impérium, které těží z preferenčních celních sazeb a směnných kurzů, nulového zdanění, práva na konfiskaci půdy a existence téměř bezplatné pracovní síly (v podobě vojáků základní služby), představuje další ožehavé téma. V situaci, kdy egyptská ekonomika trpí, by se volení politici mohli pokusit zlepšit její kondici zásahem proti civilním výsadám armády – například revidováním preferenčních sazeb a zavedením nějaké formy zdanění.
Imunita před trestním stíháním nebije do očí o nic méně. „Polní maršál by teď měl sedět ve vězení,“ hřímal čerstvě zvolený levicový poslanec Abú Ezz Harírí druhý den zasedání nového parlamentu. A když mluvčí Muslimského bratrstva Mahmúd Ghozlan takovou imunitu (které se v Egyptě říká „možnost bezpečného odchodu“) navrhl, setkal se s vlnou ostré kritiky.

Výroba démonů

Na rozhodovací proces SCAF má vliv také tlak Spojených států. „Vojenský establishment pobírá z USA 1,3 miliardy dolarů… Vůči požadavkům USA jsou proto velmi citliví,“ prohlásil Saád Eddin Ibrahim, který v lednu 2011 lobboval u Obamovy administrativy za podporu egyptské revoluce.

Většina prodemokratických rozhodnutí SCAF však byla důsledkem mohutného tlaku z náměstí Tahrír. Patří mezi ně odstranění Mubaraka, proces s ním (i s dalšími postavami svrženého režimu) nebo uspíšení prezidentských voleb z roku 2013 do června 2012.

Egypťané si na náměstí Tahrír připomněli první výročí své revoluce (25. ledna 2011)

Stejný, ne-li větší vliv měly i dva další faktory: status quo zděděné z Mubarakovy éry a vnitřní soudržnost armády. Členové Nejvyšší rady ozbrojených sil až na několik málo výjimek z existence Mubarakova režimu značně profitovali. Pokusí se z něj tedy zachovat co nejvíce.

„Pohled na to, jak důstojníci v uniformě protestují na náměstí Tahrír a mluví na Al-Džazíře, polního maršála opravdu znepokojuje,“ prozradil mi jeden bývalý důstojník. A jednou z cest k zachování vnitřní soudržnosti je vytvoření „démonů“ – tuto zkušenost udělaly během „špinavých válek“ Alžírsko v 90. letech a Argentina v 70. a 80. letech.

Otočka do protisměru nebude

Zejména koptští protestující jsou snadným terčem, proti němuž lze mobilizovat vojáky a důstojníky. Loni v říjnu během zbytečné eskalace sektářského násilí odvysílala státní televize záběry na hospitalizovaného egyptského vojáka, který křičel: „Koptové mi zabili kolegu!“ Systematická démonizace tahríristických skupin a eskalace násilí, která následovala v listopadu a prosinci, sloužily stejnému účelu.

Navzdory tomu všemu není demokratický Egypt pouhou romantickou fantazií. Ještě před rokem by předáka Muslimského bratrstva Saáda Ketatního ani ve snu nenapadlo, že by se mohl stát předsedou parlamentu. Totéž platí o levičácích a liberálech, kteří dnes drží zhruba 20 procent parlamentních křesel.

Egypťané si na náměstí Tahrír připomněli první výročí své revoluce (25. ledna 2011)

Pokud rok 2011 přinesl zázrak v podobě Mubarakova sesazení, pak by institucionální asertivita odvážného parlamentu spolu s neinstitucionálním tahríristickým tlakem mohly v roce 2012 přinutit generály, aby akceptovali přesun moci k civilní vládě (s určitými segmenty vyhrazenými pro armádní establishment). Jisté je, že letošní rok nepřinese návrat k podmínkám roku 2010. Egypt možná uvízl v pomalém pruhu demokratizace, ale nebude se otáčet do protisměru. Statisíce lidí, kteří se na výročí revoluce vydali na náměstí Tahrír, jsou toho zárukou.

Omar Ašúr je hostujícím členem Brookingsova centra v Dauhá a ředitelem programu blízkovýchodních studií na Institutu arabských a islámských studií při britské Exeterské univerzitě. Je autorem knihy The De-Radicalization of Jihadists: Transforming Armed Islamist Movements (Deradikalizace džihádistů: Jak transformovat ozbrojená islamistická hnutí).

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Má přejít česká ekonomika na válečný režim? Doba míru je pryč, říká Pojar

27. dubna 2024

Vysíláme Britský premiér Rishi Sunak nedávno oznámil, že jeho vláda uvede zbrojní průmysl do válečného...

Každý druhý učitel v Německu zažívá ve třídách násilí. Brutalita na školách roste

27. dubna 2024

Premium Německý učitel se stává docela riskantní profesí. Násilí se stává stále běžnější částí vyučování a...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...