Zemina se nad vodovodním potrubím musela pořádně udusat, aby se havárie

Zemina se nad vodovodním potrubím musela pořádně udusat, aby se havárie neopakovala. (31. ledna 2013) | foto: Peter Soós

Poslanci nechali ve hře, že lidé zaplatí opravu přípojek místo vodáren

  • 454
Místo toho, aby poslanci vyřešili, kdo bude nově platit opravu vodovodních a kanalizačních přípojek, čehož chce ministerstvo zemědělství zprostit vodárenské společnosti a přenést to na lidi v nemovitostech, opřeli se do médií. "Strašit lidi, co se na ně chystá, je nesmyslná věc," řekl v úterý šéf zemědělského výboru Pavol Lukša z TOP 09.

"Možná, že je zima tak dlouhá, že není o čem psát," pustil se Lukša do médií, která upozornila na to, jaký nový náklad vláda chystá na lidi, kteří již nyní platí poměrně vysoké vodné a stočné. Obdobně se vyjádřil náměstek ministra zemědělství Aleš Kendík. "Rozpoutalo se mediální šílenství v této věci," prohlásil.

Přijmeme návrh přijatelný pro občany, slibuje Lukša

V reakci na článek iDNES.cz o jednání zemědělského výboru odpoledne redakci napsal šéf výboru Pavol Lukša. Ujišťuje, že nakonec bude přijat návrh přijatelný pro občany. Zároveň se otřel o předsedu vlastního poslaneckého klubu Petra Gazdíka. "Zjednodušené vyjádření mého předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Gazdíka i místopředsedy ČSSD Haška považují za předčasné, možná jen proto, že se nestačili blíže seznámit s více než 150 novelizačními body této novely. Za zemědělský výbor mohu slíbit, že tato novela bude přijata ve znění, které bude přijatelné nejen pro vlastníky těchto sítí, města a obce, ale především pro konečného spotřebitele, tedy občana," napsal iDNES.cz Lukša.

Opravy a údržbu vodovodních přípojek a kanalizačních přípojek uložených v pozemcích, které tvoří veřejné prostranství, hradí zatím provozovatel vodovodu ze svých provozních nákladů. Ministerstvo zemědělství však navrhlo změnu, která vyvolala bouři nevole u opozice i u Občanského sdružení majitelů domu a odmítl ji i šéf poslanců TOP 09 a Starostů Petr Gazdík, tedy Lukšův kolega z poslaneckého klubu.

Ve vládě ministr zemědělství Petr Bendl z ODS prosadil, aby opravu vodovodních a kanalizačních přípojek hradili vlastníci přípojky. "Jde o snahu sáhnout do kapes občanů," rozzlobilo to před pár dny prvního místopředsedu ČSSD a jihomoravského hejtmana Michala Haška (více o protestech proti chystané změně zde). Pokud návrh v zákonu zůstane, sociální demokraté ho podle něj nepodpoří.

Jeho stranický kolega Ladislav Skopal však navrhl v úterý něco jiného, než o čem ČSSD mluvila. Nenavrhl vyhodit dotyčný paragraf ze zákona, o němž ministerstvo původně tvrdilo, že je to pouhá evropská harmonizační novela, ale přišel s tím, že jednání o zákonu se má přerušit. Nejprve podle něj musí být seminář za účasti zástupců Svazu měst a obcí, ministerstva zemědělství a vodárenských firem. Až pak se rozhodne, kdo náklady na opravu vodovodních přípojek ponese. Poslanci ze zemědělského výboru se za Skopalův návrh postavili a jednání přerušili.

Lidé platí už teď vysoké vodné a stočné, znělo z KSČM

Sporný paragraf přenášející náklady z vodárenských firem na občany nejvíce kritizoval šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Řekl, že by ho zajímalo, kdo a s jakým záměrem to do vládního návrhu dal. "Veřejnost přece platí dost vysoké vodné a stočné. Je to veřejná služba, a když je to tak dobře zaplacené, tak by se to také jako veřejná služba mělo tvářit," řekl Kováčik.

Náklady, které by už nenesl provozovatel vodovodu, ale lidé, do jejichž domu míří přípojka a vede pod veřejným prostranstvím, by přitom mohly vyšplhat až na desítky tisíc korun.

"V současnosti platí za výměnu přípojky její vlastník, zatímco za pouhou opravu provozovatel kanalizační nebo vodovodní sítě. Vlastníci pak často žádali o opravu přípojky, která už byla za hranicí životnosti, a bylo tak jasné, že bude nutné ji v krátké době opravovat znovu. Toto nesystémové řešení zvyšuje náklady všem uživatelům, protože provozovatelé rozpočítávají výdaje na opravy do cen vodného a stočného," hájí změnu ministerstvo zemědělství.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video