Ještě společně. Snímek z programové konference ČSSD, která se uskutečnila v polovině října. | foto: Dan Materna, MAFRA

Zákopová válka v ČSSD. Jednotlivé skupiny si posílají vzkazy přes média

  • 274
Situace v ČSSD čím dál víc připomíná poziční válku, kdy si obě znesvářená křídla snaží pro sebe získat nejvíc spojenců. Na stranu šéfa strany Bohuslava Sobotky se nově přiklonili Mladí sociální demokraté. Členové vedení ČSSD si pak mezi sebou posílají otevřené dopisy.

"Chtěli jsme dát najevo, že nedělní hlasování předsednictva ČSSD o předsedovi Sobotkovi považujeme za neodůvodněné a unáhlené. Navíc poškozuje zájmy levice v České republice," řekl předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Kaucký. Hlasování předsednictva sdružení, které je líhní ČSSD a má asi tisícovku členů, bylo podle něj jednomyslné.

"Bohuslav Sobotka má stále mandát vést za ČSSD jednání o vládě a je stále legitimním předsedou sociální demokracie," dodal Kaucký. Sobotku podpořil i Oranžový klub, občanské sdružení napojené na ČSSD, které prosazuje rovnost žen a mužů.

Vedení ČSSD si mezitím začalo mezi sebou posílat otevřené dopisy. Napsal ho jak předseda Bohuslav Sobotka (detaily najdete zde), tak i jeho sok, první místopředseda Michal Hašek, který ho zveřejnil na svém facebookovém profilu. Své vzkazy se po nich rozhodli zveřejnit i další místopředseda Milan Chovanec a tři zástupci strany v Senátu - Alena Gajdůšková, Milan Štěch a Petr Vícha.

Co si o krizi ČSSD myslí bloggeři

"Včera (v neděli, pozn. red.) jsem zažil jednání předsednictva ČSSD, kde jsem definitivně pochopil, jak moc je naše strana nemocná a jak moc potřebuje zásadní katarzi. Nutně potřebujeme volební sjezd, v tom má Slávek Sobotka pravdu. Tam musí celé vedení, včetně mě, skládat účty, bez toho se nehneme dál," napsal třeba Chovanec, který však nakonec hlasoval proti Sobotkovi. Odůvodnil to tím, že chce, aby jednání o změnách ve straně proběhla co nejdříve (celý dopis najdete zde).

Gajdůšková, která hlasovala pro Sobotku, zase poukazuje na to, že Hašek ještě den po volbách do médií prohlašoval, že současného předsedu ČSSD plně respektuje. "Hlasoval i pro to, aby (Sobotka, pozn. red.) vedl vyjednávací skupinu s možnými koaličními partnery," uvádí Gajdůšková. O den později podle ní Hašek zcela otočil (prohlášení zde).

Podle některých informací se tak stalo po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Hašek sice schůzku stále odmítá potvrdit, další její účastníci - Zdeněk Škromach a Jeroným Tejc, ji však připustili.

Za Sobotku se už v pondělí vpodvečer postavila asi tisícovka lidí, kteří přišli na demonstraci k soše T. G. Masaryka u Pražského hradu. Souboj se ale vede i na sociálních sítích. Sobotkovi přiznivci si mezi sebou posílají Haškovo číslo i email a vyzývají se, aby jihomoravskému hejtmanovi dali najevo, co si o něm myslí. Desítky kritických vzkazů se objevily i na facebookovém profilu Zdeňka Škromacha. Ten na to v pondělí dopoledne reagoval slovy, že "dnes to na sluníčkový den nevypadá."

Rozhovor s Michalem Haškem z úterý 29. října.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video