Kdo se postaví do čela Iráku

  • 73
Pro následující měsíce se "říšským protektorem" v Iráku stane americký generál ve výslužbě Jay Garner. Má pověst vynikajícího organizátora a administrátora. Skutečného Saddámova nástupce však Američané zdaleka nemají. Usilovně proto hledají Iráčany, kteří by se v zemi chopili demokratické vlády.

Půjde o úkol nesmírně složitý. Je třeba najít někoho, kdo nebyl spjat se Saddámovým režimem, ale kdo bude zároveň silnou autoritou.

Zároveň je třeba brát v potaz etnickou a náboženskou rozpolcenost Iráku, kde vedle sebe ve značné nevraživosti žijí Kurdové a Arabové, šíité a donedávna vládnoucí sunnité. Prakticky žádný ideální kandidát neexistuje.

Seznam "Saddámových nástupců" je tak prazvláštním konglomerátem exilových i dalších představitelů různého náboženského a politického zaměření. Jedni mají respekt části obyvatel, ale nedůvěru USA. Jiné podporuje Washington, ale nikoli Iráčané.

Typickým příkladem nadcházejících problémů při sestavování "demokratické" vlády jsou znovu propukající rozpory mezi dvěma nejvýznamnějšími kurdskými frakcemi reprezentovanými vůdci Masúdem Barzáním a Džalálem Talabáním.

Odborníci za nejpravděpodobnější variantu příští irácké vlády považují ustavení kolektivního vedení, kde budou zastoupeny hlavní irácké frakce. Na následujících fotografiích jsou někteří z klíčových představitelů.


Ahmad Šalabí
Zřejmě kandidát č. 1. Vůdce exilového Iráckého národního kongresu se těší podpoře některých kruhů v USA. Jiní ho ovšem viní z korupčních praktik. Má i malou podporu v Iráku a šíité ho vysloveně odmítají jako loutku USA.

Nizar Kazrájí
Bývalý Saddámův generál, který si zřejmě "ušpinil ruce" při operaci proti Kurdům. Později utekl na Západ a získal podporu CIA. Mohl by být "silným mužem". Pro mnoho Iráčanů je však kvůli své minulosti nepřijatelný.

Džalál Talabání
Vůdce Vlasteneckého svazu Kurdistánu. Za Saddáma se mu podařilo získat určitou nezávislost pro irácké Kurdy. Soupeří však s dalšími kurdskými frakcemi a nemá zdaleka podporu všech Iráčanů.

Masúd Barzání
Vůdce další kurdské frakce - Demokratické strany Kurdistánu. Dříve spojenec Saddáma Husajna proti Talabánímu, nyní i on spolupracuje s USA. Také on však s výjimkou Kurdů postrádá podporu zbývajících obyvatel Iráku.

Mohamed Hakím
Vůdce exilové šíitské opoziční organizace Nejvyšší shromáždění islámské revoluce v Iráku. Velký odpůrce Saddáma. Má však pod sebou silnou ozbrojenou milici. Vzhledem k úzkým vztahům s Íránem se ho Američané i někteří Iráčané dost obávají.

Adnan Pašaší
Bývalý irácký ministr zahraničí. Podporují ho Američani a má také dobré vztahy v dalších zemích Perského zálivu. Osmdesátiletý sunnita, který sídlí v Emirátech, je umírněným nacionalistou a je jednou z nejméně kontroverzních iráckých figur.

,
Témata: CIA, Irák, Irák - archiv

Video