Helena Langšádlová

Helena Langšádlová | foto: Petr Topič, MAFRA

Kdo tu s námi chce žít, musí se povinně učit náš jazyk, navrhuje TOP 09

  • 467
Bez znalosti našeho jazyka a kultury není podle poslankyň Heleny Langšádlové a Niny Novákové integrace migrantů možná. Navrhují změnit školský a azylový zákon. „Nemůžeme dovolit, aby zůstávali ti, kteří se nechtějí naučit náš jazyk a porozumět naší tradici,“ řekla v pátek Nováková. Migranti by také museli pochopit a osvojit si evropskou kulturu.

Účast v integračních programech proto podle TOP 09 musí být povinná. Langšádlová na dotaz iDNES.cz odmítla, že by to byla změna v dosavadním postoji její strany a že se TOP 09 snaží zbavit nálepky „sluníčkářů“, kterou dostává od těch, kdo nejsou přijímání migrantů tolik nakloněni.

„My jsme to, co navrhujeme, říkali vždy, jen se tomu nepřikládala taková pozornost,“ uvedla místopředsedkyně opoziční strany Langšádlová. „Chce-li tu s námi někdo žít, musí projevit ochotu se učit našemu jazyku a seznamovat se s tím, že naše kultura stojí na antice, judaisticko-křesťanských kořenech a na humanismu,“ vysvětlila představu TOP 09 Langšádlová.

A zdůraznila, že nesmíme opakovat chyby, kterých se dopustily západní země při nezvládnuté integraci části přistěhovalců. „Ten, kdo by se naši pomoc snažil zneužít, v České republice nesmí zůstat,“ uvedla. Spolu s Novákovou prezentovaly návrh zásad úspěšné integrace, podle nichž máme být sice otevření, ne však multikulturní.

„Integrace musí probíhat férově a spravedlivě vůči našim občanům. Ten, kdo zde léta žije a platí pojištění, se nemůže mít hůř než ten, kdo právě přišel. Sociálněekonomická pomoc uprchlíkům nesmí znevýhodnit ani potřebné obyvatele naší zemi. Ti, kteří dostanou naši ochranu, si musí co nejdříve sami zabezpečit živobytí,“ napsala TOP 09 do své oficiální tiskové zprávy k tomu, jak má stát přistupovat k integraci migrantů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video